Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:44 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Подкрепям тенови [re: TRl]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано11.04.02 18:39



Защо спорът да е недостойно нещо. Спорим за важни неща.

Не могат да се четат ктитори в църквата, които не са православни. Откъде си мислиш че Фотий ще чете имената на дарители сектанти в Църква. Кой ти каза това? Това е забранено.

Защо Серафим Роуз се е махнал от РЗЦ не зная - ако знаеш кажи - те също май са разделени...

Максим не може да прави нарушения на Правилата и ние да си затваряме очите - излиза че ние /и свещениците му / обичаме света и не искаме да си създаваме неприятности като го критикуваме за престъпленията против Ревностния Бог. Кого обичаме тогава Бог или удобствата земни?...

Любовта е ПЪРВО към Бога и Закона, а после ВЪТРЕ в тая любов трябва да обичаме ближния. НЕ МОЖЕ ЗАРАДИ БЛИЖНИЯ ДА ИЗЛИЗАШ ОТ ЛЮБОВТА КЪМ БОГА!! Не може да целуваш ръка на свещеник, който целува ръка на епископ, който целува ръка на Максим, КОЙТО СЕ МОЛИ С ПАПАТА или праща епископи и свещеници да се молят с инославни ПРОТИВ ЗАКОНА И ПРАВИЛОТО ДАДЕНО ОТ СВЕТИЯ ДУХ - ОТ БОГА! Защото и ти се отлъчваш по Правилото на апостолите!

Ако разбираш всичко /а ти май го разбираш/ грешиш пред Бог. Ако някой не го разбира и отива с вяра при новостилци може и да няма грях пред Бог.

Аз го разбирам и не ходя при новостилци. Говоря на всички не само на теб - и не ти се сърдя - просто се помоли на Бог да ти покаже пътят - с едните или другите.

Аз правилно ти казах - причестявай дъщеря си при новостилците - тя нищо не разбира, а ти си ходи при старостилци.

Какви са твоите доводи?



Тема истина и Истинанови [re: aпocтoл]  
Автор TRl ()
Публикувано12.04.02 10:16



Спорът е недостоен, защото не може да има достойнство там, където няма истина, защото Източникът на всяка истина - Пресветия и Животворящ Свети Дух ще се одръпне от неразумните ни умувания.
Господи, помилуй, нас грешните.

Само няколко думи.
Аз, грешникът Атанас, по Божията милост съм приел Свето Кръщение през 1966г., когато БПЦ е извършвала богослужението по стария църковен календар. Божията благодат не "слиза" заради свещеника с чисто сърце, а заради милосърдието на Бога към човеците, което няма граници - нито земни, нито каквито и да било. Благодатта във всички Тайнства ни се дава по милост, не по заслуги, но зависи от нас, как ще ги приемаме - достойно или недостойно, покайно или високомерно.
Със сигурност, Тимотей, в они смутни години (60-те) е имало свещеници, които са били "внедрени" от държавата, и са гледали по-вече на земните дела, отколкото да служат на Бога. Както междувпрочем и сега има такива.
Делата на свещеника не са изписани на челото му, за да ги види всеки, та да избира да ходи там, където е "правилният свещеник", или “свещеникът с чисто сърце”. От векове, по Божията милост, на нас българите Господ ни е дарувал Светото Православие, премник на който е БПЦ, но в която тъмните сили са се опитвали да всяват смут влизайки чрез свои хора. И сега влизат такива, с една единствена цел - да водят война с църквата и по възможност да я унищожат. Има хора, които служат на тия сили, но има и хора, които не са с тях, а служат на Бога. Аз нямам право да съдя никой от тях, защото не ми е дадено такова (право). (Господи, помилуй).
Смяташ ли, че с едно махване на ръката можеш да слагаш "под един похлупак" всичките служители в БПЦ, като недостойни.
Не може така Тимотей, и никой не може, защото никой няма такова право. Ако ми разрешиш, ще публикувам някой път диспута ти с отец Янакиев, и всеки да прецени за “достойнството” или “недостойнството” на тоя свещеник.
Твоето кръщение, Тимотей, не е ли извършено с помоща на т.н. новостилен свещенник, преди 10-12г. И едва отскоро (2-3г.), решаваш (а и други като теб), че свещениците, щом не са при т.н. старостилци, до един са недостойни.
Отец Неделчо от Трявна “стана” старостилец, но се върна в БПЦ. Защо? Знам твоя отговор - заради сигурната работа, заплатата - с две думи, заради света. Едва ли, обаче, всички причини могат да се обхванат с няколко изречения, те със сигурност са доста по-дълбоки, и СА по-дълбоки, и е редно, да се изслушват всички "аргументи" и дори тогава, кой пак би имал право да дава оценка. (т.е. , да отсъжда).

