Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:43 09.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Проблем с наемателинови  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано27.10.12 08:28



Здравейте.
Преди да се консултирам с адвокат, ми се иска да сондирам мнение и тук по един популярен и досаден казус, свързан с наематели.
Преди три години отдадох под наем нов апартамент, който не съм обитавала все още, построен на наследствено място. Апартаментът е над 100 кв.м и идеята ми беше да се пренеса в удобен за мен момент там, а дъщеря ми да остане в жилището, в което съм в момента или обратното. Но не и към онзи момент. Тогава се появи младо семейство с малко дете, близки на съученичка и дългогодишна приятелка на майка ми, която ме помоли да ги пусна като наематели за година, докато изчакат завършването на собственото си жилище. Нямах планове за наематели, ала реших да помогна на симпатичните хора

... Та така... Повече от три години оттогава. Хората трябваше да са напуснали доста отдавна, ала се появиха сериозни проблеми с инвеститора на тяхната кооперация и жилището им така си и стои недовършено и негодно за обитаване. От една страна: с тях имах договор за година, след което сме на стенд- бай режим, тъй като уж всеки месец можеха да се преместят. От друга страна, прави ми неприятно впечатление, че започват да се опитват да избягват срещи с мен, от около 8 месеца не са си плащали консумативите в кооперацията, а пък аз съм им предоставила като пълен баламурник апартамент от над 100 кв. м в центъра за символичен наем (зер, хора сме!).

Въпросът ми е свързан с това какви са ми възможностите в този случай. Бих искала по- мек вариант и игнориране на всякакви ексцесии, но вече се чудя дали ще ми бъде предоставена такава възможност. Още повече, хората са с малко дете. Но все пак, имам желание поне следващата есен да разполагам с това жилище. Доколкото разбирам, те не са и с постоянна столична регистрация, което ще означава, че ако изобщо стигнем до някакво дело (не дай, Боже), то ще трябва да се води в Каспичан, примерно, за да си опразня апартамента в София.

Някаква информация по въпроса?

Благодаря в аванс.




Тема Re: Проблем с наемателинови [re: PipilotaV.]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано27.10.12 09:43



:-) няма значение парцелът наследствен лие, но има значение договорът за наем....
И по-мек вариант от тяхното меко *** с теб сега няма.
Конкретно, дело се води по място на имота, нали за имота е делото.
Абе изобщо, формулирай си нещата в теб. И им спри консумативите поне



Тема Re: Проблем с наематели [re: PipilotaV.]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано27.10.12 10:38



Пипилота, от темата неразбирам ти искаш да напуснат колкото се може по-скоро апартамента ли?...освен , че трябва да си платят и там таксите във входа. От темата ти се подразбира, че иначе си плащат наема хората, както и тем сметките по ток, парно и т.н.

Не разбирам защо искаш да водиш дело?

Иначе предполагам имате договор за наем. Ако е така-чудесно. Просто искай спазване на договорените неща.
Ако ти трябва жилището дай им, когато решиш едномесечно предизвестие...предполагам имате такава клауза в договора.
Ако не го изпълнят, следва нотариална покана и т.н.

Ако несте сключвали договор, а така на приятелски начала е по-кофтият вариант, но все пак отиваш и им казваш становището си. В момента наемите не са много високи и определено може да не си намерят нещо от рода на 100кв.м. на символична цена, но определено ще намерят нещо подходящо. Това, че са с дете да не те притеснява. Все пак те си знаят, че са под наем и промени могат да настъпят по всяко време. Не си вменявай зорлем излишно чувство за вина



Предполагам ще се разберете:)...тези притеснения усещам са само у теб:)Без учтив първоначален разговор няма да стане...:)

п.с. Мисля, че най-добрият вариант е, щом искаш от следвашият септември там да разполагаш с жилището, още сега да ги предупредиш, че жилището ще ти е необходимо да кажем от 1.04. Зимата да престоят там, щом те гони човещината, да ги посъветваш бързо да си изчистят сметките във входа и д аси по-стриктна в проследяването на благопристойното им поведение като наематели/все пак и те са хора и може да са изпаднали в затруднения/...и така един вид им даваш не 1 , а няколко месеца предизвестие:)...така и те спокойно ще си потърсят ново жилище.

п.с. 2...Така и не разбрах имате ли официален договор?

п.с. 3...Иначе може да предприемеш и стъпки по увеличаване на наема...все пак, щом е символичен, а времената знаем стават по-тежки.

Редактирано от Lira Emerald на 27.10.12 10:42.



Тема Re: Проблем с наемателинови [re: Lira Emerald]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано27.10.12 10:52



Договорът ни, както написах, беше за година. Такава беше и уговорката ни. След което сме разговаряли неведнъж и постоянно им давам отсрочки. Имах намерение да правя някои допълнителни ремонти, да ги наречем, и да се местя, още миналата година, но проявих разбиране за пореден път. Проблемът вече е, че те търсят начин да осуетят и нормален разговор за това какво да правим оттук- нататък и започват да не ми вдигат телефон или да не се отзовавт на покана за разговор, за което не бях подготвена, честно казано. Освен това дължат пари на кооперацията, за които ми беше сигнализирано на два пъти и за което като че ли нехаят под сурдинка. Иначе не бих пускала изобщо темата и не бих се интересувала за всеки случай какви са ми възможностите за реакция. Последното нещо, с което имам време и желание да се занимавам, е съд. Но ако толкова се наложи, поне бих ги осведомила културно, че такива опции са налице.

