Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:41 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Otnovo za kalendara:povod za razmisul  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано29.07.02 16:54



Prepechatvam maluk otkus ot edna dobre napisana i interesna kniga po Kalendarnija vupros na ieromonah Kasian (cjalata kniga mozhe da se nameri v Internet na adress: http://manastir.narod.ru/Kalendar/Content.htm).
Vjarvam che vseki iskren pravoslaven hristijanin shte bude zaintriguvan ot slednoto subitie:

...архимандрит Сергий (Язаджиев) съобщава: "През август 1971г. се връщахме заедно с Николай (сега - йеромонах Теофан) от почивка и лечение в Наречен. Минавайки през Пловдив, отбихме се в зданието на Зографското подворие, да се поклоним в параклиса на св. цар Борис, който тогава се обслужваше от Зографския схимонах Серафим. При разговор с него узнахме, че неотдавна (1969-70г) под натиск от ССЦ в Женева, в Йерусалимската патриаршия (както по същото време в Българската патриаршия, в Македонската и др., понеже тогава натискът за въвеждане на новия календар е бил повсеместен) бил въведен в употреба "новоюлиянския" календар. Същата година на Велика събота, когато още от дълбока древност слиза свещеният Огън на Гроба Господен, този път Огънят не се появил! Потресен от това, Йерусалимският патриарх Бенедикт веднага се разпоредил да се възстанови дотогавашния старостилен календар в диоцеза на Патриаршията. На следната година свещеният Огън отново слязъл над Гроба Господен на Велика събота, както и до днес".

Ima li vse oshte njakoi da misli che novostilnata kalendarna reforma e Bogougodno delo? Puk i sreshtu gregorianskija kalendar ima suborni anatemi na iztochnite patriarsi. Ne e li vreme da se podeme iniciativa po vrushtaneto na Pravoslavnija Kalendar v BPC. Mozhe bi vsichki tezi bedstvija nad Curkvata i naroda ni sa zaradi otstuplenieto ni ot Pravoslavieto. Kak mislite?




Тема Re: Otnovo za kalendara:povod za razmisulнови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано29.07.02 22:44



A be momko nali ti se kaza 4e taq tema e dyvkana dyvkana ta predyvkana............ aide vyrni se i se razrovi iz temite nazad, ne edna a nqkolko sa daje......... i za Fotii sme govorili i za kogo li ne....... ajde da ne po4vam otnovo..........straostilniqt razkol e kyde kyde po-gnusen ot smeseniqt kalendar pred Boga......... vgledai se malko........ popitai prepatili.......... kato pravoslaventerminator i PPP, a sigurno ima i drugi !!!!!!!!!

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re:нови [re: Gergi]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано30.07.02 11:01



Uvazhaema Gergi,

Tova che temata e duvkana, ne znachi che problemut e reshen. Sushto ne znachi che e zabraneno da se zapochne nova diskusija, da se poglednat neshtata po nov nachin i t.n. Ili cenzura vuvezdame?
I zashto taka te drazni tozi vupros, zashto sa tezi emocii?

Za tvoe svedenie ne sum ot starostilcite na ep.Fotii, nito ot Mateevcite. No tova ne znachi che ne sum s 2-te ruce 'za' vrushtaneto na starija (pravoslaven) kalendar, kakto mi se struva che i drugi v tozi forum sa goreshto 'za'. Tova beshe i vuprosut mi: Ne e li vreme da se zapochne aktivna diskusija v BPC za vrushtaneto na kalendara:

1) koito e pravoslaven, svetoootecheski, osveten ot 2000 godini curkovna upotreba
2)po koito sluzhat 3/4 ot pravoslavnite po sveta (i prakticheski vsichki slavjanski pomestni curkvi osven nashata)
3)za koito sam Bog e svidetelstval che mu e ugoden sus znamenija i chudesa (vizh napisanoto v temata)

No dori i da priemem absurdnoto - che i 2ta kalendara sa ednakvo ugodni pred
Boga - pak, sledvaiki dumite na ap.Pavel (zaradi 'nemoshtnite vuv vjarata starostilci', koнto se sublaznjavat ot kalendarnata promjana) bi trjabvalo da zhelaem vrushtaneto na starija i izpitan kalendar, zaradi koito nikoi ne se e sublaznjaval, i taka shte prekratim prichinata za tozi 'gnusen razkol' (po tvoite dumi). Struva mi se che ako sme naistina hristijani taka (pone) trjabva da mislim.

No mai ni lipsva nai-glavnoto: ljubovta (kum Boga i blizhnite) i zatova taka s leka ruka 'reshavame' curkovnite problemi i opredeljame koi razkolnik i koi pravoslaven.

A vremenata sa lukavi...



Тема Re:нови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано30.07.02 11:09



A smqtash li, 4e ti ili az mojem da reshim "problema".......ot edna strana ot druga ako men pitash, problem nqma - e za tova me drazni tazi tema!!!
Drazni me za tova, 4e horata izlishno se pritesnqwvat i im se govorqt gluposti......
ima na tolkova mesta po sveta kydeto se pomeshtavat primerno ruska cyrkva deto si sluji po straiqt stil i grycka da re4em deto sluji po noviq, i karat slujbite edna sled druga......... i t.n.....e teq kalendari sa dobre doshli za Lukaviq da see razdeleniq samo........a blajenni bqha mirotvorcite !!!!!!!! a za toq deto see razdor i razpri..........

Edinstveniqt problem za men li4no e, 4e ponqkoga ne moga da si podredq slujbata, shtoto tuk tame ima dosta neqsnotii w Tipika i stavat obyrkvaniq, dobre, 4e ot4eto e Tipikar i opravq neshtata,
durg problem NQMA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ne moga da razbera s kakvo te syblaznqva kalendara, ama mnogo mi e stranno, da ne bi da te navejda na prelubodeini misli.......ili na 4revougodni........ili na neznam kakvi si oshte?!!!!!!??????

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Otnovo za kalendara:povod za razmisulнови [re: Timotei]  
АвторPPP (Нерегистриран)
Публикувано30.07.02 11:23



А защо старостилците на еп. Фотий /ти твърдиш, че не си към тях, но отците, които цитираш - арх. Сергий и о. Теофан подкрепят точно еп. Фотий!/ не желаят да преговарят с БПЦ по тези въпроси? Ето, БПЦ излезе от ССЦ, бях чела в "Църковен вестник", че патриарх Максим още преди две години е благословил в една енория в провинцията да се служи по стар стил, поради голямото желание на енориашите и отците.
По тази логика съвсем възможно е църквата на еп. Фотий да се присъедини към БПЦ и да й бъде позволено да служи по стар стил. Но, диалог няма!...



Тема Re:нови [re: PPP]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано30.07.02 14:51



