Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:12 23.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Гнявнови  
Автор ison (pr.term.)
Публикувано03.09.02 14:00



Според вас какъв е начинът, човек да се предпази от гняв, ако няма чести поводи за него, но избухва, когато се появят такива.
Сещате ли се за някакъв начин, така, че човек да се усъвършенства в борбата с гнева, дори, когато няма повод за него, за да бъде подготвен, когато попадне в ситуация, където е трудно да удържи гнева си?


Редактирано от ison на 03.09.02 14:01.



Тема Re: Гняв [re: ison]  
Авторfreemason (Нерегистриран)
Публикувано03.09.02 14:23



priateliu, ako niakoi ot nas znaeshe shteshe da predizvika vtora revolucia v psychoanalizata .
vseki chovek sam se uchi da se spravia s podbni situacii. universalni recepti za tova niama.



Тема Re: Гняв . безгневиенови [re: freemason]  
АвторПpaвocлaвeн ckoт (Нерегистриран)
Публикувано03.09.02 15:31



Универсални рецепти няма, духовният отец трябва да каже индивидуално. Св. Отци почти единодушно препоръчват за лекарстнво срещу гнева п о м н е н е т о н а с м ъ р т т а.



Тема Re: Гнявнови [re: ison]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано03.09.02 16:41



Аз ще ти кажа моят път, съобразен с книгите на архим. Серафим. Гордостта е повод за гняв - ние мислим за себе си и се обиждаме и гневим. Когато се замислиш за този човек, който прави грях към теб, тогава ти става мъчно за него че той ще загине и не само се успокояваш но се и натъжаваш за него и почваш да се молиш на Бог за него. Ако той ти направи загуби ти ги приемаш като знак от Бог че нещо си съгрешил и с тези загуби /приети спокойно/ Бог те изчиства от греха и се успокояваш и работиш спокойно по възстановяването на загубата или ако само са те обидили молиш Бога да го просвети и укроти. Трябваха ми 2 години в тая борба. За теб може да са повече.



Тема Re: Гнявнови [re: ison]  
Автор odolam ()
Публикувано03.09.02 16:48



в нашата църква скоро се проповядва върху едни страхотни думи от стария завет - "Не се раздразняй понеже това води само към злотворството" сега, разбирам че няма да мога да ти предам всичко казано, а може би не и духа на казаното, но беше много силно и доста се поучихме със Словото. даже бих казал за прослава на Бога, че оттогава като че нещо се счупи в мен и аз имам проблем с гнева си, но честно изповядвам че оттогава (няколко месеца) съм друг - разбираш ли чувствам се друг, просто от някъде ми идва търпение и то в кризисни моменти. дали се е увеличила любовта ми? не знам, но само мога да кажа като оня бивш слепец - "сляп бях, а ето сега виждам". Слава на Бога.
е, може би трябва да добавя също, че доста отдавна се моля Бог да ме очисти от гнева.

та бих казал - няма магическа пръчка, има молитва и любов към Исус, това е.

поздрави

"...каквото рече моя Бог това ще говоря" 3 Царе 18


Тема Re: Гнявнови [re: odolam]  
Автор ison (pr.term.)
Публикувано03.09.02 22:01



На мен ми се е случвало, след някакви положителни емоции, свързани с вярата (примерно интересни разкази от монаси, или поклонения на светини), да започна да се старая повече, а и всичко да правя с по-голямо желание, вследствие на което, съм започвал да ставам по-търпелив. Но това е продължавало известно време, след което аз пак си ставам същия.
Според теб може ли да се разчита, в такива случай, като този, който даваш за пример (човек да започне да побеждава страстта след интересна проповед),
че това ще продължи, а не е само временно явление. И ако не, какво мислиш, че трябва да се направи?



Тема Re: Гнявнови [re: aпocтoл]  
Автор ison (pr.term.)
Публикувано03.09.02 22:07



Така, като го чета ми изглежда много хубаво, логично и правилно, но когато ми се появи повод да се разгневя, тези неща не ги помня. За тях се сещам, когато съм спокоен
Ти успяваш ли да си ги спомниш, точно когато си в трудни моменти?



Тема Re: Гняв . безгневиенови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор ison (pr.term.)
Публикувано03.09.02 22:13



Така е, но мен ме хваща униние, ако постоянно помня смъртта. Ти успяваш ли да го правиш, без да те обхване някакво мрачно настроение?



Тема Re: Гнявнови [re: freemason]  
Автор ison (pr.term.)
Публикувано03.09.02 22:31



Все пак нали светите отци са казали, че монашеството е изкуство на изкуствата, ние не сме монаси, но аналогично би могло да се каже, че християнската борба е изкуство на изкуствата. Всяко изкуство си има правила, въпреки, че никой не ги възприема по един и същи начин. Би трябвало и в борбата с гнева да има способи, които да водят до резултат.

Редактирано от ison на 03.09.02 22:33.



Тема Re: Гняв . безгневиенови [re: ison]  
АвторCkoт (Нерегистриран)
Публикувано04.09.02 08:34



Не. Преди време преживях нещо, след което близо година и повече живях както трябва. Трябва да ти кажа, че тогава мисълта за смъртта и за следващото след нея ме докарваше повече в удивление и ужас, но и ми придаваше страшно много енергия. Не и в униние или "лошо настроение", защото наред с ужаса винаги има и жива надежда, че за нас умря Спасителят.

Но сега вече не е така...в коловоза на живота се предадох на много неща...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.