П.П. А това, че са с дете, няма как да не ме притеснява- все пак, е на 4 години.




Тема Re: Проблем с наемателинови [re: PipilotaV.]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано27.10.12 11:19



Първо за детето-детето си има пълнолетни родители, които да се грижат за него и да си носят отговорностите! Това не е твоя грижа...извини ме, изказвам се реалистично. Ти си постъпила човешки цели 3г., твоята съвест е чиста...време е родителите на това дете да пораснат и да се държат адекватно, а не да злоупотребяват:)

Иначе за договора, лошо като е бил само за 1 година и не е подновяван отново...уффф. Но не е трагично де:)

Ще се наложи май просто да идеш и да застанеш да ги изчакаш пред входа /но не сама, с дъщеря ти или някой друг!/ и да разговаряте, ако продължават да осуетяват разговора. Въпреки, че ми е много странно докога може да се осуетява подобен разговор.
Друг вариант е връзка с близките на това младо семейство-там съученичката на майка ти или въобще техни близки, д аим влеят малко ум и разум дето се казва.

Отиди и говори и с домоуправителя на кооперацията да им пусне нотариална покана да си платят парите по входа! Това го правят и на нашето място...просто трябва да започнат да бъдат сезирани по стриктно за задълженията им във входа.

Продължавай да търсиш контакти-лични. Бъди по-акуратна щом се налага! Няма начин да не се срещнете:)

Имай предвид, че ако не си обявила наема и договора в общината могат да ти изиграят лош номер, ако се ядосат и да те натопят в общината, че вземаш наем неофициално и да наплещят какви ли не гадории за теб там! В такъв случай и един съд не ти оправя нещата, защото ако не е регистриран наема нещата ще се обърнат и с/у теб самата.

Редактирано от Lira Emerald на 27.10.12 11:23.



Тема Re: Проблем с наемателинови [re: PipilotaV.]  
Автор samvno6ta (минаващ)
Публикувано28.10.12 22:52



За основното се разбрахме.
Мисля, че ще е по-добре да останеш в по-малкият апартамент. Защото на дъщеря ти й предстои, рано или късно, да създаде семейство, да имат деца. Ще им е по-удобно в по-големият апартамент.
Ти не си обвързана, дори да заживееш с мъж, 72 кв. м., мисля че бяха, ще ви стигнат на двама.
На мен са ми предлагали и по-малко.
Другото-според уговорката.



Тема Re: Проблем с наемателинови [re: samvno6ta]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано28.10.12 23:56



Хм, много благодаря за загрижеността и за това, че вече разпредели кой къде и защо трябва да живее, но темата е за друго.:)




Тема Re: Проблем с наемателинови [re: PipilotaV.]  
Автор samvno6ta (минаващ)
Публикувано29.10.12 00:05



За другото се разбрахме.
Защо си толкова обидна?
Просто искам да ти помогна.
Просто изказах мнение.
Защо си толкова наранена?
Писах ти, ако искаш да ти помогна, изпрати ми договорът.
Обиждаш ме!

Редактирано от samvno6ta на 29.10.12 00:07.



Тема Re: Проблем с наемателинови [re: samvno6ta]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано29.10.12 00:09



Не, бе, не съм обидена. Просто ми стана леко забавно как измести ракурса.

Благодаря за включването иначе.




Тема Re: Проблем с наемателинови [re: PipilotaV.]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.10.12 06:12



Ми ако не излязат сами, нямаш много варианти освен исково дело, изпълнителен лист и съдебен изпълнител. Това, разбира се - след прекратяване на договора, който от срочен за една година с продължаването на ползването след края на срока е станал вече безсрочен, тоест прекратява се с едномесечно предизвестие.
Може и с разваляне поради неизпълнение (да не плащат консумативите, е достатъчно, това също е задължение на наемателя), но в случая практически за теб няма голяма разлика - в единия случай даваш предизвестие от месец, в другия - подходящ срок за плащане, който не е необходимо да е точно месец, но и много по-малко няма как да е.
Можеш да погледнеш чл. 236 и 238, както и чл. 87 от

.
В Каспичан съдът със сигурност е по-слабо натоварен от СРС, тоест насрочва заседанията за по-рано и най-вероятно до другата есен ще имаш изпълнителен лист за опразването на апартамента.

към публикация в презирания от по-интелектуално настроените дираджии интернет - в нея е обяснено ясно в общи линии и става дума конкретно за разваляне поради неизпълнение.
Ако някой ти обещава нещо друго, най-вероятно само ти обещава.

Редактирано от MupaM на 29.10.12 10:20.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.