Privet,
Dokolkoto znaja, ima izvestni kontakti mezhdu starostilcite i BPC (no ne sum siguren, kakto kazah ne sum ot tjah, pone zasega). No kazhi mi, kakvi pregovori mozhe da ima, kogato BPC tretira starostilcite kato razkolnici i se durzhi taka, sjakash takuv problem vsushnost njama. Ne sum chul njakoi mitropolit ot Sv.Sinod da e kazal:' Tursim dialog sus starostilcite s cel preodoljavane na razkola' ili neshto podobno (koeto mnogokratno se kaza za drugija, politicheskija razkol, dazhe i vsepravoslavni sreshti imashe). Zashto? Dane bi ponezhe njama s kakvo da se argumentira i zashtiti nikomu nenuzhnata (osven na masonite i pr.) kalendarna reforma.
Hubavo e che BPC izleze ot SSC, no tova ne stana ubeditelno - s jasna pozicija po vuprosa ikumenizma eres li e ili ne - a osven tova BPC produlzhava da prashta predstaviteli na pan-religiozni ikumenicheski meroprijatija (Asizi 2002). Hubavo e sushto i che patr.Maxim ima smelostta da kazhe na papata che Istinata e v Pravoslavieto, no javno beshe che povecheto mitropoliti imaha dalech po-tolerantna, dori 'bratska' pozicija kum rimskija pontifeks.
Tova deto pishesh za provincialnata enorija: mozhe i da e vjarno, no ne oznachava nishto, osven che naistina njakoi hora ne razbirat zashto e NEDOPUSTIMO da se sluzhi po smesen (pravoslavno-katolicheski) kalendar, oshte poveche po 2 nesuvmestimi kalendara v dioceza na edna Curkva, pri tova Pravoslavna. Ne mozhe da ne napravim asociacija s uniatskata politika na t.nar. 'iztochen obrjad' : Kak mislish, dali tova che uniatite imat iztochna liturgija, hram, ikoni i tip jerarhija gi pravi pravoslavni - ne, te sa katolici zashtoto sa v obshetnie s Rim i priemat papskite dogmati. Taka i edno bezprincipno suglashenie - vseki da si sluzhi po koito kalendar iska - ne e reshenie na problema, a problemut mislja e jasen - zapochnaloto s burzi tempove otstuplenie ot pravolsvanoto predanie i zhivot, koito sa zalog za nasheto spasenie.
Ne e li smushatvashto che vsichki tezi novovuvedenija - smesen kalendar, ikumenizum, prenebregvane na kanonite i pravoslavnata tradicija - imat konkretni iniciatori i vduhnoviteli s masonski cherti.
I ne e li vazhno da zabelezhim che suvremenni podvizhnici na blagochestieto, kato arhiepiskop Serafim Sobolev i arhimandrit Justin Popovich, sa preduprezhdavali tochno za tezi opasnosti, da ne govorim za prorochestvata na sv.Ioan Kronshtadtski, sv. Serafim Sarovski i dr.
Po tazi plitka logika (shtom sa protiv mnozinstvoto sa razkolnici), trjabva da opredelim kato razkolnici i smutiteli na curkovnija mir mnogo ot svetite otci, kato sv. Teodor Studit, sv. Maksim Izpovednik, sv. Mark Efeski i dr.
I vse pak vsichko tova sa nashi choveshki razsuzhdenija i precenki, no kakvo da kazhem za Bozhestvenite znamenija - kato tova sus Svetija Ogun - ne chuh njakoi da komentira vjarno li e i ako da, kakvo oznachava.



Тема Re:нови [re: Gergi]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано30.07.02 15:12



Draga Gergi,
Nuzhno li e da slagash tolkoz prepinatelni znaci za da si izrazish mnenieto, nedei taka, habish mastilo (pardon, klavieturata).
Znachi spored teb problem njama...i zatova se draznish, znachi vse pak ima problem. Ami tova che goljam broi iskreni i revnostni pravoslavni 'pogivat v razkola' (spored teb) ne e li problem? Ili tova che najkoi pravoslavni praznuvat Rozhdestvo s inoslavnite, a ne s drugite pravoslavni? Ili che mnogo rusi, surbi i dr. (naprimer v curkvata, kojato poseshtavam) sa smuteni che v Bulgaria se sluzhi po drug kalendar i se pitat nie, bulgarite, vsushnost pravoslavni li sme ili ne suvsem. Moga da produlzha, no mislja che ne e nuzhno; ako tova ne te ubezhdava che ima problem i to goljam, nishto njama da te ubedi. A tova deto kazvash che kalendara e dobre doshul za Lukavija da see razdelenija, napulno sum suglasen, samo che zamisli se koi promeni vekovnoto statukvo i posja razdelenijata s novija kalendar - ne sa li tova zashtitavanite ot teb novostilni modernisti? I kak be izvurshena smjanata (toest podmjanata) - vnezapno, otgore i s tvurda ruka, 'po vseobshtoto zhelanie na klira i naroda'. Taka li se vzimani takiva vazhni reshenija v Subornata Pravoslavna Curkva?



Тема I vse pakнови [re: Timotei]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано30.07.02 15:33



Vse oshte nikoi ne e komentiral glavnija moment v moja skromen posting, a imenno:
Zashto na Velika Subota v Jerusalim v godinata kogato se vuvezhda novija stil, za sefte Blagodaten Ogun ne sliza, a sledvashtata godina (kogato e vurnat pravoslavnija kalendar) Ogunjat sliza i taka do den dneshen v Jerusalimskata Starostilna Protivoikumenicheska Pravoslavna Curkva. Kakvo, da ne bi Bog (slava na svetata edinosushna, zhivotvorjashta i nerazdelna Troica) da ima kalendarni predpochitanija?
Ili ima drugo objasnenie?




Тема Re:нови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано30.07.02 21:32



Do tuk problem ne vijdam :-))))))))
a moita klaviatura, ili po-t4no klaviaturi ne gi misli, do momenta polzvam 4, ama ne mi pre4i da vklu4a oshte nqkolko :-)))))))

Chudq se shto li ti e da spasqvash sveta, 4e tova si e delo Bojie :-)))))

A tva za rusite i syrbite, ot de go izvadi......... imam udovolstvieto i 4estta vsqko lqto da obshtuvam s takiva (pravoslavni de) i moga da te uverq, 4e kakto nie uvajavame starostilieto taka i te uvajavat nas, i hi4 i ne se 4udqt. Predi 2 godini daje edin syrbin kara s nas bogorodi4nite posti ot uvajenie kym domakinite, a i dqkon Kuraev syshto gi kara s nas......... mdam, a ruskata cyrkva v Bg sluji po nov stil imenno ot uvajenie kym domakinite, taka kakto i Bg cyrkvite tam slujat po star stil.........
I tova koi v kakvo pogiva moito mom4e pak si e Boja rabota, kakvito i da sa horata predi vsi4ko e vajna nashata lubov kym tqh drugoto si e ot Boga........

A be Lukaviq sys vsi4ko see razdeleneiq........ vuprosa e dolko mu se poddavame.......

"novostilni modernisti"-teq pa kvi sa?

da ti kaja hi4 ne me vylnuva koe kak e nalojeno v BG, znam samo 4e ima dostaty4no sybori na koito ima dostaty4no resheniq za tova 4e vsqka pomestna cyrkva ima pravo da sluji po svoi pomeseten kalendar stiga tova da ne narushava pravilata za Pashata, sega ne mi se vadqt linkove, shtoto ne pomnq ve4e kyde sa........ ama nqkyde nazad v temite go ima...........

mi tva e za sega, aide sys zdrave :-)

puuuuuuuu, podmazvaneto ti imalo efekt, vij kolko sym i az maznaaaaaaa sega :-)))

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re:нови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано30.07.02 21:47



A bre momko tva tuk da ne ti e klub politi4esko pravoslavie............ujas..........pogledni se samo kak dobre slujish na razni politi4eski celi taka, a be ne ti li e po-vajno li4noto spasenie, 4e si poddel takiva revolucii da pravish.......... v kraina smetka vsqka jaba da si znae giola........mdam....... ako ti e tolko nabolql problema shto ne si uredish sreshta s patriarha i ne go pitash li4no i ne mu dadesh idei....... kvo ni zanimavash nas tuka........????

A kak obi4am svetiite da se izpolzvat za nekvi politi4eski celi, lele male........ a be tehnite duhovni nastavleniq sa za duhoven jivot bre......... ne za politi4eski !!!!!
Vsi4kite sym gi 4ela i podobni tezi da zashtitavat, pone vyv vida v koito go predstavqsh ne sym sreshtala.........Ta zatva starostilicite si prisvoiha vladika Serafim, taka kakto katolicite sv.apostol Petyr...... otikriite 10-te razliki....... :-)

A pyk taq prikazka za svetiqt ogyn deto starostilcite mnogo si slujat s neq i az ne znam to4no kakva e istoriqta........ oba4e kakvato i da e Bojiite znameniq sa za slava Bojiq, a ne za da dokazvane pravotata na ne4ii interes......... shtoto po taq logika naprimer tyk kato sv Ogyn se slu4va v Izrael, shto pyk da re4em evreiskata religiq da ne se dokazva 4e e tazi deto spasqva...... aide kaji mi koe e po-vajno tva 4e stava kogato slujat pravoslavni i to po neznam si kakyv stil, ili tva 4e se slu4va v Izrael
a??????

btw da ti otbeleja moje i da e dokazatelstvo ama vij sega kak se spekulira, sv. Ogyn se poqvqva vinagi na Pasha nali? emi tam godinata det ogunqt e sprql, ako pasha e bila iz4islqvana kato katolicite po noviqt stil(bukvalno) - doobre......

po-nagore ti otgovorih za pomestnite kalendari i za Pashta, ta taka 4e...... tva go nema za dokazatelstvo :-) dokazatelstvo e samo za tova 4e PASHA ne biva da se promena neinoto iz4islenie tq e nezavisima ot koito i da e kalendar.......!!!!!!!!!!!!!!!

