Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:10 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Публичен достъп до информация за фирманови  
Автор FastTaker ()
Публикувано26.03.13 14:26



Здравейте,

Преди няколко дена няколко колеги получихме в работата писма по държавната поща от една организация с молба за дарение. Писмата бяха адресирани поименно, заедно със съответната длъжност на всеки във фирмата.
Интересно ми е как са се добрали до тази вътрешна информация. Има ли някакъв публичен регистър или от някъде е изтекла информация?



Тема Re: Публичен достъп до информация за фирманови [re: FastTaker]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано26.03.13 15:16



Публичен регистър на наетите работници/служители няма. Данните ги има в НАП и НОИ, но не са публични.
От много места може да се получат данните обаче (дори от колега или клиент например), местоработата не е някаква защитена лична информация, не си ли съгласен?



Тема Re: Публичен достъп до информация за фирманови [re: MupaM]  
Автор FastTaker ()
Публикувано26.03.13 15:41



Това, което ме притесняваше, че искат средства за добра кауза, но си служат с незаконни методи. Което ме кара да се съмнявам, че средствата ще бъдат използвани по предназначение. Няма да казвам, коя е организацията, но е за деца.

Иначе в търговския регистър, след регистрация, може да се изкара доста информация за фирмите като актуално състояние, управител и др., но не и списък на служителите.



Тема Re: Публичен достъп до информация за фирманови [re: FastTaker]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано27.03.13 15:31



Изтичане или по-реално, продажба на информация. кажи коя е организация, какво пък. Впрочем, това така се е разраснало, че, нищо чудно, да не го възприемат като незаконно. Некомпетентни и дебелооки има навсякъде



Тема Re: Публичен достъп до информация за фирманови [re: MupaM]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано27.03.13 15:56



Между другото - това е добро начало за социален хакинг.
Като знаеш имената и длъжността на хората във фирмата, следващата стъпка е да се добереш и до пароли и друга защитена информация, подлъгвайки по подходящ начин различни служители.
Между другото - всеки опит за анкета или каквото и да е по телефона го приемам като нов вид телефонна измама.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Публичен достъп до информация за фирманови [re: ha!]  
Автор FastTaker ()
Публикувано27.03.13 16:41



Става въпрос за SOS Детски селища. Пратих им мейл, от къде ни имат данните и ми върнаха следния отговор:


Здравейте, г-н Ххххххх,



Благодарим Ви, че се свързахте с нас.



При изпращането на писмата сме използвали база данни на Публисис АД. Базата данни е събирана и актуализирана от различни свободни източници в общественото пространство по отношение на конкретни позиции в дадените компании (интернет, регистри, специализирани форуми и сайтове), както и посредством различни маркетинг и други проучвания, провеждани със съответните компании за различни сфери на дейността им. В много случаи колегите от агенцията са говорили с офис мениджър (или друг човек, който е вдигнал телефона) и са питали към кого да се обърнат във връзка с изпращането на някаква специализирана информация и съответно оттам е взет контакта. Има и адреси, които са набавяни от регистри, членове на браншови организации и др.



Ако искате мога да предам на колегите от агенцията, че не желаете да получавате информация , свързана със SOS Детски селища България. Извиняваме се, ако сме Ви обезпокоили с писмото си. Повярвайте, целта ни със сигурност не е това и по никакъв начин не искаме да Ви притесняваме излишно.



Оставам на разположение в случай, че имате други въпроси или нужда от нещо от наша страна.



С уважение,

Ххххххххх

...



До същия извод стигнах и аз, защото вчера получих на личната си поща писмо, вече не поименно от несъществуващ домейн SOS@bg-oferta.eu да си купя великденска картичка от SOS детски селища.
Т.е. плащат на външна фирма да им предоставя информация.

Иначе видях, че доста големи и известни фирми са им правили дарения.



Тема Re: Публичен достъп до информация за фирма [re: FastTaker]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано28.03.13 17:49



Виждаш.. ндам.
А знаеш ли, че служители в контакт с клиенти задължително носят бадж с името си. Това мен пък ме ...



Тема Re: Публичен достъп до информация за фирманови [re: ha!]  
Автор FastTaker ()
Публикувано28.03.13 19:45



Мен със сигурност клиенти не са ме виждали с бадж, а друг колега, който получи писмо на нашия адрес, дори не работи в същия град. Ако съм ходил някъде на обучение от работата съм си плащал и не съм си давал съгласието да ми се продават координатите. Така че за мен придобитите данни имат тъмен произход.
Това малко напомня на онази реклама с Асен Блатечки и хладилника ...

Ще дам пример как една българска рок група събираше средства за китариста, който страдаше от тежка болест. Писаха на обявения на сайта ни мейл, който се чете от един човек и той го препрати на всички останали във фирмата и който искаше си купи техния албум. Нямаше негативни емоции и притеснения дали има пробив в системата.
А човекът се излекува



Може би най-разпространения начин за събиране на данни е с троянци. Ежедневно на мейла пристигат десетки и стотици такива. Ако някой пробие антивирусната може да вземе цялата адресна книга и други данни и ето те после в спам листа.

Както един по-мъдър от мен човек беше казал "живеем във време, когато дори и хубави неща не трябва да се правят по принуда и без хармония".




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.