Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:27 07.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Смирение  
Автор ison (pr.t.)
Публикувано11.09.02 09:07



Според вас по какъв начин може да се придобие истинско смирение?


Редактирано от ison на 11.09.02 09:10.



Тема Истинско смирениенови [re: ison]  
Автор TRl ()
Публикувано11.09.02 10:04



Мисля, че най-важно условие е постоянно насилване на собствената воля. Желанията ни са предимно свързани с този свят, който ни предлага най-различни изкушения. Колкото по-вече човек придобива опит да ги побеждава, толкова вижда, че те са неизброимо много и сам, без Божията помощ не може да се справи. Истинско смирение мисля че може да има тогава, когато човешкия дух е съкрушен до такава степен, че се съедини с Божия Свети Дух, Който ще го упъти на всяка истина, в това число и на истинско смирение.

Така мисля аз, но не говоря от опит. Аз съм по-долу и от оня монах, с фалшивото смирение.

Редактирано от TRl на 11.09.02 10:07.



Тема Re: Истинско смирениенови [re: TRl]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано11.09.02 17:45



Ти ми напомни за оня монах - като го попитали какъв трябва да бъде истинският монах, той си свалил килимявката и я стъпкал с крака и казал - ето такъв трябва да бъде монахът - сочейки смачканата килимявка.

Подобен е и отговора на Исон за смирението. Търпение и насилване към добро и любов към враговете. Но как се постига смирението - това е голяма тема и животът ни няма да стигне да я развием - това е същият въпрос - как да се спасим?



Тема Re: Истинско смирениенови [re: TRl]  
Автор ison (pr.t.)
Публикувано11.09.02 23:27



Да , напъно си прав. Но според теб как може човек да се стреми към смирение, когато се намира в среда, в която му се струва, че ще бъде смачкан, ако преклони глава?
Знам, че човек трябва да се смирява винаги, но не ми е ясно как може да стане.



Тема Re: Истинско смирениенови [re: ison]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано12.09.02 08:37



Не винаги трябва да се смиряваш, когато трябва да защитиш вярата, ще се издигнеш и ще говориш смело и твърдо. Смирение е когато не мислиш за себе си, а за другите - и сам не можеш да го постигнеш. Ще правиш пост и молитва и ще се насилваш по закона и Бог ще ти го даде. Ще минат обаче години. Колко - Бог знае. За мен -цял живот.



Тема Re: Истинско смирениенови [re: ison]  
Автор TRl ()
Публикувано12.09.02 08:38



Не знам какво да ти кажа, з ащото както ти казах, нямам опит. Питай другаде, Тимотей или друг ако може да ти отговори.
Само ми се иска да кажа няколко думи. На теория понякога е лесно да се каже и говори, но в практиката има много изненади, за които човек не винаги е подготвен да понесе достойно. Като казах достойно, се сещам, че св. Теофан Затворник ни наставлява да развиваме духовната страна от нашия живот и казва, че този, който не се стреми да развива духовното у себе си не стои на нивото на човешкото достойнство. Т.е. душевните и плътските стремежи ни свалят на нивото на животните, в които със сигурност няма смирение.




Тема Re: Истинско смирениенови [re: aпocтoл]  
Автор ison (pr.t.)
Публикувано12.09.02 10:07



Имам предвид случаите, в които не става въпрос за вярата, но се намираш сред хора, които биха злоупотребили със смирението ти. Как мислиш, че трябва да се постъпва?



Тема Re: Истинско смирениенови [re: TRl]  
Автор ison (pr.t.)
Публикувано12.09.02 10:12



Благодаря.



Тема Re: Истинско смирениенови [re: ison]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано12.09.02 10:34



Щом не е за вярата трябва да отстъпиш и те да бъдат доволни - материалното за теб е прах и ако имаш наистина нужда от нещо, Бог ще ти помогне да го имаш. Те трябва да бъдат добре настроени към теб, та после когато им кажеш нещо за вярата да се вслушат в думите ти. Ако ти не им отстъпваш в материалното, как ще им говориш за духовното?



Тема Re: Истинско смирениенови [re: aпocтoл]  
Автор ison (pr.t.)
Публикувано12.09.02 23:16



Прав си, но понякога е много трудно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.