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: I vse pakнови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано30.07.02 21:53



4eti po-gore, i drug pyt kato postavqsh takiva vyprosi gi zadavai korektno, shtoto ima nov kalendar, ima smesen, ima i starostilen :-) a ima i Pasha :-)

Shtoto tva po4va da mi prili4a kato edna matemati4eska zada4ka deto sled dylgi iz4isleniq s integrali, diferenciali i t.n. se dokazva 4e 1+1=1
oba4e kato se vgledash i si po-nabludatelen se zabelqzva, 4e v edin moment na edna ot edinicte se prisvoqva nula :-))))))) ta tyj :-))))

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Падането на Огънянови [re: Timotei]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано31.07.02 11:25



означава че който служи по стария стил добре прави, а който по смесения Бог го приема по милост и трябва да внимава да не продължава с нововъведенията, че дълготърпението Му ще се изчерпи.



Тема Защитавам Тимотейнови [re: Gergi]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано31.07.02 11:38



не защото се казва като мен, а защото говори право.
Той говори за канонично православие, а ти казваш че това било политически въпроси. Неловко се измъкваш защото каноничното православие днес в БПЦ не е на мода. Ясно е защо - то е свързано с материални загуби и скърби, които днешното Ръководство не може да понесе...

Един въпрос - може да не ми отговаряш. Защо говориш весникарски- не е ли по-добре ТУК да говорим чисто - да стоим мирно и по възможност кротко...



Тема Re: I vse pakнови [re: Gergi]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано31.07.02 13:21



Draga Gergi,

Vizhdam che s teb trudno se podurzha spokoen dialog, taka che shte sum kratuk.
Purvo: vuv vuprosnata godina Jerusalimskata Curkva preminava na smesenija kalendar, zapazvaiki pravoslavnata Pasha, no eto che Ogunjat ne sljazal (za sefte povtarjam).
Vtoro: po tvoite dumi smesenija kalendar bil OK, samo da ne se praznuva Pashata po katolicheski.Dori da e taka, ne zabravjai che malkite otstuplenija vodjat do po-golemi, primerut na zapadnoto hristijanstvo smjatam che e ubeditelen. Apropo, kak da si objasnim che BPC (i drugite pomestni Curkvi) sa v obshtenie s Finlandskata Curkva, kojato e priela i grigorjanskata pashalija?
Treto: kazvash che si chela mnogo, no mai ne dostatuchno, mozhesh da prochetesh naprimer 2 doklada na arh.Serafim Sobolev, izneseni ot nego na Vsepravoslavnoto Moskovsko Suveshtanie 1948-a (za tvoe udobstvo, starostilcite sa gi publikuvali v Internet). Tam shte vidish che vladika Serafim e bil kategorichno sreshtu ikumenizma i novija kalendar, a sushto i sreshtu smesenija takuv:

http://orthodoxinfo.com/pravoslavie/17/calendar.html
http://orthodoxinfo.com/pravoslavie/17/ecumenism.html


Haide sus zdrave.
I davai go po-leko, nali vsushnost problem njama.



Тема Re: I vse pakнови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано31.07.02 13:49



Shto be, nali ne sym zapo4nala da te nalagam s buhalkata, pre4i li te 4e sym expresivna li4nost ;-)
mersi za linkovete.

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Защитавам Тимотейнови [re: aпocтoл]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано31.07.02 13:56



Radvam se, 4e si tuk :-)

mdam tova e politika, pak go tvyrdq ! Duhovna politika ! Ako moje voobshte dumi4kata duhovnost da ima tuka mqsto.

Neznam kak govorq-ako en si zabelqzyl tyj si govorq, ne 4eta vestnici, ako ne ti haresva ne me 4eti ;-)

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Падането на Огънянови [re: aпocтoл]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано31.07.02 14:01



Tova e neshto novo ot teb :-)

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема tova ve4e go bqh postvalaнови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано31.07.02 14:06



ama ako ne si go 4el:
Iz razgovora na Yavor Da4kov s o.Mihail (na men mi e donqkyde duhoven otec):

Явор Дачков: Православието вътрешно е разкъсвано от спорове. Къде е благодатта? Как се отнасяте към старостилните разколи? Основание ли е календарът да бъде повод за разкол?

Отец Михаил: Ще ми се да остана сериозен, но въпросът не е сериозен и ме кара да се засмея. Смешно е да говорим, че някой ще избяга от Църквата заради някакви си тринадесет дни. Говорих някога с един осемдесетгодишен монах, когато отидох, осемнадесетгодишен, на Св. Гора, и той ми каза, че ако не приема стария календар, няма да се спася. Отвърнах: „Дядо, дойдох тук осемнадесетгодишен и ако Бог поиска, ще умра на осемдесет, на твоята възраст. Няма ли да има никакво значение какво ще направя през тези седемдесет години, или Бог ще ми каже само: „Я, ела тук, записан ли си в списъка на зилотите?“ Той ми обясни: „Не разбираш смисъла на тринадесетте дни, затова говориш така. Млад си и не можеш да погледнеш по-дълбоко в проблема.“ Млад бях тогава и не можех да обхвана така наречената голяма дълбочина на тринадесетте дни. Вече съм на четиридесет и шест и още не мога да я обхвана тази дълбочина, колкото и да се старая. Говорих с един игумен на Св. Гора, който имал проблем с някакво братство – двама души от братството му казали, че Вселенската патриаршия била приела икуменизма, свързана е с папата и пр. Разбира се, имаме несъгласия и с Вселенската патриаршия, и с папата, и с всеки друг, щом съвестта ни каже, че се вършат пресилени компромиси. Но това не значи да бягаме от Църквата. Този старец, игуменът, ми каза натъжен едно нещо: „Толкова е явно, че това не може да бъде причина за схизма, че мисля, че има специален демон на зилотизма.“ За мен това звучи убедително, защото не разбирам колко ограничен трябва да е един дух, за да се насочи към такива решения. Не е възможно естественият дух да се фанатизира толкова много – дотам, че да напусне Църквата. Живял съм със святи хора и съм писал за това. Първо, отец Ефрем от Катунакя – той и старец Паисий близо четиридесет години възпитаваха едно цяло поколение. Роден е в зилотско семейство в Тива, отишъл на Св. Гора в зилотска килия – при старец Никифор в Катунакя, имал и духовен старец-зилот – старец Йосиф Исихаст, и зилотско обкръжение. Минали години и той казал на стареца на килията. (Да направя тук уточнение – едно е старецът на килията, друго е духовникът, при когото се изповядвал.) Казал значи на стареца на килията: „Дядо, подвизаваме се тук, служим, молим се, но нещо вътре в мен не ми дава покой. Защо не намирам покой?“ И получил отговор: „Полека-лека ще се успокоиш. Трябва просто да проявиш търпение.“ Не се успокоявал обаче. Постоянно живеел в някакво напрежение, защото постоянно се проклинахме един други – в Гърция старостилните течения са четири и всичките все се анатемосват едни други. Мислехме си даже, че сме борци за Христа. Тогава той бил на деветнадесет години -до някаква възраст човекът е млад и често се пресилва. Но минали още години и отец Ефрем пак казал на старец Никифор: „Трябва да намеря решение на това нещо.“ Отишъл при старец Йосиф, също зилот: „Дядо, щом не намирам покой, трябва да има сериозна причина. Трябва да намеря изход от този проблем.“ Старец Йосиф му отговорил: „От много време и аз искам да го разреша, и аз не намирам покой. Това е необикновено събитие.“ Чудеса са правили и старец Йосиф, и старец Ефрем. Тук, разбира се, идва въпросът как така са били схизматици, а са вършили чудеса. Бог сигурно им е дал този дар, предвиждайки покаянието им и каноничното им възвръщане в Църквата. Четиридесет дни се молили и постили. След двадесет дни старец Ефрем тичал при старец Йосиф и летял от радост. „Дядо, получих отговор. Ще отидем в каноничната Църква.“ А старец Йосиф отвърнал: „Чакай малко, аз още не съм получил отговор. Не съм уверен още.“ Старец Йосиф продължил поста и молитвата още десет дни и също получил отговор. Отишли във „Великата лавра“ и станали канонични църковни монаси. Мога да приведа още много примери – представил съм ги в една от моите книги. Но най-характерно може би е това, което ми каза старец Софроний от Есекс – той е страдал доста на Св. Гора от такива тесногръди зилоти, а е бил притесняван много и от Руската задгранична църква, също зилоти – в Гърция ги наричаме „белите“, в противовес на „червените“. Тези бели зилоти имат свой център в Америка и постоянно притискали стареца, настоявали да скъса отношенията си с Руската патриаршия. Веднъж той ми каза: „Дойде при мен официална мисия епископи и професори от колегията в Америка.“ Те имат там голяма колегия. Дошли да разискват с него богословски въпроси. Та значи, както така си седяхме, обърна се той към мен, а беше действително благороден човек, и ми каза: „Разбирате ли, отче Михаиле, какво искаха те от мен? Да изляза от Църквата! Разбирате ли го това?“ Отвърнах: „Да, за нещастие.“ На тях старецът отговорил: „Възможно ли е да искате подобно нещо от мен? Да напусна Църквата Христова? Възможно ли е да имате дързостта да ми искате такова нещо? Кой ви е дал правото и смелостта да дойдете да ми предлагате това? Кажете ми, кой и по каква причина ви изпрати тук, откъде я измислихте тази причина?“ Казал им още: „Във Вселенската патриаршия има проблеми. Но много по-лоши са проблемите на тези, които са напуснали каноничната църква.“ Въпросът ме е притеснявал и съм го обсъждал много пъти. Мога да изложа и мои мисли, и мисли на други хора. Предпочитам обаче да споделя какво казват за това духовните личности, които са корифеи в Православието. Представял съм тяхното мение в книга и смятам, че мнението на тези хора е достатъчно, за да убеди онези, които са в двоумение по въпроса.



