Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:55 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Грях ли е...нови  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано10.08.02 22:47



Грях ли е сексуалната разкрепостеност в семейния живот между законни съпрузи? Освен "нормален" генитален секс, имам предвид и неща като орален секс, изпразване върху съпругата чрез мастурбация и други иначе блудни страсти...? Грях ли е секс за само за удоволствие? Грях ли е като си получил веднъж сексуално удовлетворение от жена си, да искаш пак, т.е. да се пресищаш, подобно на чревоугодие?

Извинявам се за изброяването на подробности, но искам да бъда разбран недвусмислено.



Тема Re: Грях ли е...нови [re: Hяkoй]  
АвторHяkoй-cи (Нерегистриран)
Публикувано10.08.02 23:37



Брачното ложе е свято, а блудниците и прелюбодейците ще съди Бог.
На твоя въпрос нека ти отговори съвестта ти.



Тема Re: Грях ли е...нови [re: Hяkoй-cи]  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 00:33



Добре, ще дефинирам въпроса си така: Блудник ли съм, ако правя тези неща с жена си? Прелюбодейник очевидно не съм...

А за съвестта често подвежда, затова питам.



Тема Re: Грях ли е...нови [re: Hяkoй]  
АвторPoдиoн (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 08:47



Архимандрит Серафим Алексиев между многото си душеполезни книги има и такава: "Молитвата на св Ефрем Сирин в светлината на светоотеческото учение". Там, разглеждайки поред прошенията, свързаните с тях добродетели и грехове, той отделя особена глава за блудството в брака, както нарича тия разкрепостени сексуални практики. Така и се изповядват те, най-уместно е да говориш с опитен изповедник за това. На www.orthodoxy.tropinka.ru има статия на руски от епископ Варнава /Беляев/ - "Противоестественные грехи". В Митарствата има митарство на тоя вид блудни грехове.

Не знам точната обосновка в Словото Божие - мисля че е още старозаветна. Онан - ясно - изливал семето си, за да не въздигне потомък на брат си, затова Бог го умъртвил. Във Левит Глава 18 има изброени доста видове сексуални прегрешения и суровите тогавашни наказания за тях - да бъдат изтребени измежду народа. Вкл за някой който легне с жена, когато е неразположена. В Римляни 1:21 и натам тия неща 1/ са обозначени като грях и нечистота пред Бога и 2/ като непосредствена тяхна причина е посочено неверието. В 1 Кор 6:9 направо е написано /явно, налагало се е/ "не се лъжете...нито малакийци, ни мъжеложници.. и т.н....няма да наследят Царството " - на гръцки малакии не е друго освен онанисти. При неволно изтечение - полюция - се чете правило на св. Василий при осквернение с 50 поклона и особени молитви.

Наистина това изкушение не е малко, и борбата с него е много трудна, казвам го от личен опит. Много са другите теготи на брака, прибавя се и тази - това изкушение. Бог да ни помага на нас грешните.



Тема Re: Грях ли е... [re: Hяkoй]  
АвторCин Бoжий (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 11:36



Човече, не се тормози от тези неща. Това, че любиш жена не е грях и не може да бъде! Остави тези мухлясали импотентни брадати козли, които те отклоняват от естествените ти нужди и желания. Бог ти разрешава да се любиш - така, както ти е разрешил да ядеш, да спиш, да пиеш, да пееш и пр. неща земни, които носят наслада. БОГ ТЕ ОБИЧА И НЕ ИСКА ДА ИЗГУБВАШ ЖИВОТА СИ в догадки кое е грешно и кое не.
Този, който ти забранява да правиш това, което естествено можеш и искаш (стига да не вредиш на ближния си), е убиец - убиец на самия теб.



Тема Re: Грях ли е...нови [re: Cин Бoжий]  
АвторPoдиoн (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 11:54



Човек естествено може /способен е/ и често иска да се самоубие. В много случаи с това той няма да навреди на никого. Трябва ли да го направи?

Човек естествено може /способен е/ и в много случаи иска да измъчва животни. Например - да хване плъх и да го пече жив /такава сцена съм видял с очите си в казармата/. Плъхът не ни е ближен и изпичането му жив /ако не го правиш публично/ няма да навреди на ближния. Трябва ли да го направиш?

Човек естествено може и често иска да преяде. С това той няма да навреди на ближния, но ще утвърди чревоугодието у себе си. Трябва ли да го направи?

Тоя списък може да продължи с много, много неща. А за конкретния въпрос - ако с действията си утвърждаваш ближния в блудната страст, изграждаш у него тоя навик, който е по-силен и от природата, развращаваш го - трябва ли да го правиш?

