Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:13 03.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема адресна книганови  
Автор Xюppeм (:))
Публикувано23.03.13 21:33



На нов адрес съм. Трябва да се впиша в книгата, но домоуправителката ми иска копие от договора и копие от личната карта. Има ли такива права тя и къде мога да проверя какви документи има право да изисква от мен? Закон, Правилник, нещо друго?



Тема Re: адресна книганови [re: Xюppeм]  
Автор Refurbished (Реставриран)
Публикувано24.03.13 18:51



Няма право. Особено за копието на личната ти карта. Голяма част от данните се вписват според ЗУЕС, но не и точно с даването на ксерокопие от личен документ.

Изтегли си от нета ЗУЕС от 2011 година, че непрекъснато го променят и там е описано какви данни трябва да дадеш. Пишеш си ги на едно листче четливо и ги даваш.

Доколкото зная - хазяйката ти трябва да ти съдейства, а домоуправителката да те впише. Злоупотребяват, но ти май освен да им се подчиниш нямаш друга възможност.

Иди също и до местната община за да ти дообяснят подробностите, но имайки знания в какво неравностойно положение си не те съветвам да раздухваш повече случая.



Тема Re: адресна книганови [re: Xюppeм]  
Автор Refurbished (Реставриран)
Публикувано24.03.13 21:16



А само тези документи ли ти искат?

При другите домоуправители как се записваше?

Питам, защото не знам как се тълкува ЗУЕС и как точно е длъжен да те запише домоуправителя.



Тема Re: адресна книганови [re: Refurbished]  
Автор Xюppeм (:))
Публикувано24.03.13 22:10



Ами това ми искаха. Преди не съм давала подобни неща. Само казвах и толкова.
Мисля, че нямат право да ми искат лични данни. Не зная утре къда могат да са употребени. Всъщност домоуправителя не зная дали има разрешително да борави с лични данни.
Но ще проверя закона, както ме съветваш. Аз точно това исках, да разбера къде трябва да проверя за моя въпрос.



Тема Re: адресна книганови [re: Xюppeм]  
Автор Xюppeм (:))
Публикувано24.03.13 22:28



Абе явно тази вечер няма да го намеря, но прочетох няколко неща, където пише, че в домовата книга не се вписват лични данни, освен имената и броя на живущите, обитателите, наемателите и собствениците. За копия на някакви документи не се споменаваше. А в ЛЕКС-форума даже пишеше, че "не се доказват с документи" подаваните данни от живущите.

Пак ще го проучвам въпроса, но съм склонна да си мисля, че нямат право да ми искат копие от лична карта и договор. ЕС не ги касае нито колко съм висока, нито ЕГН-то ми, пък камо ли наема дето плащам. Тях ги касае броя живеещи, име и телефон за връзка.


Абе, нищо няма да им давам. Утре ще взема да се окажа с куп задължения дето няма да са мои.

Мисля, че по Закона за личните данни има специална процедура за предоставяне на право за събиране на лични данни. Но домоуправител да има такова право се съмнявам. Е, пак ще проверя. Ама ще е утре.



Тема Re: адресна книганови [re: Xюppeм]  
Автор Refurbished (Реставриран)
Публикувано24.03.13 22:54



Със сигурност нямат право да ти искат копие на личната ти карта, но мисля, че законът освободи домоуправителите да са регистрирани по

.

Виж там как точно става регистрирането, че с моята домоуправителка трябва да се разбера цивилизовано, че аз не се вписвам, а че тя трябва да го направи.



Тема Re: адресна книганови [re: Xюppeм]  
Автор HA-KOЙ-MУ-ПУKA™ (Жега)
Публикувано25.03.13 10:04



Не, не може да ти иска лична карта. Ясно и точно в закона е казано какво се вписва в книгата на ЕС, а именно - трите имена. Т.е. - ако не ти вярва, че се казваш Хюрем Мрънова Хюремова - покажи му л.к. В никакъв случай обаче ЕГН и номер на л.к. не давай.
Освен това, с решение на КЗЛД от 2010 май беше домоуправителите са освободени от отговорност да се регистрират по ЗЗЛД, което не ги прави администратори на лични данни, въпреки че достъп до пълния обем на книгата на ЕС имат само те, контрольора и ест. МВР и пр.
Копие от договора за собственост, т.е.-нотариалния акт можеш да има дадеш като задължително заличиш всички лични данни както твои, така и на продавача, а също и размера на продажната цена.
Успех!



Тема Re: адресна книганови [re: Refurbished]  
Автор Xюppeм (:))
Публикувано25.03.13 18:17



Книга на етажната собственост
(Загл. изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.)
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.; изм. и доп., бр. 57 от 2011 г.)
(1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Книга на етажната собственост се създава, съхранява и поддържа във всяка сграда или вход в режим на етажна собственост.

(2) (Изм. изцяло - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) В книгата се вписват:
1. самостоятелният обект - предназначение и застроена площ;
2. идеалните части на обекта от общите части на сградата (в проценти);
3. собственото, бащиното и фамилното име на собственика или ползвателя - за физически лица, а в случаите, при които собственик или ползвател е юридическо лице или едноличен търговец - наименованието, БУЛСТАТ или единен идентификационен код (ЕИК);
4. собственото, бащиното и фамилното име на членовете на домакинството, които живеят заедно със собственика и/или ползвателя;
5. времето, през което лицата по т. 3 и 4 не ползват самостоятелния обект;
6. собственото, бащиното и фамилното име на обитателите, временно пребиваващи в обекта на самостоятелно правно основание повече от 30 дни, датата на вписване и датата на отписване;
7. уговорените между собственика и ползвателя права и задължения относно управлението на общите части на сградата.
(3) (Изм. изцяло - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Всеки собственик или ползвател е длъжен в 15-дневен срок от придобиване правото на собственост или ползване да впише в книгата на етажната собственост данните по ал. 2, съответно промяната на обстоятелствата. Обитателят вписва в срока по изречение първо данните по ал. 2, т. 6.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.; доп., бр. 57 от 2011 г.) Достъп до данните в книгата имат управителният съвет (управителят), контролният съвет (контрольорът), собственикът относно неговите данни, както и органите на Министерството на вътрешните работи, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, общинската или районната администрация и Българската агенция по безопасност на храните, при спазване на изискванията на Закона за защита на личните данни.
(5) (Отм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.).
(6) (Изм. изцяло - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) В отделно обособено поле на книгата на етажната собственост всеки собственик, ползвател или обитател вписва притежаваните или взетите за отглеждане животни, които се извеждат на обществени места, а за кучета - и номера на ветиринарномедицинския паспорт.
(7) (Изм. изцяло - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Образецът на книгата на етажната собственост с указания по създаването, съхраняването и поддържането є се утвърждава от министъра на регионалното развитие и благоустройството.



Тема Re: адресна книганови [re: Xюppeм]  
Автор Xюppeм (:))
Публикувано25.03.13 18:18



Никъде не видях да пише, че се предоставят копия на лична карта и на договор за наем.
Затова и няма да им предостявя такива, а само упоменатите по закона и то ан лист бяла хартия. А може и на цветна, че да е по-весело.



Тема Re: адресна книганови [re: Xюppeм]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано25.03.13 18:57



Никъде в адресната книга няма графа за вписване на ЕГН-то. Нали има защита на личните данни. Какво копие ще ти иска домоуправителката? Да има много здраве! Нашите имена са записани в домовата книга, но никъде не фигурират ЕГН-тата. Това се отнасяше за старите домови книги.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.