Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:14 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Въпроси към православния?нови  
Автор Eниrмa (?)
Публикувано25.07.02 21:57



Всеки православен християнин трябва да е запознат с основните истини на вярата, иначе не би могъл да различи право-славието от различните ереси и секти! Вие тук твърдите, че сте православни, така ли? От известно време ме мъчат няколко въпроса и бих искал да ви ги задам. Ако наистина сте православни би трябвало да можете да ме просветите по тях:
1. Първо, какво е отношението между Същност и ипостас в Божествената Троица?
2. После, как се съединяват двете природи у Христа?
3. И накрая, как стоят нещата с отношението Същност - енергия при Бога?

Предварително ви благодаря!



Тема Re: Въпроси към православния?нови [re: Eниrмa]  
Автор pravoslaventerminator (православен)
Публикувано26.07.02 00:30



Кой ти каза, че способността за отговор на тези въпроси е критерият за православност?????????????

Нека оставим злобата и се обединим в любовта към Бога и Православната вяра!

Редактирано от pravoslaventerminator на 26.07.02 00:33.



Тема Re: отговори на въпроситенови [re: Eниrмa]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано26.07.02 11:24



не съмм православен в източноправославния смисъл на думата,но отговорите на въпросите би трябвало да са следните:
1В Бог има една божествена същност(Бог е един) и три божествени личности(Отец,Син и Дух Святи)
2Двете природи в христа са съединени в една личност без да се сливат ,обазувайки нова природа,но и без да се разделят вече никога във вечността(неслитно и неразделно)
3Плодът на Духа -любов ,радост,правда,мир,дълготърпение,кротост,мъдрост,себеобуздание е проявление на бог,без да е самия Бог.

Ако нещо еказано некоректно,моля да бъда поправен



Тема Re: Въпроси към православния?нови [re: Eниrмa]  
Авторlaik (Нерегистриран)
Публикувано26.07.02 11:52



Otgovori na postavenite vuprosi sa dogmatichnite opredelenija na Vselenskite Subori, i po specialno na:
1-vi (sreshtu arianskata eres): za razlichieto mezhdu 'usia' (priroda) i 'hipostas' (lice) - nie izpovjadvame edin Bog (edna usia) v tri Lica (3 hipostas)
3-i i 4-i (sreshtu nestorianskata i monofizitskata eres): za suedinenieto na dvete prirodi (choveshka i bozhestvena) v ednata lichnost na Spasitelja
6-ti (sreshtu monotelitskata eres): za dvete voli i energii (choveshki i bozhestveni) prisushti na dvete estestva v Hrista
Po podrobno: v knigite i uchebnicite po dogmatichesko bogoslovie
Pozdrav!




Тема Re: Въпроси към православния?нови [re: laik]  
Автор24O5 (Нерегистриран)
Публикувано26.07.02 12:00



мисля,че във въпрос 3 става по-скоро дума за учението на св.Григорий Палама за божествените енергии.Енигма може би трябва да каже



Тема Re: отговори на въпроситенови [re: 24O5]  
Автор pravoslaventerminator (православен)
Публикувано26.07.02 12:31



Извинявайте, не разбрах, че за това става въпрос.
Отговорите на 1 и 2 се съдържат в символичното значение на пръстите на ръката при кръстното знамение.

Нека оставим злобата и се обединим в любовта към Бога и Православната вяра!


Тема Re: Въпроси към православния?нови [re: 24O5]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано27.07.02 11:17



Позволявам си да поискам уточнение: знам какво е потенциална и кинетична енергия, вътрешна енергия, енергия на Гибс, енергия на химична връзка и т.н. Но обяснете ми какво е "божествена енергия" - една кратка дефиниция, моля.
Понеже често се сблъсквам с факта, че люде с хуманитарно образование си представят енергията като някаква субстанция, която може да бъде едва ли не сипана в кофа и разпределяна с черпак! Горе-долу същото, както от скъсана жица да капе електрически ток и да прави локва...



Тема Re: Въпроси към православния?нови [re: Sharkan]  
Автор pravoslaventerminator (православен)
Публикувано27.07.02 11:54



Точно какво значи "божествена енергия", трябва да каже някой богослов, аз не знам.
Но енергията, която се използва като термин във физиката
1.потенциална Е=mgh ,
2.кинетична E=mv2/2
както се вижда от формули 1. и 2. е в зависимост от масата, а Бог е духовно същество според казаното от св. Иоан Дамаскин в книгата "Точно изложение на православната вяра", така, че само думата е една и съща.

Нека оставим злобата и се обединим в любовта към Бога и Православната вяра!

Редактирано от pravoslaventerminator на 27.07.02 12:21.



Тема Re: Въпроси към православния?нови [re: pravoslaventerminato]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано27.07.02 12:28



Тогава защо тикат термина "енергия" където не му е мястото? За благозвучие? За финтифлюшка?

Хайде, няма значение. Ще използвам тази тема малко оф-топик, за да споделя една мисъл с теб по друга тема, където се изразява сдържано и благородно възмущение от жените, дето не носели шамии и се обаждали в джамията... опа, за забрадки ставаше дума и за църква ...
И така:
Христос (според това което аз си извадих като поука след години четене на Стар и Нов завет) всъщност дава един нов поглед за тълкуване и осмисляне на Стария Завет. Библията трябва да се чете от позицията на:
-- любов;
-- смирение;
-- търпимост;
-- прощаване; (не съм ги подреждал по важност, мисля, че са равнозначими)
Значи хващаш кой да е религиозен канон и гледаш дали не противоречи на горните точки. И ако противоречи, значи ФОРМАТА му е ОСТАРЯЛА и трябва да се види и спази СЪДЪРЖАНИЕТО, ДУХА, а не БУКВАТА, ДОГМАТА.
Е, добре е да се спазят и традициите, но какво да ги правим, когато са отеснели като детските ни дрешки?
Кажи ми, защо някои персонажи толкова държат на средновековни представи за религията (блатото, в което е затънал ислямът), след като претендират, че са СЪВРЕМЕННИ хора?



Тема уточнениенови [re: Sharkan]  
Автор Sharkan (прелитащ)
Публикувано27.07.02 12:35



въпросната тема е в клуб "Християнство":
Не се спазват... ( Страници 1 2 all ) The Truth Seeker

много фундаменталистки ми прозвуча, освен това учтиво ме подканиха (там ли беше?), да не си пъхам нехристиянската и неправославна гага в светая светих с тъпите си мнения и еретични въпроси. Откъде си направиха изводи че съм "неверник" - Бога ми, не знам!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.