cqloto interviu



p.s. ako nqkoi mnogo go vylnuva, moga da mu dam e-mail na o.Mihail, no se govori na angliiski kakto razbirate, ili na grycki koito go vladee.

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re:нови [re: Timotei]  
АвторPPP (Нерегистриран)
Публикувано31.07.02 14:08



Тимотей,

Аз бях старостилка, от църквата на еп. Фотий. Днес вече съм далеч от нея и слава Богу! Колкото повече време минава, толкова повече разбирам, че съм постъпила правилно. Да, аз съм "за" стария стил, против икуменизма, но съм дълбоко убедена, че старостилната църква носи разкол. Да, нейните редици са голямо изкушение за хора, които искат да водят чист и праведен живот, които искат да се подвизават и малко или много са разочаровани от официалната църква. Дълбоко уважавам и признавам писанията на Светите отци, приетото от Вселенските събори, но тълкуването им от старостилците е изкривено и едностранчиво, в много случаи доста погрешно и лишено от мисълта за великата Божия любов към хората, както и любовта към ближния. Постоянно се търсят някакви личби и чудеса, всява се страх от Бога и едно отчаяние за спасение.
Разберете, църковният стил е нещо важно, но той не е всичко! Той не е достатъчно условие да създадеш църква, като по този начин вместо да се помогне на официалната, се къса жива плът от нея и се заблуждават хората в една криворазбрана духовност. Да, чудеса стават постоянно, чудеса стават и при католиците и ако те ги тълкуваха като нас, щяха да твърдят същото, че истина е само и единствено при тях. Този начин на мислене не е християнски, това е гордост и прелест. Делата са тези, които ни правят християни. Не ме разбирай погрешно, аз съм твърдо православна, но мисля, че православното мислене трябва да започва не от това да критикуваш другите, а да ги обичаш, защото сам Бог ни завеща това. А точно това на старостилците най им куца. Те дори не те поздравяват на улицата, макар да си един от тях. Това ли е любовта?
Не отричам, че от официалната църква също има какво да се желае, но стремеж към по-добро има и с Божията помощ истината ще възтържествува и грешките ще бъдат поправени.
Дела са нужни, дела!!! Това ще покаже кой е по-добрия. Искам да ти кажа, че за 7-те години, които прекарах при еп. Фотий, най-ревностните и чисти християни, създателите на тази църква я напуснаха. Защо? Ами отговора оставам на теб....
И още... Всеки има право по съвест да избере къде да се черкува. Но не е работа на миряните да критикуват ръководството на църквата, както и да подтикват другите към това. Всяко непослушание и самоинициатива води до грях, а многото такива грехове създадоха разкола. Така мисля.



Тема Re: Защитавам Тимотейнови [re: Gergi]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано31.07.02 17:19



Рано ти е да се втвърдяваш - имаш още мегдан да се учиш... Не е политика - косено е - не е стрижено...:)

Отпуска бях - щастливец - на море и на Балкан. По-спокойно е без интернет - написах стотина хайку:

С лошото се свиква.
От горчив порокът става
като сладка тиква...

Които горко плачат,
преди това се клеха:
"Не познаваме Човека"...

"Обичай човека,
но недей на него се надява -
Бог го забранява".

По-добре е мъдри
да те тупат,
а не да те хвали глупав.

Само дете играе,
на кучето досажда.
Няма кой да ражда.

Няма. А ти какво - монахиня не щеш, да раждаш не искаш...Мъдростиня ще ставаш...



Тема Re: Падането на Огънянови [re: Gergi]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано31.07.02 17:24



Не е ново. И преди съм го казвал. Благодат има все още, заради тези, които не разбират. Който разбере трябва да се отдели - казал го е един свят старец - жив грък.



Тема Re: Защитавам Тимотейнови [re: aпocтoл]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано31.07.02 19:30



Aaaa, taman si mi e vreme da se vtvyrdqvam - e ne syvsem de :-) 4e toku sym se prysnala ot mnogo tvyrdina :-)

Pyk kakvo mu e na mydroskiqnata deto vikash, i takiva trqbva da ni ima :-) ina4e samo mydroskinkovci ne e interesno ;-)

p.s. napravo ti zavijdam za otpuskata, az si q sykratih taq godina ot mnogo u4ene, ufff i sega pak u4ene.......... mi tva ni e sydbata na mudroskinkite :-)

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!

Редактирано от Gergi на 31.07.02 19:32.



Тема Re:нови [re: Gergi]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано31.07.02 21:00



Interesno intervju. No ostanah s vpechatlenieto che novijat stil se zashtitava, nezavisimo ot tova che se znae koi, koga i pod chie davlenie go nalaga silovo na naroda, bez da ima kakvato i da e neobhodimost. Mnogo se govori za 'kanonichnata Curkva', samo ne se objasnjava zashto tja postupva nekanonichno veche tolkoz vreme.

''Ще ми се да остана сериозен, но въпросът не е сериозен и ме кара да се засмея. Смешно е да говорим, че някой ще избяга от Църквата заради някакви си тринадесет дни.''

