Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:02 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Тема за размисълнови  
АвторПpaвocлaвeн ckoт (Нерегистриран)
Публикувано27.08.02 21:45



Плач Иеремиев 1:7. Спомни си Иерусалим през дните на своето бедствие и на своите страдания за всички свои драгоценности, каквито имаше в предишни дни, а пък народът му падна от вража ръка, и никой му не помага; неприятелите гледат на него и се смеят над неговите съботи.
8. Тежко съгреши Иерусалим, затова и стана отвратителен; всички, които го прославяха, го гледат с презрение, защото видяха голотата му; и сам той въздиша и се обръща назад.
9. По полата му имаше нечистота, но той не помисляше за своята бъднина, и поради това извънредно се унизи и няма за него утешител. "Погледни, Господи, моята неволя, понеже врагът се е възгордял!"
10. Врагът простря ръка върху всичко нему най-драгоценно; той вижда, как езичници влизат в неговото светилище, за което си заповядал, да не влизат те в Твоето събрание.
11. Цял негов народ въздиша, търсейки хляб, дава своите драгоценности за храна - душа да подкрепи. "Погледни, Господи, и виж, колко съм унизен!"
12. Дано не ви сполети това всички вас, минаващи по пътя! погледнете и вижте, има ли болка като моята болка, каквато мене е постигнала, каквато Господ напрати върху мене в деня на пламенния Си гняв?
13. Той прати отгоре огън в костите ми, и тоя ги обхвана; разстла мрежа за нозете ми, повали ме, направи ме да бедствувам и да чезна всеки ден.
14. Ярема на беззаконията ми стегна с ръката Си; те са сплетени и се качиха на врата ми; Той отслаби силите ми. Господ ме предаде в ръце, от които не мога да се изправя.
15. Всички мои силни Господ повали сред мене, свика против мене събрание, за да изтреби момците ми, като в лин Господ стъпка девицата, дъщерята на Иуда.
16. Затова аз плача; окото ми, окото ми вода пролива, понеже далеч е от мене утешител, който би оживил душата ми; децата ми са съсипани, защото врагът надделя.
17. Сион простира ръце, но за него няма утешител. Господ даде заповед за Иакова на враговете му да го обкръжат; Иерусалим стана гнусота между тях.
18. Праведен е Господ, защото аз не бях покорен на словото Му. Чуйте, всички народи, и погледнете моята болка; момите ми и момците ми отидоха в плен.
19. Викам приятелите си, но те ме излъгаха; свещениците ми и старците ми издъхват в града, търсейки си храна - душа да подкрепят.
20. Погледни, Господи, защото съм утеснен, утробата ми се вълнува, сърцето ми се превърна в мене, задето упорито Ти се противих; отвън ме меч обезчеди, а в къщи - смърт.
21. Чуха, че стена, а утешител нямам; чуха всичките ми врагове за моята неволя, и се зарадваха, че Ти си извършил това: о, да бе заповядал на предречения от Тебе ден да дойде, и те да станеха като мене!
22. Нека да предстане пред лицето Ти цялата им злоба; и постъпи с тях, както постъпи с мене за всичките ми грехове, защото тежки са моите стенания, и сърцето ми изнемогва.



Тема Re: Тема за размисълнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор ison (pr.term.)
Публикувано29.08.02 16:42



В книгата"Покаен плач за брата паднал в изкушение" от св. Игнатий Брянчанинов, има много добри размишления въз основа на "Плач Иеремиев", в които се прави аналогия между разрушаването и плача за Иерусалим, и съгрешаването и покаянието на човек за собствената му душа.

Редактирано от ison на 29.08.02 16:49.



Тема Re: Тема за размисълнови [re: ison]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано29.08.02 16:52



Аз също се възхитих от книгата на св Игнатий - без дух това не може да се напише.



Тема Re: Тема за размисъл [re: aпocтoл]  
Автор ison (pr.term.)
Публикувано29.08.02 17:10



Знаеш ли дали продават някъде книги(не бошури) на български от св. Игнатий Брянчанинов?



Тема Re: Тема за размисълнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
АвторПpaвocлaвeн ckoт (Нерегистриран)
Публикувано29.08.02 21:34



Честно да ви кажа, когато четох това, мислих си за нещата в нашата Църква. А последните два стиха направо бих ги отнесъл към хулителите й, които не са малко и в нашия сайт.



Тема Re: Тема за размисълнови [re: ison]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано30.08.02 12:28



Аз я купих от София - мисля от св. Седмочисленици. Чух че са пуснали книга с православни чудеса на последния век /не "Православни чудеса" -с три чудеса, която си я купих/. Ако я намериш купи и една за мен.



Тема Re: Тема за размисълнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано30.08.02 12:34



Аз пък обръщам внимание на тези думи "Праведен е Господ, защото аз не бях покорен на словото Му". Кой ще ги каже днес - и кой свещенослужител?



Тема Re: Тема за размисълнови [re: aпocтoл]  
АвторПpaвocлaвeн ckoт (Нерегистриран)
Публикувано30.08.02 13:13



Ами - публично трябва да ги кажат тези, които нарушиха каноните с безсмисленото въвеждане на новия стил.
А лично - сигурно много хора си ги казват, ако осъзнават личните си грехове.

A propos, четох на St Pachomius Library - най-голямата ортодоксална библиотека на английски - превода на едно румънско житиеописание на големия техен Старец о. Иоаникий Морой. Верятно си го чувал. Когато румънците приели календара по известни причини, той бил в голямо недоумение дали да се подчини на това и след многодневен пост със сълзи видял Св. Три Светители, които му заповядали да не се противи. Ще се погрижа да преведа буквално текста, за да не излезе нещо погрешно. Те не изразили одобрение за новия календар, но наредили на Стареца да не се противи...Тогава той е бил игумен на Сихастрия, ако не се лъжа.



Тема Re: Тема за размисълнови [re: Пpaвocлaвeн ckoт]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано30.08.02 15:00



Вярвам че историята е истинска - сигурно така е било по-добре за общостта, защото старецът е имал може би влияние и ще настъпят големи разцепления, подражавайки му - ангелите също са творци - преценяват кога кое е по-добре и за кого.

Аз пък знам че много /5-10%/ монаси от някой румънски манастири в несъгласие с новия стил са напуснали манастирите си.



Тема Re: Тема за размисълнови [re: aпocтoл]  
Автор ison (pr.term.)
Публикувано30.08.02 15:10



ОК
Ако я видя, ще взема и за теб.
Знаеш ли кой я издава?





Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.