Спорът е недостоен и по тази причина, защото нямаме право да съдим когото и да било, защото колкото да изтъкваме многото "аргументи" в защита на нашите позиции, да проникнем дълбоко в човешките души на всички свещеници, ние не можем, за да знаем всичко. За това аз не мога да обвинявам никой, и именно по тая причина аз не знам кой е прав и кой е крив, и за това е редно да съм послушен. Какво знам аз? Та аз не знам дори космите на главата на нито един свещенник, камо ли да надникна в душата му, а да проникна дълбоко вътре и "разбера" какво му е и дума не може да става. Не знам делата на нито един от тях дори “повърхностно”, а какво да кажа за детайлите? Така общо за всичките служители на БПЦ, не може да се говори. Човек е личност, и свещеникът - също.
БПЦ е в труден период и трябва да и се помага – всички и всеки, кой както може. Лесно е, когато корабът потъва, да го напуснеш с първите,. Капитанът обаче, както знаеш винаги напуска последен - не защото не го е страх, но защото така трябва. БПЦ се отдели от ССЦ, мнозина не вярваха, че това ще стане, но е факт. Ти обаче казваш, че на практика не било така. На това ще ти отговоря така, Тимотей: всеки ще си носи отговорността за делата, и какво казвам аз няма абсолютно никакво значение, защото отговорността за делата им не е пред мен.
На мен лично ми се иска много да се върне стария календар. Дай, Боже това да стане и то по-скоро..Но не мислиш ли, че и ти би помогнал, като продължиш борбата си за това в БПЦ. Такава помощ ще дам и аз, и всеки един, който е убеден в правотата на това дело. Няма нищо невъзможно.

С обич:
Наско

Редактирано от TRl на 12.04.02 10:32.



Тема Re: истина и Истинанови [re: TRl]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано12.04.02 11:27



Толкова ли сложно се изразявам, че не ме разбираш.

Аз не осъждам никого, а КАЗВАМ, ПРОЧИТАМ НА ГЛАС осъждането от Правилата за действието на синода и свещенослужителите му.

Какво тук имаме ти и аз в тая анатема, която е изречена хиляди години преди с теб да се родим?!! Не разбираш ли това?

Ако не го разбираш ОСТАВАШ при новостилците и точка.
Аз го разбирам и се отдръпвам.

Не казвам че свещениците са недостойни - между тях има достойни хора и те правилно остават за да служат на хората /останали или идващи в църквата/.

Сам аз ходя всяка неделя и водя слепия ми вуйчо в църквата и го научих да се изповядва и причестява и продължавам да го водя и води и други хора в църквата и изобщо не им говоря за стар инов стил или за икуменизъм.

На ТЕБ говоря, защото си просветен и разбираш /а може и да греша/ и казвам това което един свят човек /преминал към старостилието/ казва:
КОЙТО РАЗБИРА ДА СЕ ОТДЕЛИ, КОЙТО НЕ РАЗБИРА ДА СИ ОСТАНЕ.

Сега разбра ли ме?

За разговора с Янакиев съм забравил - прати ми го на пощата да си спомня, ако обичаш.

Отец Неделчо е много добър свещеник и сега изобщо не го осъждам, защото живота е сложен и ако аз трябваше да работя с еп.Фотий можеше и аз да напусна старостилието, АКО БЯХ СВЕЩЕНИК.

Пак ли сложно се изразих?



Тема Re: Подкрепям тенови [re: aпocтoл]  
АвторPPP (Нерегистриран)
Публикувано12.04.02 14:20



А по кои правила е отлъчен Синодът на противостоящите?



Тема Не те разбирамнови [re: aпocтoл]  
Автор TRl ()
Публикувано12.04.02 14:44



Ето какво казва о. Станимир Янакиев, цитат от вашият разговор:
“Надявам се, дядо Сергий да си спомня онзи разговор преди години, когато му казах, че БПЦ ще излезе от икуменизма. Той тогава каза, че това няма да е възможно - по-скоро ще приемем обратно стария стил, но от икуменизма няма да се откажем. Тогава проявих безумие да му противореча, но сега официалното излизане е факт. Останалото според мен е въпрос на време, търпение и просвета”

Позволявам си да направя това, тъй като форумът на BulData.com е достъпен за всеки и е редно който иска, да се запознае с диспута. Още по добре, че там учавства отец Станимир, представител на БПЦ:



Къде да отида Тимотей? Ходих при т.н. старостилци почти година. Няма да говоря подробно за това, а и не искам. Как да разбера със сигурност, че трябва да продължа да ходя точно там? Където ходих, ми казваха: тук и само тук е..., а в новостилието е еди какво си... Да не продължавам, защото не искам да мисля как се нарича това, за да не го изричам поне гласно.