Taka zapochva intervjuto, samo deto posle stava jasno che vuprosut e seriozen i che njama nishto smeshno kogato stotici hiljadi pravoslavni v Gurcija, Rumunija i Bulgarija sa izbjagali ot 'kanonichnata Curkva' zaradi tezi 13 dena.
Sushto se postavja izvun zakona i Ruskata Zadgranichna Curkva. Dobre de, ama kak da se suglasja s tazi traktovka, kogato:
1)v neja ima proslaveni svetci (Ioan Shanhaiski)
2)vladika Serafim e nein jerarh, do 1944-a (i toi li e razkolnik-zilot); dokolkoto znam toi preminava kum Moskovskata Patriarshija zaradi politicheskite promeni v BG, njakoi ako znae drugo - da pishe
3)naskoro patriarh Aleksei podnovi opitite za edinenie s RPCZ i se izkaza v smisul che s RPCZ sa chasti ot edno cjalo
4)pri intronizacijata na novija Jerusalimski patriarh, arhiepiskop Mark ot RPCZ be pokanen v oltara i razgovarja s patriarha
5)dokolkoto znam, dulgo vreme sled 1917, RPCZ se priznava za legitimna ot ostanalite pomestni curkvi, koeto se promenja s navlizaneto na ikumenizma v zhivota im
6)i dnes RPCZ e v evharistiino obshtenie sus Srubskata Curkva

Mai neshtata sa po-slozhni ot kolkoto izglezhdat, a?




Тема Re:нови [re: PPP]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано31.07.02 21:12



Mozhe i da si prava, ne znaja.
Imam zabelezhka samo kum slednoto ti tvurdenie:
Да, чудеса стават постоянно, чудеса стават и при католиците и ако те ги тълкуваха като нас, щяха да твърдят същото, че истина е само и единствено при тях.
Primerut ne e udachen, ponezhe chudoto ne stava pri starostilcite ta da obsluzhva tehnite interesi, a na Bozhi Grob, i ako e vjarno, otpravja seriozno poslanie kum Curkvata.

Ti kazvash che si za starija stil. Az sushto. A kakvo pravim da se vurne toi? Samo po princip li sme 'za' ili iskame realno tova da stane v BPC (kakto chetoh che njakoi mitropoliti predpochitat starija stil, samo ne e jasno zashto nishto ne se pravi po vuprosa). Beshe pisala che patriarhut dal blagoslovenie na njakoja enorija v provincijata da sluzhat po star stil, ami ako i v drugi enorii poiskat? Nie kakvo pravim? Tova beshe vuprosut.



Тема Re:нови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано01.08.02 08:23



Sorry, no sym malko daleko ot kakto spomenah politikata v cyrkvata, osobenno pyk za ruskata cyrkwa. Za men RPZC sa razkolnici syshto, sled kato moskovskata patriqrshiq ne e v obshtenie s tqh, za syrbite neznam.
Men malko drugi neshta me vylnuvat, s tezi neshta da se zanimavat tezi na koito im e rabota.
Vyshsnost tova iskam da ti kaja, az sym si "prosta mirqnka" i tova koeto znam za tezi neshta e ot prostoznanieto mi ;-)
Shte ti otgovorq i kato obiknovenna selska baba:

"Babi tuka si znam az moito 4erkvi4e, ei koliko godini veke tuka sym si, i ot4eto si ni e dobyr, i nie da se obi4ame i smirqvame naj e vajno, te tam vladicite babi si znaqt rabotata, Boja rabota si e tuj"

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re:нови [re: Timotei]  
АвторPPP (Нерегистриран)
Публикувано01.08.02 11:36



Тимотей,

Не е наша работа да се месим в църковните дела. Ние сме обикновени миряни и като такива трябва да пазим послушание към своите духовни отци, Господ ще вмени послушанието ни като добродетел! БПЦ е тази, върху която е положена благодатта от векове. Всичко в този свят става по Божи промисъл, за наше добро и вразумление. Има ли грях, трябва да има покаяние. Нека да го дочакаме и да се молим за него, а не да създаваме разкол. А за греховете на духовенството, не сме отговорни ние, тях Бог ще ги съди!



Тема Re:нови [re: PPP]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано01.08.02 12:27



Zvuchi smireno, pravilno, no ne vinagi. Znaesh, che v istorijata na Curkvata e imalo mnogo sutresenija i nevednuzh eresite sa zavladjavali bolshinstvoto i imenno suprotivata na malcinstvoto - duhovnici, monasi, mirjani - e spasjavalo polozhenieto. Taka e bilo po vreme na arianstvoto, monotelitstvoto, ikonoborstvoto, florentinskata unija i t.n.
Da ne zabravjame poukite ot istorijata - blagodatta v edna pomestna curkva ne e dadenost, a se otstojava. Primeri:
1)Armenija e purvata strana, kojato priema hristijanstvoto za durzhavna religija. Samo 150 godini po kusno e purvata i edinstvena izcjalo monofitizitska strana, taka i do dnes.
2)Rim e bil nai-znachimija hristijanski centur v rannite vekove, dal e mnogo muchenici i svetci. Dokato na Iztok sa bushuvali eresi, tam e carjalo otnositelno spokoistvie, Rim e bil pazitel na Pravoslavieto. No, poradi kup prichini, prez 7 -9 vek tam zapochnali da se promukvat luzhlivi uchenija i praktiki. Javno ne e imalo dostatuchno budni hristijani da se protivopostavjat na tova. Iztokut chesto preduprezhdaval i izoblichaval, imalo e dori vremenna shizma pri patr.Fotii v 9-i vek. 1014 godina Filiokveto e oficialno prieto za dogmat na zapadnata curkva. Sled 40 godini (1054) razrivut stava okonchatelen. Prez 1066 (pri Normandskoto nashestvie) pada i poslednata krepost na Pravoslavieto na zapad - Britanskata Curkva e podchinena na Rim. Kakto se vizhda otpadaneto e stavalo postepenno, no e bilo neobratimo i s tragichni posledici za miliardi hora. Sigurno i togava na zapad e imalo nesuglasni s novovuvedenijata, mozhe bi dori e imalo organizirana opozicija po mesta. No i togava sigurno mnozina sa prizovavali naroda kum poslushanie kum 'oficialnata curkva', kojato 'ot vekove e nositelka na blagodatta' i e 'kanonichna', s 'apostolsko priemstvo'.
Nali zatova v poslanieto na Iztochnite patriarsi se kazva che v Pravoslavnata Curkva nikoi nikoga ne e uspjal da vuvede neshto novo, ponezhe pazitel na vjarata e NARODA. Nali imenno naroda v Rusija se e nadignal protiv novija stil, vuveden po luzhlivoto vnushenie na Konstantinopol, taka che fakticheski novijat stil e bil otmenen vednaga.
A i bjah chel che edin ot svetite otci ni uchi da izpitvame nashite episkopi samo v edno neshto - dali sa pravoslavni - i ako da, da im se pokorjavame, ako ne - da bjagame ot tjah.
Predstavi si che zhiveehme vuv Finlandija - tam Pasha se praznuva po katolicheski, chesto zaedno s judeite. E, trjabva li i nie da suochastvame v tova javno potupkvane na reshenijata na 1-vijat Vselenski Subor, samo ponezhe taka uchi 'oficialnata, kanonichna curkva'?
Ne prizovavam kum bunt, a samo kum trezvost i realizum, ponezhe vremenata sa lukavi...



Тема Re:нови [re: Timotei]  
АвторPPP (Нерегистриран)
Публикувано01.08.02 14:29



Да, точно защото са последни времена. Отстъплението ще се засилва, спасението и подвизаването стават все по-трудни, това е неизбежно. А и врагът ни атакува с десетки секти, "пророци", лечители... България повече от всичко има нужда от единна и силна православна църква. Бог няма да остави църквата Си, Той изпитва вярата и търпението ни. Нима Той, Който е всемогъщ, ще разчита да защитават църквата Му някакви си грешници като нас? Да, пазител на вярата е народът. Но какъв е народът ни днес? Как вярва? В какво вярва?
В сърцето си аз не съм съгласна с новия стил, нито приемам ереста на икуменизма и Бог знае това. Но няма да напусна БПЦ. Несъгласието с дадено нещо не е повод да се прави нова църква. Това е все едно да имаш майка и да я изоставиш, защото не я харесваш и да си избереш нова майка. Но после виждаш, че и новата майка не е толкова добра, колкото си си мислил. Така е и с църквата. Ще има отстъпления, падения, грехове. Защото църквата се управлява от хора, а хората сме грешници. Но Бог гледа на сърце! Да се помъчим да опазим сърцата си чисти!... А Господ Сам ще промисли за нас....