Труман Капоти беше казал, че в неговия речник няма думата пороци. Това го пише прононсиран алкохолик, хомосексуалист и пр. Дотука добре. Вярвам, авторе на постинга, нарочно не пиша богохулния ти ник - възторжено ще приемеш тая максима. През 1965 заради едно произведение на тоя автор - La Cote Basque - се самоубива неговата позната Ан Уудуърт - обвинена от непорочния човек в това, че е убила съпруга си. Тогава дори и американската културна среда, която е одобрявала Труман Капоти, го резигнира отведнъж и изцяло. Давам тоя пример, за да се види докъде води приемането на релативизъм в морала - прави каквото искаш и не може да сгрешиш. Впрочем тая философия си отиде с заедно хипарите още на времето. За всеки разумен човек е ясно, че нищо не е лично индивидуално, дори на Луната да живееш, всяко твое действие има резонанс и върху съдбите на други хора.



Тема Re: Грях ли е...нови [re: Poдиoн]  
АвторCин Бoжий (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 12:07



А ако Бог отвътре ми казва да любя жена си както искам, ти кой си, че да ме съдиш?
Не чети книги, писани преди 3 500 години. Чети Книгата на Живота! Там Бог ще ти подсказва как да постъпваш правилно във всеки следващ миг.

Бог е нещо безкрайно живо и говори всякак - не само чрез мъртвия ви вече катехизис, писан за други времена и други хора.



Тема Re: Грях ли е...нови [re: Cин Бoжий]  
АвторPoдиoн (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 12:13



Ако Бог ти говори отвътре и чуваш гласа му явно, с ушите си - добре е да се консултираш с колега-психиатър /аз съм невролог/. Зависи какво ти казва. Но по принцип, ако чуваш гласове, не изпълнявай веднага това, което ти нареждат. Сега може да ти кажат, как да любиш жена си, а след малко - да й отрежеш главата например.
Ако пък се считаш просветлен и достоен да получаваш Божествени откровения, тъй че всяка твоя мисъл или желание е нещо, подсказано от Бога /а не от природата, от случайността, от самодействената сила на ума, от дявола и пр/ - записвай тия откровения. Може да дадеш начало на нова секта, ако имаш харизматична личност и си намериш последователи.



Тема Не за пръв пътнови [re: Cин Бoжий]  
Авторчoвek (Нерегистриран)
Публикувано11.08.02 13:13



лукавия или негов покорен слуга се представя под името на Син Божий
смешно е ако не беше трагично такова същество да казва какво е грях и какво не, да говори от името на Бога. Ето кратък анализ на написаното:
Човече, не се тормози от тези неща.
За какво друго ако не за душата си да се тормози човек? А вида грях е пряко свързан с участта на душата
Това, че любиш жена не е грях и не може да бъде!
че любиш жена си не е грях, но може да бъде ако я любиш повече от Господа, от Неговата воля и от Неговите заповеди
Остави тези мухлясали импотентни брадати козли,
тук по поразителен начин е описан самия сатана, така както е известен в народното разбиране.
които те отклоняват от естествените ти нужди и желания.
очевидно за естествени нужди се смятат гореизброените от "някой" блудни грехове, които в същност противоречат на естеството
Бог ти разрешава да се любиш
първо : винаги съм мечтал някой да ми каже директно какво точно ми разрешава Бог
второ : въпроса не е дали Бог разрешава да се любиш, а как
така, както ти е разрешил да ядеш, да спиш, да пиеш, да пееш и пр. неща земни, които носят наслада.
отново не става дума дали ( е разрешил ) а как е заповядал. напр :
да ядеш без да се пресищаш, да спиш без да мързелуваш, да пиеш без да пиянстваш, да пееш без да съблазняваш и да ползваш земните наслади без да им служиш
БОГ ТЕ ОБИЧА И НЕ ИСКА ДА ИЗГУБВАШ ЖИВОТА СИ в догадки кое е грешно и кое не.

смесена истина с лъжа (истината е с главни букви). ако понякога не се питаме какво е грешно и какво не е, със сигурност ще изгубим живота си (вечния) опитвайки се да се услаждаме от живота си (земния)
Този, който ти забранява да правиш това, което естествено можеш и искаш (стига да не вредиш на ближния си), е убиец - убиец на самия теб.
наистина лукавия е убиец - убиец на самия теб (дори и да не вредиш на ближния си),
а този който ти забранява да правиш това, което естествено можеш и искаш се опитва да подпомогне спасението на душата ти.
например ако искаш да се самоубиеш (и го можеш, и не вредиш на ближния си) забраната е душеспасителна и телоспасителна

на този "някой" който зададе темата мога да кажа следното - аз не съм мухлясал, не съм импотентен, не съм брадат, не съм козел и не те отклонявам от естествените ти нужди, но се присъединявам напълно към мнението на Родион и наистина - Господ да погледне милостиво на греховете ни. Амин.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.