Само ще те попитам още нещо. След като в Гърция има три т.н. старостилни синода (???), кой от тях е “легитимния”, само тоя на Противостоящите ли, защото само той “пусна корени” в България? Ако бе един от другите два, нямаше ли пак всичко да се “върти” около календара?
Не разбирам и това, Тимотей, как можеш да ходиш в “новостилен” храм и да вземаш например нафора, казвайки че не целуваш ръка на свещеника, а изтъкваш, че според Правилата тези свещеници били отлъчени? Значи свещениците принасят по Божия милост благодатта, ти я вземаш, но отвръщайки глава от тях се измъкваш през вратата на храма. Не го разбирам това - хем знаеш, пък ходиш, пък и взимаш, но без да признаеш.
Някои свещеници, Тимотей, наистина ПРОСТО не разбират въпроса за календара и е редно такива като теб (които разбират) да го обясняват ЕЖЕДНЕВНО. А ми се струва, че такива непросветени свещеници има много. Казано е Тимотей, за земната част от Църкват, че е войнстваща, насилници винаги ще търсят начин да я атакуват, и го правят много успешно. Не допускаш ли, че непросветеността на служиителите е също част от тази война, че в става така, че в света “обикалят” знаещи книжовници, които стават лъжливи пастири, т.е. лъжеучители, а “прости”, “обикновенни” хора, стават свещеници в Православието. Но пък да си спомним за св.ап. Петър, или пък за св. Антоний Велики, в какво са били велики – дали с начетеността си, след като и двамата са били безкнижници?
Не мога да те разбера,Тимотей, съжалявам, правих опит, но не мога, защото сърцето ми не може да приеме. А то чувства това, което изразяват словата на о. Станимир:
“Да, драги Тимотей, добре е да се стремим към доброто, но само чрез добри постъпки. Не напразно в канона е речено, че обвинение спрямо клирик (т.е., епископ, презвитер или дякон) се приема само от християнин, който е доказал своята добродетелност пред Църквата и Християнското общество. Това е казано най-вече за обвинения от верови, догматически или нравствен характер. (Разбира се, ако клирикът е извършил, нарушение от друг характер тогава може да го съди всеки, дори и безбожник.) Аз, Тимотей, когато прочетох този канон престанах да критикувам разпалено като Вас горестоящите, а за започнах да се вглеждам в своите постъпки и простъпки :-))”

Започнах с думи на о. Станимир, въпреки че не го познавам, и завърших пак с неговите слова. Нека, Бог да е с него. Амин.

С обич:
Наско

Редактирано от TRl на 12.04.02 15:00.



Тема Re: Не те разбирамнови [re: TRl]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано14.04.02 17:57



Не те разбирам. Аз не вземам нафора и благословение от новостилни. Подкрепям слабите във вярата в първите им стъпки.

Ето и моят отговор но о.Станимир:

---------------
Отговарям и на о.Станимир.
Добре говориш, но не е вярно. Не виждаш ли че слепци водят слепци към ямата... Кой е виновен за безпросветността на българите - самите българи - така ли? Защо оневиняваш духовните ни ръководители. От страх да не те уволнят?... Ще бъде по-добре да те е страх да не те "уволнят" от Царството небесно...

Затова и патр. Максим стои - защото се крепи на вашия земен страх - ако имаше ревностни свещенослужители, отдавна да си беше отишъл в манастира в покаяние и вероятно там би си спасил душата. Сега вие му правите лоша услуга - хем той ще погине, хем греха ви остава - греха от страхливото ви мълчание...

Държавата куца - правителствата се сменят. Духовното от 60 години е мъртво - народа няма да се събуди, ако духовенството първо не се събуди.

Какво чакате - да ви събуди Гърмът на Второто Пришествие?

За вас св.Козма Етолийски рече: Свещениците от последните времена ще станат по-лоши от всички...

Нима днес не е последно време?
Жалко и тъжно е че моите думи са верни...

-------------
Наско, кажи конкретно кое не си разбрал. Защо ще бъдеш послушен на свещенослужител, който е нарушил Правилата на Църквата?



Тема Re: Не те разбирамнови [re: TRl]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано14.04.02 18:14



Пропуснах да поясня за трите синода в Гърция. За нас няма значение какви са другите синоди - ние нямяме достъп до тях. Този синод го почита Сама Богородица - ти знаеш случая с чудото. Какво повече. Може и трите да ги обича Бог. Ами чудото с кръста над старостилната църквичка?!!

Благодат има в новостилните по Божия милост. Остани при тях, аз не те съдя - само ти пояснявам нещата. В момента Църквата е обезглавена. Какво ще е бъдещето - Бог знае...

Въвежда се предмет религия -ще учат децата на сектанство - ето ги бъдещите членове на икуменическата църква на антихриста!

С обич в Христа:
Тимотей



Тема Re: Подкрепям тенови [re: PPP]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано14.04.02 18:17



Аз питах теб. Чувах че матеистите са отлъчили всички, защото само еп.Матей не приел новостилието.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.