Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:49 17.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Не искам да съм православен.нови  
Авторhedgehog (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 12:54



За мене, основния смисъл на църквата е да възпитава и поддържа морала в хората. Вече се убедих, че БПЦ е много далече от морала. Управлява се от ченге от ДС, подарява имоти на Мултигруп, подкрепя политици-лъжци и популисти като т.нар. "цар", нейни свещенници трепят други свещенници, за най-малката религиозна услуга иска пари, литургиите и са неразбираеми за обикновените хора.......
Не виждам нищо чисто и свято, за което да се хвана и да я почитам и уважавам.



Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: hedgehog]  
Авторopтoдokc (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 13:01



Уважавай я заради по-далечното й минало и заради българското си име, ако имаш такова.



Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: opтoдokc]  
Авторhedgehog (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 13:06



Аз живея сега. Не в по-далечното минало и имам нужда от религия, когато да поддържа и възпитава моралните ми устои. Това няма нищо общо с националната ми принадлежност. В края на краищата, има българи мюсулмани, католици, протестанти, а голяма част са атеисти. И мисля, че БПЦ има голяма заслуга за това.



Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: hedgehog]  
Авторopтoдokc (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 13:13



Не виждаш ли, че това, което е БПЦ "сега" е една развалина. Но огънят на православието е в нашата история. Не ме интересуват другите българи. За мен истинските българи са православни. Поне доколкото принадлежат към автентичния си род и родина. Тук не става въпрос за бъдещето на БПЦ. Тук става въпрос за един сакрален символ на българщината в теб, в мен, във всички, които са българи и "знаят своя род и език".



Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: opтoдokc]  
Авторhedgehog (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 13:25



БПЦ е развалина поне от 50 години насам. Не съм съгласен, че религията е идентична с националността, с рода и езика. Вземи например страни като Германия, където католици и протестанти са горе-долу в еднакво количество или Австралия, където има 26% от англиканската църква, 25% протестанти и 25% католици. Не виждам това да им вреди много.
Но изместваме въпроса. Аз говоря за морални норми. БПЦ, която трябва да е пропагандатор и защитник на християнския морал, няма нищо общо с тоя морал. За това говоря. А без морал у хората, държавата се разпада. Сегашното положение го доказва.



Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: hedgehog]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано28.07.02 14:07



БПЦ не е паметник на тъй нареченият морал.
Не си си направил труда да се запознаеш с мисията на Църквата, а тя не е да налага някакъв морал на когото и да било. Това последното е цел на всякакви
-изми, но не и не Църквата.

Църквата е Бого-човешки организъм и като такъв тя има за цел чрез въплъщението на Иисус Христос да обновява човешката прирора, т.е. Църквата не само оздравява Личността на човека (и душевно и физически), а тя спасява цялата човешка природа. Това не е някаква абстракция а реален факт, чрез който човек възвръщва нормалното си общение с Бога, с Този в който е Живота.
Църквата може да има някава второстепенна роля (но това не е цел) за съществуване на държава и т.н., въпреки че Тя е тази която обединява хората от всякакви раси и държави, тъй като в Бога всички сме едно с всичките си различия !!!

БПЦ може и да е развалина от институционна гледна точка (което не е също цел на Църквата), но в никакъв случай от мисионна - векове наред тя не е спряла да изпълнява мисията си, и доказателство за това са и съвременните светии!!! Векове наред тя има живият опит на Светият Дух, векове наред тя има своята мистика !!!

БПЦ не е в основата си социалнна институция, макар че много от църквите поемат и тази роля, което определено е нещо добро, но не е определяща дейност на Църквата. Конкретно за социални дейности на всякъде по света си има институции специализирани в тази област.

Църквата е специализирана в една друга област, а това е Спасението на човека, спасението му като подобие на Бога и връщането му към Него. За това и Иисус Христос прие човешка плът, не за да имат хората "висок морал", а за да обожестви човешката природа. Разликата между "високия морал" и обожествената природа е в това, че човекът с "висок морал" в очите на хората е "добър християнин" и той носейки в себе си тази си гордост скришом върши какви ли не мерзости. Докато човекът с обожествена природа в очите на хората и на себе си е нелицемерен грешник и живее в смирение и покаяние цял живот за греховете си, и заради вярата си в Бога и любовта към Него той има упование за ВЕЧЕН ЖИВОТ !!!

