Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:45 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано14.11.15 11:42



Преди 4 години събрахме пари за ремонт на покрива.Бившата домоуправителка възложи на свои познати да отремонтират покрива,но те се оказаха без нужната квалификация за това в резултат на което ремонта се оказа некачествен.Познатите изчезнаха,а домоуправителката вдига ръце и казва,че не знае къде са,а покрива си тече.Преди два месеца съседите от последния етаж си направиха на собствени разноски ремонт и сега изискват от живущите във входа да им възстановят парите при което всички ние отказахме,а съседите ни казаха,че докато не си възвърнат сумата от ремонта на покрива няма да заплащат текущите си входни такси.В момента имаме и частен домоуправител(жена адвокат),която казва,че по един или друг начин ще събере всички дължими суми включително и тези за покрива.Въпроса ми е следния: Длъжна ли съм да плащам пари за този ремонт при положение,че и други хора от входа не са съгласни да плащат за едно и също нещо в кратък период от време?



Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: morska valna]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.11.15 12:55



Тоест питаш дали съседите от последния етаж са длъжни да търпят да им капе на главите, понеже на вас не ви се ще да плащате?

Иначе правната уредба е тази:
Чл. 48. ...
(6) Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.
(7) Ако разходите, извършени от собственик, не бъдат възстановени по реда на ал. 6, той има право да предяви иск срещу останалите собственици.


Как мислиш, дали след като са си оставили ръцете и са ви завлекли някакви си, които няма изгледи да се появят и да си свършат работата, новият ремонт не е необходим? ;) И ако е, кой точно трябва да го плати?

Редактирано от MupaM на 14.11.15 13:10.



Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: MupaM]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано14.11.15 13:49



Съгласна съм,че никак не е приятно да ти "вали" на главата,но по тази логика всяка година ще правим покрива 'щото някой,който и представа си няма от тази работа все пак се е направил на майстор.



Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: morska valna]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.11.15 14:43



А ако вие бяхте на последния етаж? :)



Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: morska valna]  
Автор Entrepreneurial Spirit (inEnterprise)
Публикувано15.11.15 11:04



Измислено е.

Има вариант в който и двете страни са удолетворени, но първо трябва да спреш да си самоадвокатстваш и самозащитаваш. А после да си намериш адвокат, който да защити интереса ти.

Така хем няма да тече, хем няма да правите ремонт всяка година.

От личен опит ще ти кажа - никак не е лесно да намериш свестен адвокат, но когато го намериш ще се преродиш.



Правя опит за просташки каламбур!


Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: morska valna]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано15.11.15 19:49



< Длъжна ли съм да плащам пари за този ремонт при положение,че и други хора от входа не са съгласни да плащат за едно и също нещо в кратък период от време?>
Абсолютно същият проблем го имах и аз ,и знам за какво става въпрос и колко нерви потроших. И ние правихме ремонт на покрива, при което проблема остана при мен- покрива продължи да си тече, поради не добре свършена работа. Никой не го интересуваше, че на мен ми тече и никой не искаше да дава пари за ремонт/ живея на последният етаж/ Този, който е на последният етаж е най-потърпевш. Направих ремонта със собствени средства , като запазих всички разписки. Намерих си адвокат и нещата тръгнаха към дела / не се стигна до там, а до споразумение/. Та, съседите, които се опъваха, си платиха това, което ми дължаха. Всъщност само към съседите, които живеят под мен мога да предявя иск, защото делим един покрив- така ми каза адвокатката.
Така, че съседите ти са АБСОЛЮТНО прави да си искат парите. И не само, че СИ ДЛЪЖНА да възстановиш сумата, но и съседите ти също са ДЛЪЖНИ. Закона е един за всички. Как мислиш- ако ти живееше на последният етаж и ти тече покрива, няма ли да вземеш мерки?
Мира много добре ти го е казала.



Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: dama spatia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано16.11.15 10:45



"Всъщност само към съседите, които живеят под мен мога да предявя иск, защото делим един покрив- така ми каза адвокатката."
Няма такова нещо. Или не си я разбрала, или тя не е разбрала нещо, или аз не те разбирам.
И тези още по-надолу ползват същия покрив, нали са в същата сграда; и нещо повече - покривът е само един и тези от вашия етаж, тоест на същата площадка (ако има такива), и онези под тях, дето се падат под друга част от същия покрив - всички вие пропорционално си дължите едни на други да си оправяте общия си покрив.

П.П. Вероятно адвокатката е имала предвид, че онези общи части, които обслужват само някои имоти, са само техни. Само че при покривите подобно нещо е неприложимо, защото покривът е един, независимо колко са апартаментите на един етаж. Не се дели на покрив отдясно над теб и покрив отляво над мен.
П.П.П. Живея в блок, в който апартаментите не са еднакви и не попадат точно един над друг. Ако тези от последния етаж вземат да си поправят покрива, който се пада точно над тях, как ще разпределят парите според правилото на твоята адвокатка, при положение, че под техния апартамент на долния етаж попадат части от примерно два други (холът и кухнята на единия и спалнята на другия), под тези два други пък се падат пак примерно един цял по-малък апартамент и баните на още два други, под тези са два цели малки и така нататък?

Редактирано от MupaM на 16.11.15 10:57.



Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: MupaM]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано16.11.15 19:43



Мира, не греша, адвокатката точно това ме попита- <Кои семейства живеят под теб? Само към тях можеш да предявиш иск.> Нашето блокче е малко, на 3 етажа. На всеки етаж има по 3 апартамента. Под мен живеят 2 семейства. Адвокатката ми каза, че искът трябва да бъде само срещу тези семейства. Даже написа уведомителни писма, които ми каза да пусна по пощата с обратна разписка.Така и направих.Защото моят таван и таванът на едното семейство, което живее под мен, се намират в един и същи коридор. Значи, в лявата половина на блока има тавански стаи,и в дясната половина също има тавански стаи, които са на останалите съседи.Даже таванската стая на една баба е в другата половина на блока, но пък живее под мен, на 1-вият ет. Искът ми беше и към нея.В коридора, където са нашите тавански стаи,е таванската стая на съседка, която живее в среден апартамент. Но към нея не мога да предявя иск, защото не живее от нашата половина на блока. Всичко, което предприех, беше след разговор с адвокатката ми.



Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: dama spatia]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.11.15 08:42



Това за един вход с повече апартаменти на площадката, който целият е една етажна собственост, ли става дума?


Защото е възможно входовете от един блок да се считат за различни етажни собствености, подобно на сгради на калкан/сгради близнаци. Но тогава абсолютно нищо в управлението няма да им е общо.

Редактирано от MupaM на 17.11.15 08:43.



Тема Re: Съседите правят ремотни на своя глава и изсикват днови [re: dama spatia]  
Автор morska valna (морско чедо)
Публикувано17.11.15 12:02



Благодаря за отговора,защото в момента живея в апартамента на дъщеря ми и каквото е нужно ще го платя.Иначе моя апартамент се намира в друг блок.....на 8-я етаж.Там се случи абсолютно същото.Хора от входа за да не плащат за ремонта решили сами да се включат с труд,но без да имат и грам понятие от подобен вид ремонти.Прибраха към 4 000 лв.,а в жилището ми тече дори повече от преди.Сега поне съм наясно,че и аз мога да си направя покрива на собствени разноски и да поискам да ми се възстанови сумата.



Редактирано от morska valna на 17.11.15 12:05.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.