Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:09 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Впечатления от едно "изнасяне"  
Автор Пoп Cтaвpи (Пияница)
Публикувано18.08.02 17:36



Поканен съм да присъствам на "помена" по повод 10 годишнина от смъртта на моя близка роднина. Отиде си само на 20 години при автомобилна катастрофа. В уречения ден съм в апартамента на опечалените. Там има още около двайсетина души - все роднини и близки приятели на семейството. Естествено всички са православни - също като 80% от населението на Република България. Майката на починалата е прекарала три денонощия в правене на питки, кексове, жито, сладки, курабийки, соленки… с други думи, има храна и пиене за изхранването на цял полк.

Тръгваме с коли към Малашевци. По пътя бистрим политиката и последните престрелки. На гроба всички манджи и вкусотии се разстилат. Вадят се бутилки с алкохолни и безалкохолни напитки. Изведнъж някой се сеща, че трябва поп. Дааа, всички говорят за поп, а не за свещеник. Тръгват да търсят, но в този ден попът е неоткриваем. Започва издирвателна операция подобна на тази в Белене за залавяне на избягалите затворници. Тези, които стоят около гроба и чакат, говорят за някакъв общ познат, който бил натрупал огромни пари от далавери. Обсъждат се и последните подробности около развода на Ленчето. След около 30 минути един юнак с тържествуващ вид ни води отчето.

Типичен представител на попското войнство в България. Дебелак с шкембе и овехтяло мазно расо. Невчесана брада с неопределен цвят и червендалесто лице, което издава особено пристрастяване към гроздов сок от ферментирал тип. В горещината е обул обувки, чието най-точно наименование би било кундури. В ръка носи типичната огромна оръфана чанта, в която събира храната за "Бог да прОсти." Измънква набързо някакво заклинание, което отнема не повече от 5 минути, после прави преливане и приключва. Благочестивите православни държат свещи в една ръка, а с другата се кръстят. Подочувам пазаренето за цената на извършената услуга. Разбирам, че отчето си има такса от 5 лева. Дават му 5 лева и му завиват от всички манджи плюс бутилка домашно винце. Всичко това потъва в огромните дисаги. Тъкмо си мисля да поискам касова бележка, но бързо се сещам, че сега не е моментът да се правя на служител на Милен Велчев. Все пак си имам едно наум, че рано или късно ще трябва да питам дали тези "такси" биват завеждани в съответния храм или просто потъват в джобовете на православния Божи служител.

Всички присъстващи се качват по колите и отиват в дома на опечалените. Там отново се разстила софра. Хората хапват и пийват яко. Темите за разговори са предимно от областта на политиката или пикантни клюки из живота на известни личности. По някое време стигат на вълна вицове и бурни смехове. Всички са развеселени и подпийнали. Вече никой не си спомня повода за събирането. Опитвам се да започна тема за Библията и вярата. Гледат ме като извънземно. На никой не му пука. Обаче един не пропуска да ме укори за това, че не пия. Какво щяло да ми остане от този живот като не пия, не пуша и не ям месо? Ама тия сектанти са голяма напаст. Само четат Библия и ходят на черква. И свещи не палят… абе страшна работа. Ти българин ли си бе, пита един братовчед. Нашта религия ни позволява да пием и да пушим, а вие сте коне с капаци. На разотиване всички са толкова пияни, че се налага някои да си оставят колите и да викат такси. Отминал е още един благочестив православен помен. Мъртвата би трябвало да е доволна в рая от проявеното внимание, живите са хапнали и пийнали, православният канон е спазен … кеф отвсякъде!

Дааа отмина още едно православно мероприятие. Да се готвим за следващото. Нали има изнасяния на третия ден, на деветия, четиридесетия, после на три месеца, шест месеца, една година и т.н. Вероятно всички четящи тези редове са присъствали на десетки подобни "изнасяния". И това се нарича християнство. И то не какво да е, а такова, което слави право. Хахахахахахахахахаха не може да се отрече, че право славещите имат чувство за хумор.

Късно е булка, мандалото падна


Тема Re: Впечатления от едно "изнасяне"нови [re: Пoп Cтaвpи]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано18.08.02 18:52



Ами простотията не ходи по гората...
А колкото до свещеника - в моето село е тъкмо обратния пример. Само дето го одумват, че попадията пак лошо му зашила расото...
Тъжна история де. Ами така е със всичко, което става навик.
Аз пък искам с две думи да ти кажа за погребението на поета Дамян Дамянов:
беше напълно противоположно на това, което е изразявал като желание в стиховете си. И само аз и двама младежи (двойка, много готини) държаха томче от поета и поглеждаха от време на време в страниците. Бях изумен, че само трима души сме се сетили да си вземем негова книга. Естествено, от разни речи и фръцкания на "известности", така че да ги видят телевизионните камери, май за неговите стихове време не остана.



Тема Re: Впечатления от едно "изнасяне"нови [re: Пoп Cтaвpи]  
АвторHoв в kлyбa (Нерегистриран)
Публикувано18.08.02 21:01



Сигурно в това време на протестанското ви събиране ангели са слезли и са ви веели с крила да ви прохлаждат, а пасторът /щом нашите попове са все дебели и омазнени, сигурно вашият е безтелесен като комар и обезмаслен с препарат за почистване на петна/ се е носел на 2 метра над земята, глухите виждали, немите ходели, слепите говорели и т.н. Хеле ако сте си заговорили и на езици...

Нещастнико, откога познаваш православния канон, та твърдиш че е бил спазен в случая, който описваш? По кои източници го изучи? Кой беше тоя, който ти обясни, че това е "православния канон" за поменаване на починал - което не трябвада е друго, освен молитва ца душата му и раздаване на милостиня на бедните. Оттам, от раздаването на храна като милостиня, са тръгнали тия дивотии, които описваш и ги наричаш "православен канон" - защо, не знам? Явно не знаеш дори значението на думичката "канон".