Тема Vmesto zakljuchenieнови [re: Gergi]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано01.08.02 14:35



Dobre go e kazala babata, Gergi.

Samo che ne e redno da se opravdavame s tazi baba, che tova sa vuprosi koito ne razbirame, che sme nai-obiknoveni mirjani i t.n. Puk i kakto sama kaza, dosta si chela i dosta znaesh, ja kolko si aktivna vuv foruma po shirok spektur ot temi, javno dumite na babata ne pasvat tochno za teb

V kraina smetka, bez da otsuzhdam koi eretik, koi razkolnik i koi pravoslaven, postavih tazi tema s nadezhda che i drugi shte se suglasjat s men (i TR1 predpolagam) che:
1) Starijat stil e pravilen
2) Po nego se e sluzhilo poveche ot 16 veka
3) Bog go zashtitava s ikljuchitelno znamenie
4) Bolshinstvoto pravoslavni sluzhat vse oshte po nego
5) Njama prechka da se vurne toi otnovo v dioceza na BPC, ponezhe:
a)promjanata sus sigurnost njama da nakurni nichie religiozni chustva (na pravoslavnite, estestveno); kolko burzo be vuveden novija stil, zashto da ne se i vurne taka burzo starija, sus sinodalno reshenie
b)taka shte se vuzstanovi liturgichnoto ni edinstvo sus ostanalite slavjanski curkvi, s Aton, Bozhi grob, Gruzinskata curkva i dr.
c)shte se prekrati 'starostilnija razkol', ili pone bolshinstvoto starostilci shte se vurnat v 'oficialnata curkva'; dori samo tova ne e li dostatuchno; no ne, njakoi iskat te da se vurnat protiv ubezhdenijata si, toest da se suglasjat che greshkata e vjarna
ap.Pavel kazva: 'Za vsichki stanah vsichko, ta po vsjakakuv nachin da pridobija mnozina'. E, ne mozhe li i nie da se otkazhem ot tolkoz skupoto ni i moderno novostilie, da vurnem starija stil ot koito nikoi nikoga ne e postradal, zaradi nemoshtnite i zabludeni starostilci?

Edin istoricheski paralel: staroobrednija razkol v Rusija prez 17-i vek. Reformite na patr.Nikon sa bili pravilni, kanonichni, otsraneni sa bili njakoi greshki v ruskoto bogosluzhenie. No nachina po koito sa bili izvursheni - izvednuzh, despotichno, s represii - sa porodili razkola, milioni iskreni, no nevezhi dushi sa napusnali Curkvata. Zatova i po-kusno Nikon e suden ot curkoven sud i nizvergnat. Polozheni sa bili golemi usilija za vrushtane na staroobrjadcite v lonoto na Curkvata, bilo im e pozvoleno (i do dnes) da sluzhat po staroobrednicheski. Znachi oficialnata Curkva, pri vse che e prava, pravi kompromis za da priobshti otdelilite se. A v sluchaja sus starostilcite e mai tochno obratnoto - pravoto (stilut) e na tjahna strana, no pak oficialnata Curkva ne gi razbira ili ne iska da gi razbere i kazva: Problem njama. Kude e ljubovta togava?






Тема Проблем има!нови [re: Timotei]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано01.08.02 16:22



И той е точно в любовта, приятелю Тимотей. Любовта на съвременните хора и на повече от нашите ръководни свещенослужители /ЗА НАЙ-ГОЛЯМ НАШ УЖАС/ е към света, а не към Бог.

И както Гергана артистично и хитро се оправда /да й простим разбира се /, така и синодалците – и те са хора – оправдават се по същата причина - ако признаят проблема, трябва да се потрудят, да загубят нечие благоволение, да загубят средства, да настроят влиятелни хора срещу самите себе си. Ето това те не са готови да го понесат.

Старите светии считали мъките за Христос и вярата СЛАДОСТНИ, а ние си ги считаме за мъчителни, каквито са си!, без онази стара и непозната за нас ревност до смърт към Бог и Закон!

Кого да обвиниш? Ще ти кажа. Да обвиним себе си! Не се раздаваме докрай, не даваме на всички пример, не плачем силно пред Бога, не работим мъжки за Небето. И ето – и това сме си заслужили. Бъркотия, каша, немара, незнание, невежество, престъпление!…

Разбра ли ме? Наистина ли си Тимотей?!



Тема Re:Uvi,prav si!нови [re: aпocтoл]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано01.08.02 19:22



Prav si. Bog da se smili nad nas.
Timotei mi e prosto prjakor.
Sus zdrave.



Тема Re: Otnovo za kalendara:povod za razmisulнови [re: Gergi]  
АвторScarlett (Нерегистриран)
Публикувано02.08.02 08:17



Скъпи форумци,вижда ми се несъстоятелно да се обвинява старостилната църква в България в недостатъчна любов към хората и изобщо в чисто човешки слабости и това да е причината за напускането и несъгласието с нея на някои миряни!Та нима в БПЦ няма същите човешки слабости в отношенията и с хората и въобще в отношенията между пастири и миряни?
Мисля че това изобщо не е довод за отхвърлянето и като "разкол" и не може да бъде никакъв довод.Въпросът не е в това,а в чистотата на православието,и опазването на Христовата църква неповредена.Ако в БПЦ действително са загрижени за това,то следва да върнат старият календар и да преосмислят много от досегашната си политика.Защото не може да се вини в разкол,когато виновник за него е всъщност този,който обвинява и който всъщност се намира в разкол с православието-в случая от БПЦ зависи да запази православието в Бг и да обедини църквата-но въпросът е дали ръководството и иска това?!!А както изглежда май напротив някои са заинтересувани от създаване на още безредици в разделяне и отслабване на църквата в България.



Тема Re: Падането на Огънянови [re: aпocтoл]  
АвторScarlett (Нерегистриран)
Публикувано02.08.02 08:25



Напълно съм съгласен с Апостол!



Тема Re: Vmesto zakljuchenieнови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано02.08.02 09:21



Nama da komentiram po to4ki, mislq 4e s pove4eto neshta sym suglasna. No na teoriq e edno da se govori na delo syvsem drugo.
Znaesh li predi okolo 7 godini kogato stanah cyrkoven 4ovek i bqh syvsem nova vyv vsi4ko, kogato nashiqt otec neprekysnato na propovedi podkanqshe da VYRNEM stariqt stil, hodih neprekysnato pri nego da go pitam kakvo da napravq za da go vyrnem?
Razbirash li me, nqkak si obivnqvah sebe si i iskah da napravq neshto 4e da se vyrnq tozi stil, smqtah 4e tova zavisi ot men. Neznam kakvo to4no sym si mislela sigurno, 4e se iska vseki ot 4erkavata da si kaje 4e iska da se sluji po stariqt stil i op gotovo. Uvi ova4e tova ne stava taka........Ot togava izte4e mnogo voda....za sebe si vidqh 4e imam mnogo pove4e problemi v otnoshenieto si kym Boga da reshavam ot kolkoto tozi sys starositlieto....... za tova ti kazah, 4e ima hora koito da se zanimavat s tova, ili naj-ve4e tova si e delo na Boga. Sam Toi shte reshi koga i kak da ni osvobodi ot tova nakazanie, ako go zaslujim razbira se, no vqrvam 4e Toi e milostiv. I kakto kaza apostol malko se molim i malko sme usyrdni kym Boga i zatova i ne mojem da izprosim i tova da se promeni. Kolkoto i da si govorim tuka, tova nqma da zameni molitvite ni. Edna priqtelka mi beshe kazala, kolko e po-dobre vmesto da si gubilm vremeto v internet da go prekarame v molitva !!!

p.s.predpolagam 4e tozi problem te kasae li4no, v simisyl da ne bi da imash priqteli starostilci i da ti e bolno za tqh? Ili e nqkyde drugade li4niqt problem, ako jelaesh spodeli :-)

