Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:15 13.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Въпрос за наследствени дяловенови  
Автор forti (заслужена)
Публикувано28.05.13 17:43



Дайте, моля, едно рамо за определяне на наследствените дялове, че нещо се оплетох със СИО



Закупен от двамата съпрузи имот преди 1966 г. по време на брака. Единият съпруг умира 91-92 г. Наследници по ЗН (няма завещания и пр.) : съпруг и 2 деца.
Трябва ми да разпределя % ОЧ на всеки от собствениците-наследници като размера ОЧ на целият им имот спрямо сградата ми е известен. Та, мисля един кратичък отговор примерно : Съпруг 4/6 и по 1/6 за всяко дете ...или каквото там друго е разпределението да ми е напълно достатъчен, за което предварително благодаря на отзовалите се.



Тема Re: Въпрос за наследствени дялове [re: forti]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано28.05.13 18:15



"Съпруг 4/6 и по 1/6 за всяко дете"
Толкова е, да. Едната втора си е на съпруга и равни дялове в другата втора.



Тема Re: Въпрос за наследствени дяловенови [re: MupaM]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано28.05.13 23:00



Благодаря, Мира. Бях поровила в лекс-а за сигурност, че не бъркам, обаче един коментар в идентична тема, че за периода 1966-1985 г. разпределението за двете деца щяло да бъде по 1/4 щото тогава възникнала СИО, а не пишеше след 85 г. какво друго се случва с разпределението ...и ме хвърли в цигулките. Та затова да си питам тук с точните години на моя случай


Приятна вечер



Тема Re: Въпрос за наследствени дяловенови [re: forti]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.05.13 08:03



Да, 68-85 г. (смъртта ако е настъпила тогава) живият съпруг, ако има и деца, не е наследявал дял от прекратената със смъртта СИО, тоест оставал си е само със своята 1/2.
След 1985 това правило отпада и наследяването е по общия ред.



Тема Re:обаче има едно разминаваненови [re: MupaM]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано07.06.13 19:06



По каква причина би могло да има разминаване между данъчната оценка и данъчното задължение в разпределението?
Разпределението на данъчната оценка отговаря на 4/6 + 1/6 +1/6
Обаче данъчното задължение е в квоти 1/2 + 1/4 +1/4
или за по-лесно сравнение :
ДО 8/12+2/12 +2/12
ДЗ 6/12+3/12+3/12



Прехвърляне собствеността на 1/6 (2/12)със запазено право на ползване?



Тема Re:обаче има едно разминаваненови [re: forti]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.06.13 11:23



Може живата съпруга да ползва някакво намаление на данъка (50% излиза самото намаление като размер), например като инвалид или като за основно жилище.

Редактирано от MupaM на 08.06.13 11:27.



Тема Re:обаче има едно разминаваненови [re: MupaM]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано08.06.13 20:55



Няма инвалиди. Основно жилище е за съпругата съпругата. Децата нямат други имоти в Бг , но отдавна живеят извън Бг, с двойно гражданство са, предполагам, и не знам дали и имоти в чужбина влизат в облагаемата данъчна маса тук...нали и там им плащат данъци. Или ако нашите данъчни им броят чужбинския имот за основен, а Бг имота като допълнителен...зер повече данъци ще му съберат


Голяма боза



Тема Re:обаче има едно разминаваненови [re: forti]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано08.06.13 22:33



Мда, много интересен тоя казус.


И аз плащам данъци, и то в две страни - и мене ме вълнува как се водя и в двете страни.


Та, какво казваш - как се облагат данъците в България, ако основния ти адрес (резидент) е в друга страна?





Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.


Тема Re:обаче има едно разминаваненови [re: Roxan*na]  
Автор forti (заслужена)
Публикувано09.06.13 13:59



Рокси, засега тук плащаме данъци на имотите- адресите (постоянни или настоящи) все още не са данъчно облагаеми


Цъкаш в Гугъл : ЗМДТ (Закон за МЕСТНИ данъци и такси) и имаш инфото от извора кое как се облага.

С местен данък се облагат само имоти на територията на Бг. Ако имаш повече имоти в Бг - този, където се водиш на постоянен адрес в личната карта е ОСНОВЕН и се облага с 50% намаление на данъка. Другите ти имоти са ДОПЪЛНИТЕЛНИ и са на пълен данък.
Не съм го чела скоро, ако има някакви "европейски" промени.



Тема Re:обаче има едно разминаваненови [re: forti]  
Автор Roxan*na (GG)
Публикувано09.06.13 23:47



Емда, ама основния ми адрес в балХарието не е посещаван с години. На какво основание требе да плащам пълен иле полвин данък, ако в буквалния смисъл на думата прахоляка там е събиран неколко години.



Местния данък нале беше данък боклук и какво беше още включено в него. Разбирам, че все пак требе да си плащам данък жилишна сграда ли беше, дето се плаша нема значение кфо. Но останалото?


Нито боклук фърлем там, нито изтърквам тротуарите, нито използвам пътищата, нито се качвам по афтобусите, нито искам административни услуги от общината, нито опирам до здравни и каквито и да било комунални и битови услуги.



Пълна нула! НИЛЛ! ЗИРОУ!


Питам аз, какво требе да плащам в случай, в който собствеността ми бавно се разпада, събира прах, а общината продължава да ми начислява данъци?

Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.