Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:39 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Тестване" на служители / изп. срок без договор  
Автор Chromosom ()
Публикувано07.09.13 14:32



Възможно ли е според българското законодателство работодател да „тества” служител в продължение на два работни дни по 12 астрономически часа и да му плати за това два пъти по 10 лева, без договор и никакви документи? Питам тъй като два дни работих при тези условия, въпреки че по устно договаряне трябваше да ми бъдат платени доста повече пари. Ако това е нарушение на българските закони и разпоредби, има ли институция, към която да се обърна, за да търся заплащане и „работодателят” да бъде санкциониран?



Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договорнови [re: Chromosom]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано07.09.13 17:27



Не съм юрист, не мога да знам дали е законно, проблема е в това че ако тръгнеш по съдебен път - доказателствената част ляга на теб. А ти договор нямаш. И тук ми идва на акъла че ако е незаконно да се работи без (писмен) договор, ти също си нарушител.

Bеer? Mоre?




Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договорнови [re: bira_more]  
Автор Chromosom ()
Публикувано07.09.13 22:57



Има свидетели - други работещи там - а и може да се направи проверка в случай че продължават да "тестват" служители по същия начин. Не знам до колко е незаконно да се работи без договор, но при мен е еднократно, а при тях е системно, и би трябвало системата да е в моя полза тъй като аз съм служител, а отсрещното лице работодател. Като казвам "би трябвало" съвсем не съм останал с впечатление че в България нещата се случват както трябва, просто това са моите разсъждения.



Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договорнови [re: Chromosom]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано08.09.13 07:51



А ти защо се провали ?



Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договорнови [re: bipet]  
Автор Chromosom ()
Публикувано08.09.13 11:34



Не съм се провалял - те просто си "тестват" наред и после си избират. Може целта да е тестване, или някой да удари по едно рамо безплатно. Основното е че не получих адекватно заплащане, а те продължиха да си "тестват" хора и след това.



Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договорнови [re: Chromosom]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано08.09.13 14:44



В Кодекса на труда е описано какво може и какво не може
Аз мога да ти кажа, какво евентуално става
Допустимо е договор да е сключен устно. В смисъл, че в защита на работника, законът приема, че има договор. Което поражда права, безрезултатно, всъщност.
От друга страна, работодателят няма никаква законова възможност да се "отърве" от нежелан работник, комбинирано с тромава бюрокрация, това принуждава към неподписване на договор.
Заплащането е въпрос на договаряне. Оставам с впечатлението, че ви е плащано дневно и питам, ако е така, след първия ден, защо допуснахте и второ неудовлетворяващо ви заплащане?



Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договорнови [re: ha!]  
Автор Chromosom ()
Публикувано08.09.13 15:39



Тъй като обещаните пари, сега вече "предоговорени" за по-късно, звучаха примамливо. Но след като настоявах, при това доста тактично, те да започнат да ми се плащат по-скоро, ми беше казано да си тръгвам.

В отговор на:

От друга страна, работодателят няма никаква законова възможност да се "отърве" от нежелан работник, комбинирано с тромава бюрокрация, това принуждава към неподписване на договор.




Какво искаш да кажеш - че ако не желая да си тръгна работодателят може да бъде принуден да подпише договор и да плаща както ми е обещал? Вече друг е въпросът че другите работещи, тоест свидетелите, не са слушали докато се договаряхме за заплащането. Но може да се пита някой, който също е "тестван".

И какво става ако си тръгна, но си искам заплащането за двата дни които съм работил там както е било договорено?

Редактирано от Chromosom на 08.09.13 15:41.



Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договорнови [re: Chromosom]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано09.09.13 12:01



Ми искай си... нищо не става, нали това ти пиша. Никой и нищо не може да накара работник да работи и никой и нищо не може да накара\ работодател да там-каквото
Вложил си надежди и си загубил два дена от живота си. Бих казала , само 2 дена
Впрочем, това се случва на неквалифицирани позиции. Там работниците са заменими, разбираш



Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договор [re: ha!]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано09.09.13 15:20



Е, не е баш така - има си изпитателен срок, в който работодателя доста лесно може да се сбогува с работника. И този срок може да е до 6 месеца. А за 6 месеца, работодателя, трябва да е в състояние да прецени дали работника е подходящ.

Bеer? Mоre?




Тема Re: "Тестване" на служители / изп. срок без договорнови [re: bira_more]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано10.09.13 02:17



Има позиции, за които е достатъчен ден... По закон, договор се регистрира баш тутакси...
Хромозом да прочете Кодекса на Труда, Да си знае




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.