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Otnovo za kalendara:povod za razmisulнови [re: Timotei]  
АвторУчacтниk (Нерегистриран)
Публикувано02.08.02 10:46



Стига вече с тоя календар!!! Не стана ли вече ясно, че отношението на човека с Бога не може да зависи от някакъв календар и то измислен от езичник. Навремето Дионисий Млади сбърка с 6-7 години раждането на Христос, а някои за 14 дена са готови да анатемосват и да нареждат на Бога какво да прави. Работата е ясна. Просто някои си търсят причина и мотив да не бъдат в Църквата. Не може една група хора да гледа на себе си като на единствен носител на Преданието и да обвинява Цялата Църква, че е изпаднала в ерес. Можеш ли, драги ми Тимиотей, да ми кажеш защо например в Сърбия, където служат по стария календар, също има старокалендарна групировка. Това е пълен абсурд, нали!!! И защо има различни старокалендарни формации? Защото явно причината не е в календара, а в отказа да се приеме съборността на Църквата. Защото Йерусалимският патриарх не е отказал общение с другите патриарси, в чиито поместни църкви се служи по новия календар, нали?
Между другото, това ли е най-големия проблем в Църквата? Защо никой не се притеснява, че в Църквата няма причастници и когато свещеникът призове "С Божий страх, с вяра и любов пристъпете" не пристъпва никой?!? Или това също зависи от календара?



Тема Re: Падането на Огънянови [re: Scarlett]  
Автор aпocтoл (член)
Публикувано02.08.02 10:53



О, Скарлет, ти къде се изгуби? Исках да ти пиша писмо, но ти загубих мейла. Обаждай се както сега, просто да знаем че си тук, че си жив!



Тема Календарът беше само началото,нови [re: Scarlett]  
Автор aпocтoл (член)
Публикувано02.08.02 11:53



Скарлет, и като се съгласявам с теб, допълвам те. Някой не иска България духовно да се просвещава. И този Някой има власт и пари и дърпа конците. Старата номенклатура на Църквата продължава да "ръководи" българската духовност. Как я ръководи сам виждаш и чуваш. Само 0.1% от българите вземат причастие. Сякаш те не знаят че без причастие демона ще върти България на малкия си пръст, което и става. Главата на Църквата мирише и не виждам сила, която да може да я спре. Е, Бог може, но кой търси Бога, кой се отказва от житейски сладости, кой доброволно иска да страда?

Оставам песимист за БПЦ до доказване на противното. До спиране на тайното служение с католици, до вероучение и просвещение на цяла България и нека да служат по новия стил, но да напълнят църквите и там да говорят на български…



Тема Re: Vmesto zakljuchenieнови [re: Gergi]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано04.08.02 19:07



Zdrasti Gergi,

Vizhdam ima progres. Purvo kazvash:

``....ot edna strana ot druga ako men pitash, problem nqma - e za tova me drazni tazi tema!!! Drazni me za tova, 4e horata izlishno se pritesnqwvat i im se govorqt gluposti...``

Posle, kato se pouspokoish, vikash:

``Men malko drugi neshta me vylnuvat, s tezi neshta da se zanimavat tezi na koito im e rabota. Vyshsnost tova iskam da ti kaja, az sym si "prosta mirqnka"...```

I nakraja izpljuvash kamucheto, che si bila pochti aktiven borec sreshtu novostilieto, ama ne si uspjala:

``Nama da komentiram po to4ki, mislq 4e s pove4eto neshta sym suglasna. No na teoriq e edno da se govori na delo syvsem drugo. Znaesh li predi okolo 7 godini kogato stanah cyrkoven 4ovek i bqh syvsem nova vyv vsi4ko, kogato nashiqt otec neprekysnato na propovedi podkanqshe da VYRNEM stariqt stil, hodih neprekysnato pri nego da go pitam kakvo da napravq za da go vyrnem? ``



Hubavo, eto go znachi i problema:

Zashto novija stil beshe vuveden taka burzo i bezproblemno bez nikoi da go e iskal, a sega pri vse che mnogo hora iskat starijat stil da se vurne, se okazva che tova e mnoooooogo trudno? Da ne bi njakoi da ima interes tova da e taka?
I nali PPP pishe che ne bilo problem koito iska v BPC da si sluzhi po star stil, Patriarhut daval blagoslovenie. Ami zashto togava tvoja sveshtennik ne e uspjal? Otiva pri vladikata si i kazva: Iskam da sluzha po star stil, djado Maksim njama protiv, moite enoriarshi sushto go iskat. I vuprosut pochva da se reshava po mesta, kato e tolkoz trudno centralno. Ama ne se poluchava. ZASHTO?

Zatvarjam temata s tezi vuprosi v surceto.




Тема Re: Vmesto zakljuchenieнови [re: Timotei]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано05.08.02 09:16



E da de, bqh "aktiven borec", dokato ne stignah e do t'va naj-gornoto deto si go pastnal, za men naistina problem nqma (i obqsnih zashto), moje i da e malko presileno. Shte se radvam da se vyrne stariqt stil, no povtaqm, za men tova ne e problem :-) Predpolagam i 4e za nashiqt sveshtennik tova ne e problem, a pokazvane na li4noto predpo4itanie !!!

btw, nashiqt otec ne se doliubva mnogo s Maksim i s mnogo drugi nemu slujashti, taka 4e zabravi tova s otivaneto pri vladikata.......

i az dozatvarqm temata s tezi otgovori ;-)

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Otnovo za kalendara:povod za razmisulнови [re: Учacтниk]  
АвторScarlett (Нерегистриран)
Публикувано05.08.02 10:30



Уважаеми участник,има много проблеми в православието днес и причините за тях са много,за календара специално е ясна къде е вината,защо трябва да се отклонява този въпрос,когато обсъждаме в момента именно него,а не другите проблеми в църквата??По-твоята логика не пречи да има може би общение и с католиците и с останалите еретици тъй като това нямало значение?!Ето че пак стигаме до увъртания и нежелание да се погледне именно върху това,което обсъждаме,а не да започваме теми,които в момента нямат отношение към въпроса!С новостилците все още са в общение някой църкви,защото все още има благодат при тях и защото не са отпаднали съвсем от православието,а както е тръгнало и както сам забелязваш,много са тръгнали по пътя на апостасията,и ето ти екуменизъм календарни реформи всякакви нововъведения,ами ето ти причините защо църквите са слаби и изобщо някои църкви няма да могат да се наричат православни разбираш ли това???Затова давай да обсъждаме всеки въпрос поотделно и какви са причините за неуредиците,и в случая календара-това е важно и причините също изложихме защо,видя се също че трябва да се върне църковният календар и НЯМА ПРИЧИНИ за въвеждането на папският,е какво има да отклоняваме нещата от темата?!?И също защо в Сърбия има също старостилна църква?А защо има в Русия задгранична??Заради това че не само календара е причината а масовата апостасия която се наблюдава в съвременното православие и поместните църкви!Ако утре БПЦ върне старият календар пак няма да е толкова лесно да стане обединението на църквата в България,защото има още редица въпроси да бъдат решени и упоритото създаване на разколи от страна на БПЦ и въобще целият хаос,който се създава сред поместните православни църкви сега ще е много трудно да се оправи!И като от БПЦ знаят това и не само ами и в Цариград,защо допуснаха тези реформи и предизвикаха това?!!!!Кога екуменизмът ще бъде осъден като ерес??Само в Руската задгранична доколкото зная е осъдено това,ами в официалните църкви вместо да видят цялата криза,която предизвикаха с действията си,те съслужават с еретици и нарушават апостолски правила??!
Не е ли начинът вместо постоянно да се отклоняват въпросите,които са причина за това разделение и криза,да започнат да се решават един по-един??!Иначе няма да се получи както казах някой църкви могат и съвсем да не останат православни,както е тръгнало!Ходете в църкви,които са православни наистина!!!Не е важно,колко е голяма църквата,а дали е наистина православна и пази всичко,което сме приели от светите отци!Пък така и тези,които реформират ще се позамислят,защото ще изгубят подкрепа от народа,нали?А така поради безразличие си правят каквото желаят и съвсем противно на църквата дори.