(за справка пртичата за митаря и фарисея)

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: Gergi]  
Авторhedgehog (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 14:28



Как БПЦ "оздравява Личността на човека (и душевно и физически), и спасява цялата човешка природа"? Като нейни свещенници убиват други свещенници ли? Или като взема пари и за най-малката църковна услуга? Или като възкачва мошенници и лъжци на власт? Или като се занимава основно с въпроси за имоти, земи и работи в тясна връзка със съмнителни икономически групировки? Как?
Много странно разбиране имаш за морала. "човекът с "висок морал" в очите на хората е "добър християнин" и той носейки в себе си тази си гордост скришом върши какви ли не мерзости" - това просто не е никакъв морал.
За мене морала това е разбирането разликата между добро и зло и стремежа към доброто. Моралните норми са 10-те божи заповеди и спазването им прави човека морален. Църква, която не спазва тези заповеди и не учи своите последователи да ги спазват, не е божия църква. Мисля, че такъв е случаят с БПЦ. Всичко останало са глупости.
Съгласен съм с едно от казаното от тебе: "Тя е тази която обединява хората от всякакви раси и държави, тъй като в Бога всички сме едно с всичките си различия "



Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: hedgehog]  
АвторKoмeнтaтop (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 15:00



Църквата наистина няма за цел да направи човека по-добър или по-морален от гледна точка на нашите стандарти за добро и зло. Това са абстрактни и относителни понятия, а животът в Църквата няма за граници"доброто" и "злото", а живота и смъртта. В Църквата човекът не трябва да избира между "моите", "твоите" и "нашите" критерии за добро и зло, а да направи избора, между левия и десния разбойник на кръста, т. е. избора между смъртта и живота. Моралът или нравствеността е нещо, което е свидетелство или показател за това, че човекът се е променил и върви по пътя на Христос, но дори тогава добродетелта не е човешко постижение, а Божий дар.
Всъщност, ти си прав! Разбирам защо не искаш да бъдеш православен. Видът православие, който имаме в нашите представи, е много трудно съвместим с истинското предание на Църквата. Освен това, ние сме прекалено изкушени от идолите на съвременната цивилизация - от рационализма, от индивидуализма, от морализма. Църквата не предлага на човека някакъв морал, който трябва да гарантира неговото вътрешно спокойствие и обществено благополучие, а спасение и нов живот. Христос иска от човека да се откаже от претенциите си, че може сам да промени себе си и света, да се откаже от самодоволството на "високия морал", който служи като маска, зад която се крият неудачите на самото му съществуване и живот. В крайна сметка, това е въпрос на избор. Спомни си Достоевски, който казва, че ако истината не е при Христос, той ще се откаже от истината, за да бъде с Христос. И това няма нищо общо с един, двама или трима недостойни, които носят името християнин и дори свещеник.



Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: Koмeнтaтop]  
Авторhedgehog (Нерегистриран)
Публикувано28.07.02 15:19



Десетте божи заповеди са "абстрактни и относителни понятия", така ли да те разбирам? Ако истината не е при Христос, защо ми е Христос тогава? Човек трябва да се стреми към истината, не към идоли и митове.
Както казва един герой в един продукт на "съвременната цивилизация", който харесвам - филма Star Wars:
"Destroy the myths you have to, if wise to be you want"



Тема Re: Не искам да съм православен.нови [re: hedgehog]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано28.07.02 16:25



Нима не разбираш, че Църквата няма за цел да възпитава морал? Църквата е за индивидуално спасение на всеки човек поотделно. Мнозина светий са бягали в пустинята защото са били силно изкушавани от бесове, които им са се явявали е най-ужасния си вид, самите светий са падали непрекъснато в грехове, защото когато си поставен на пътя на правдата именно тогава бесовете най-много се стараят да те отклноят от нея, именно затова тогава се пада най-лесно. Бягали са в пустинята за да не искушават други хора !!! И там точно са ставали светии. Нали знаеш според Малкият Принц "най-същественото не се вижда с очи" - мистиката в Църквата не е явна и не се вижда. За да спазваш 10-те Божии заповеди е нужна от първом вяра в Бога, второ да се съединяваш с Неговата Плът и Кръв. Само че тези 10 Божии заповеди не просто се спазват те проникват в естеството ти и Господ е този който ги спазва НЕ ЧОВЕКА. За това и Той дава на мнозина които обича изпитания и падания в тежки грехове за да смири гордостта им към това, че само могат да спазват тези Божии Заповеди.
И колкото и Църквата да се стреми към добродетели, само с гледане и слушане никой няма да ги придобие, те се придобиват само чрез живот в Христа.
Сам Господ казва, аз не е дошъл за праведнци, а за грешници !!!!!
Това е Църквата на грешниците, които немуорно падат и стават, защото имат за упование Живота.
Разбра ли сега, на добродетели, не на морал, може да те научи само Бога, не Църквата, а в Църквата можеш да придобиеш този морал, само тогава когато приемаш Христовата Кръв и Плът !!!

И както е казал сам Господ "този закон и всички останали се съдържат в закона - възлюби ближния както себе си".

И когато си докажеш , че изпълняваш 10-те Божии заповеди до една, тогава ще можеш да хвърлиш камък върху "блудницата", която Господ помилвал, въпреки закона на Моисей който казвал, че такива се убиват с камъни.......

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!

Редактирано от Gergi на 28.07.02 16:37.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.