Тема Още по-зленови [re: Hoв в kлyбa]  
Автор Пoп Cтaвpи (Пияница)
Публикувано18.08.02 23:22



Да предположим, че протестантските пастори са същите като описания поп. Това помага ли с нещо на право славещите и на право славието?

Ако това, което всички видяха на този помен, няма нищо общо с православния канон, тогава излиза, че в България познавачите и спазвачите на въпросния канон са по-малко от броя на ескимосите във Волуяк.

Ти да не би да си православен, а никога да не си ходил на "изнасяне" или на Великденска служба, или на кръщане, или на погребение. Даааа, страхотно хапване и пийване пада. Защо ли пък да не взема да стана православен? Няма да изпитвам никакви угризения, ако се напия като тараба и обарам булката на ближния си? Абе, знам си аз, ще вземете да ме покръстите вие и такова право славене ще падне, че цялото Първо районно няма да може да ме озапти. ...

Късно е булка, мандалото падна


Тема Re: Още по-зленови [re: Пoп Cтaвpи]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано19.08.02 08:54



Като не знаеш какво се прави за починалите в православието, можеш да попиташ. Прочети книгата на Иван Николов "Какво можем да направим за нашите починали" и ще разбереш и за раздаване и за парастас и за панахида и за откупване на литургия.

Още по-зле става за тебе, че се подиграваш със слабата вяра на православните, без самия ти да знаеш какво е православие. Както казват светиите, потестантите са хванати яко от демоните и без изповед и причастие в истинската църква 100% ще загинат, затова демоните не ги нападат и не разпалват другите им страсти /чревоугодие и блудство/, освен едната сатанинска гордост, че са на "правилния" път.

А православният, ако осъзнае своя грях, с една изповед е спасен. Сега какво - ти си окаян и православните също, защото няма православни пастири. Както се казва присмял се хърбел на щърбел.



Тема Re: Още по-зле за иноверцитенови [re: Пoп Cтaвpи]  
АвторHoв в kлyбa (Нерегистриран)
Публикувано19.08.02 09:21



Ако повечето - 80% от "православните попове" са "дебели и мазни", не виждам що за аргумент е това във връзка с въпроса, който ти зададох.

Това, че сред роднините ти са преобладавали алкохолици или хоне хора, които си обичат чашката, не означава, че православният канон заповядвал в чест на умрелите да се напием на гробищата. Мога да ти кажа, че съм имал и аз като всеки човек печалните случаи да присъствам на помен на мои близки - още, повече, че и годинките ми почват с 4 и вече съм загубил доста от близките си. Е, не помня някакви такива скотщини да са се разигравали. От поднасяните малки чаши ракия по традицията повечето присъстващи, след като отлеят, са вкусвали по малкои са ги оставяли обратно. Когато цари такъв дух и когато са събрани хора именно да се помолят за починалия, няма място за пиянство, за плюскане, за игри и хора и пр.
Смятам да последвам съвета на по-старите в клуба и просто да не отварям постингите на протестантите. Но искам да ти кажа съвсем доброжелателно едно нещо. Дяволът нито трупа пари, нито ламти по жени, нито се напива, но това не му пречи да бъде най-злото същество във Вселената, защото е горд. Той и човеците мрази заради гордостта си. Внимавай гордостта от външната "трезвост и чистота" на протестантското ви сборище да не те докара до подобие на дявола, който иначе си е трезвеник и целомъдрен, не се докосва до жени или мъже!



Тема Re: Впечатления от едно "изнасяне"нови [re: Hoв в kлyбa]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано19.08.02 09:51



Сватбата на по-малкия ми брат беше протестантска и беше много приятно - като американски филм на живо (в добрия смисъл де), само че без субтитри...
Изглежда, имаш много фундаменталистки схващания за християнството, човече. А опитай се да отговориш на въпросите, които съм задал в предишните постинги. Нима трябва да се остави православието да загние? И лекът само в спазването на догмите ли е?



Тема Приятно за наснови [re: Sharkan]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано19.08.02 11:12



не значи добро през Бог. Не който казва Господи, Господи, а който спазва зяконите на Моя Отец Небесен. Да спазим догматите е жизнено необходимо. Оз бутна ковчета със скрижалите, и умря на място, защото знаеше, че не бива да го бута. Ти не знаеш канона и правилата и Бог те държи жив, но когато ГИ РАЗБЕРЕШ И ИМ СЕ ПРИСМЕЕШ, ТОГАВА И ЩЕ УМРЕШ.



Тема Приятно за наснови [re: Sharkan]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано19.08.02 11:54



не значи добро през Бог. Не който казва Господи, Господи, а който спазва зяконите на Моя Отец Небесен. Да спазим догматите е жизнено необходимо. Оз бутна ковчета със скрижалите, и умря на място, защото знаеше, че не бива да го бута. Ти не знаеш канона и правилата и Бог те държи жив, но когато ГИ РАЗБЕРЕШ И ИМ СЕ ПРИСМЕЕШ, ТОГАВА И ЩЕ УМРЕШ.

Любовта към Бог е насилие към изпълнение на заповедите Му. Любовта към ближния е труд за ближния. Изпълни и двата закона и живей!



Тема Re: Впечатления от едно "изнасяне"нови [re: Sharkan]  
Авторнoв в kлyбa (Нерегистриран)
Публикувано19.08.02 12:17



Така си и мислех - зад "безпристрастното" мъдруване стои лична ангажираност с определена протестантска деноминация.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.