Тема Не ходете в БПЦ.нови [re: Timotei]  
АвторScarlett (Нерегистриран)
Публикувано05.08.02 10:39



Не ходете в БПЦ след като имаме в България църква служеща по-старият календар!Ходете в Храмове,където има свети мощи,но не бива да се причастявате в БПЦ и да празнувате със запада!И то е защото знаем как стоят нещата,немощните и които незнаят могат да ходят и по-добре така отколкото никак да не ходят,пък Господ е милостив поради незнание,но ние които знаем не бива!



Тема Re: Не ходете в БПЦ.нови [re: Scarlett]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано05.08.02 11:26



Mnogo mi e interesno kak shte me "ubedish" da ne hodq v BPC i da ne se pri4astqvam tam .
Az znam kak stoqt neshtata, i za tova ne hodq v "Bykston" ili tqm podobni
Ajde sys zdrave, i ako se smirish malko moje da vidish, kolko e hubava BPC i 4e ima mnogo pove4e ot "Bykston"................

Тя е малка и хитра
на лисичка прилича,
но сега е богата
тя вече ОБИЧА!


Тема Re: Не ходете в БПЦ.нови [re: Gergi]  
АвторPoдиoн (Нерегистриран)
Публикувано05.08.02 14:28



Бъкстон не е отговора по простата причина, че еклезиологията на "дядо" Киприан е еретическа - поне такава я смята РПЦЗ, която пък май единствена има апостолска приемственост. През 1994 г РЦПЗ прие за молитвено общение т нар противостоящи, но сега се коригира. лошото е, че не знам по-близка енория на РЦПЗ от Одеса и Виена...БПЦ пребивава в новия календар, а новият календар е върха на клина, който отлюспва цели поместни църкви. Последни времена. както беше казал някой от духовните старци в 20-те години - в последните времена храмовете отново ще са разкрасени и блестящи, само че православните няма да имат работа там..



Тема ?!?!?! - Какви са тия събори, коитонови [re: Gergi]  
АвторPoдиoн (Нерегистриран)
Публикувано05.08.02 14:47



разрешавали всяка Църква да си служи по свой Календар?! Такова пък чудо не бях чувал или чел? Имаш предвид печалния "Всеправославен Събор" от 1924 г начело с масона Мелетиос Метаксакис? Или - кой?



Тема Първо се просветете!нови [re: Poдиoн]  
Автор aпocтoл (член)
Публикувано05.08.02 15:39



Как си коригираха мнението Задграничната за Противостоящите- дай факти. А чудото с Божията майка е свързано точно с дядо Киприян. Небето ни помага да прогледнем, а ние си затваряме очите.

Преди да влезат в общение монасите от Руската Задгр. цяла нощ са се молили и на сутринта Бог им разрешава - сега какво - Бог се отметнал...



Тема Re: Първо се просветете!нови [re: aпocтoл]  
АвторPoдиoн (Нерегистриран)
Публикувано05.08.02 20:37



"Был также рассмотрен вопрос о так называемой "екклисиологии митр. Киприана Оропосского и Филийского", некоторые тезисы которой "сочтены сомнительными и требующими дальнейшего соборного изучения и осмысления". - пейстнах това от сайта на РПЦЗ - датата е 7 март. Сега покрай някои проблеми с оставката на Владика Виталий и пр. Синода на РПЦЗ едва ли скоро ще се занимае с еклезиологията на Киприан /Кутсубас/.



Тема Re: Не ходете в БПЦ.нови [re: Poдиoн]  
АвторScarlett (Нерегистриран)
Публикувано05.08.02 23:27



РПЦЗ е в общение със Българската старостилна църква на епископ Фотий,не съм чул да е прекращавала общението си със синода на противостоящите с която епископ Фотий също е в общение.



Тема Re: Не ходете в БПЦ.нови [re: Gergi]  
АвторScarlett (Нерегистриран)
Публикувано05.08.02 23:45



Драга Gergi,само заради разликите в календара в БПЦ са се разединили от останалите Християни,които в Йерусалим на Атон и в Русия празнуват различно от Българите.Защо според теб на Атон са отхвърлили това?!Как може да има евхаристическо единство,когато докато в православният свят се празнува Рождество Христово в България вече са приключили??!Ние сме в един часови пояс с Атон и Йерусалим и със съвсем малка разлика с Русия(Източна),когато се славослови там Рождеството на Спасителя само в България мълчат,защото вече са празнували със запада.....................................
Не е добре това,затова България е на това дередже,ние да не би вече да ни е срам да сме зедно с останалите православни,може би,защото изглежда предпочитат папата и обвиняват ревнителите за православие в "разкол" а папизмът осъден от светите отци приемат за подлинен брат.



Тема Re: Otnovo za kalendara:povod za razmisulнови [re: Timotei]  
АвторScarlett (Нерегистриран)
Публикувано06.08.02 00:16



Ако БПЦ действително иска да оправи разкола и обедини православиет в България,то трябва да свика събор без отлагане на който да разгледа всички болни въпроси да върне старият календар и да излезе от общение с новостилците,които всъщност са само в Румъния още и част от Гърция и Вселенската патриаршия,тогава и масоните във Константинопол ще останат на "сухо",защото само те ще си останат с новия календар и ще си се прегръщат с папата,също да излезе от общение и с Финландската църква,защото там дори и Пасхата изчисляват по-новият календар,което е грубо нарушение на апостолските правила и Самото Евангелие и според,което виновниците следва да се низвергнат.Да се откаже от всякакви участия в екуменистически сбирки.Така БПЦ не само ще закрепи църквата в България,ами ще даде и пример пред останалият православен свят и много ще спомогне за постепенното оправяне на хаосът който имаме сега,след това и в Гърция ще се замислят като видят и в Румъния и въобще!Но май само мечти...................................вместо това става обратното,имаме една жалка България разпокъсана и не уважавана от никой,"проозападнявана" постоянно и вече не уважавана от никой........Бог да пази България!



Тема Amin!нови [re: Scarlett]  
АвторTimotei (Нерегистриран)
Публикувано06.08.02 10:27



Amin!
Dai Bozhe tezi mechti da se sbudnat!
Neka se molim i nadjavame!




Тема Послушание ?нови [re: Gergi]  
Автор TRl ()
Публикувано06.08.02 13:24



Първом - поздравления за празника Преображение, по "нов стил".

Понеже публикуваш текста втори път, и смяташ о. Михаил за "донякъде" твой духовен отец, ще ми се да се замислиш още малко (но достатъчно) върху думите му (репликите) към стария 80 годишен монах, когато станал на 18 години П О С Л У Ш Н И К:

„Дядо, дойдох тук осемнадесетгодишен и ако Бог поиска, ще умра на осемдесет, на твоята възраст. Няма ли да има никакво значение какво ще направя през тези седемдесет години, или Бог ще ми каже само: „Я, ела тук, записан ли си в списъка на зилотите?Той ми обясни: „Не разбираш смисъла на тринадесетте дни, затова говориш така. Млад си и не можеш да погледнеш по-дълбоко в проблема.“ Млад бях тогава и не можех да обхвана така наречената голяма дълбочина на тринадесетте дни. Вече съм на четиридесет и шест (???) и още (???) не мога да я обхвана тази дълбочина, колкото и да се старая. “. . .

Въпросителните в скобите са мои, TRI (Наско)

Поздрави и благопожелания.



Тема Re: Amin!нови [re: Timotei]  
АвторPoдиoн (Нерегистриран)
Публикувано06.08.02 21:36



Амин и амин! Но защо мечти? Не зависи ли и от нас по най-почтителен начин да молим Владиците за подобно решение? Чувал съм, че преди да почне разколът, е имало инициатива между някои архиереи /конкретно споменаваха дядо Натанаил/ да се повдигне календарния въпрос. Томно тогава масоните разбутаха разкола и споровете и битките се прехвърлиха на друга страна...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.