Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:25 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Православие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема 7-qt denнови  
Авторstoper (Нерегистриран)
Публикувано05.03.02 20:17



Spored Bibliqta sedmiqt den sybota li e ili imam gresha predstava za neshtata ???



Тема Re: 7-qt denнови [re: stoper]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано06.03.02 14:09



Отговорът е да. Но понеже Христос възкръсна в 8-мия ден и той стана най-голям празник, то естествено и правилно да имаме два празника 7-ми и 8-ми ден и понеже седмицата има само 7 дена, то 7-мия ден стана 6-ти, а 8-мия -7-ми. Кое не ти е ясно?



Тема Re: 7-qt den [re: stoper]  
Автор Cвeтпeн ()
Публикувано06.03.02 14:35



Нямаш грешка. Събота е седмият ден, последен за седмицата. Неделя е първият ден от седмицата. Събота съответства и на последния ден от Сътворението, когато Бог си починал от делата си. Древните евреи са излезли от Египет в седмия ден, заатова в Стария Завет той е празничинят ден, в който не се работи и се прави свещено събрание. В Новия Завет, празник е неделя - първият ден, в който Христос възкръсна от мъртвите.
Броененто на дните трябва да започва от неделя а не както в повечето календари - от понеделник.



Тема Да, но...нови [re: Cвeтпeн]  
Автор D.J.R.B. (антиДЕМОНОкрат)
Публикувано06.03.02 14:44



... седмият ден шабат (почивка) или събота е денят, който Бог избра и го изписа в 4-тата Божия заповед. И не случайно е подчертал: "ПОМНИ...".
Синът человечески почиваше в събота, а в неделя - първият ден от седмицата, възкръсна. Не бива да смесваме денят Господен - събота, с денят на възкресението - неделя! За съжаление началото на промяната на "времена и закони: (типично е обяснението на "апостол"; как така някой ще си позволи да промяне седмичния цикъл, като премества 8-мия ден в 7-ми, а 7-мия в 6-ти???!!!) започна през 321 г., когато император Константин издава неделния декрет - да се почива в деня на слънцето - неделя.

"М'не, м'не, т'кел упарсин."

ЕДИН НАРОД СРЕЩУ ЕДНА ИМПЕРИЯ


Тема Да, но...ДА!нови [re: D.J.R.B.]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано06.03.02 15:26



Синът Человечески е дошъл да изпълни Закона, да не би да каже някой, че е трудно изпълним (цитирам по памет мисли на св Йоан Златоуст)
("Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня") , и така, да ни научи, че трябва да се изпълнява Новият Завет (Закон), при който Христовото Възкресение е част от Божият Промисъл за спасение на човека. ("Слушали сте, че бе казано...", но: "Аз пък ви казвам" )

И в беседата на св.Иполит "Слово за Свето Богоявление", по повод думите на Спасителят къв св. Йоан Кръстител:"Остави сега, така подобава нам да изпълним всяка правда", пусната от Светпен, се пояснява:
"Остави, Иоане, ти не си по-мъдър от Мене. Ти виждаш като човек, Аз пък провиждам като Бог. Най-напред подобава да извърша Аз Сам, а после - да уча другите. Аз ни най - малко не постъпвам неблагопристойно - нали съм облечен с благолепие. Ти се удивяваш, Йоане, че Аз не дойдох в блясъка на Моето достойнство? Действително, както на обикновения човек не прилича царска порфира, така напротив, на Царя подобава воинско снаряжение. Но Аз дойдох при приятел, а не при враг? "Остави сега, така подобава нам да изпълним всяка правда".

Така подобава да приемем Божият Промисъл чрез велико смирение, подобно на Господното недостижимо за човешкият ум смирение. (а Иоан, "който като видя толкова велико смирение, се изуми и започна да Го възпира".

В някои европейските езици (френски, италиански, испански) неделята се нарича "Ден Господен", от латинското dies domenika. В английският език се е запазил като "ден на Слънцето". В Русия направо е възприето названието Воскресенье.



Тема Re: Да, но...нови [re: D.J.R.B.]  
Автор Cвeтпeн ()
Публикувано06.03.02 17:54



Празнуването н апървия ден е започнало съссамото възкресение. Затова св. Апостоли са се събрали една седмица след като им се явява възкръсналият Христос отново в първия ден - днешната неделя - всички заедно, въпреки че за юдеите това е било работен ден, а те са се събрали заради спомена за Христовото Възкресение, поради радостта от него и тогава Бог им се явява втори път, като казва на Тома да си сложи ръката в раните и и преродава на всички благословение за проповед.
Св. император Константин Велики е придал на празнуването на този ден всеобщ задължителен характер, защото е въвел християнството като общодържавна религия. ако християните бяха празнували друг ден, той щеше него да установи като общодържавен празник.



Тема Светпен,...нови [re: Cвeтпeн]  
Автор D.J.R.B. (антиДЕМОНОкрат)
Публикувано06.03.02 19:00



моля те, отговори ми:
1. Е ли съботата от Божия закон неделята на възкресението?
2. Защо трябва да пазим неделята, а не съботата?
2. Защо в църковния календар Божият закон е ПРОМЕНЕН, като някой си си е позволил да премести святостта на съботата в неделя?

П.П. Апостолите и Исус са пазели съботата!

"М'не, м'не, т'кел упарсин."

ЕДИН НАРОД СРЕЩУ ЕДНА ИМПЕРИЯ


Тема Прочете ли внимателно по-горе?нови [re: D.J.R.B.]  
АвторTRl (Нерегистриран)
Публикувано07.03.02 07:44



"Остави сега, така подобава нам да изпълним всяка правда"

Така отговарям на всичките ти въпроси.



Тема Re: Светпен,...нови [re: D.J.R.B.]  
Авторaпocтoл (Нерегистриран)
Публикувано07.03.02 08:28



Никой не е отменял съботата - тя пак си е празник. През Великия пост от понеделник до петък включително е строг пост, а съботата и неделята може олио и вино, защото са празнични дни. Само една събота се пости - на Велика Събота преди Възкресение.

Неделята е по-голям празник от съботата, защото е Възкресение Христово.
А това че неделята от първи ден е станал последен - това е толкова естествено. Да не искате да почваме работвата седмица с почивен ден?!

Християните вече от столетия са празнували неделята като по-голям и по-велик празник от съботата - Константин само узаконил християнството като религия.

Нима Възкресението на Господа и обещанието за нашето бъдещо възкресение не е нещо по-велико от Господнята съботна почивка и от еврейската събота. Ако ти мислиш обратното - то приеми моите съболезнования...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.