Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:17 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Имам ли шанс да си събера парите от работодателя  
Автор atlant411 (непознат )
Публикувано15.10.12 21:17



Здравейте,

Проблемът, по който пиша, вероятно е много банален, често срещан и дори скучен вероятно. Става дума за мой (отскоро бивш) работодател, от когото имам да получавам пари (неплатени заплати и отпуски).
Минах през Инспекцията по труда, която както всички се сещат, е абсолютно безпомощна. Направиха проверка, установиха, че всичко е така, както съм го съобщила, изпратиха „предписание” на шефа да плати до 19 октомври и това е. Той няма намерение да плати, разбира се.

След като се консултирах с няколко адвоката, установих, че нямам никакъв шанс да си получа парите, понеже:
1) Фирмата няма никаква собственост, абсолютно нищо(според счетоводителката). (От друга страна, Стаматов има още няколко действащи фирми, но това нямало значение...според адвокатите).
2) Всички сметки на фирмата са запорирани (пак според нея).

С други думи – ще спечеля делото, ще имам решение в моя полза, но без шанс да си получа парите. А аз искам да си ги получа по две причини:
1) Просто ми се полагат.
2) Искам да бъде наказан, защото аз не съм първият му такъв случай, нито той е първият такъв работодател.

По-долу ще опиша случая си с подробностите, за които се сещам. Молбата ми е някой да ми отговори:
1) Имам ли все пак шансове?
2) Можете ли да ми препоръчате адвокат за София, понеже фирмата е регистрирана в София и делото трябва да се води там. Местоработата ми беше база Ново село (до Петолъчката) и законът допуска делото да се води в Котел (подсъдния район на Ново село, според някои сливенски адвокати, с които се консултирах).
3) Колко време отнема едно такова дело и какво би ми струвало (сумата, която претендирам е написана по-долу).
4) Ако имам решение в моя полза, но все таки не си събера парите, мога ли (например) да осъдя държавата, за това, че допуска подобно „несъвършенство” в закона, от което толкова много хора са пострадали.

Ето и подробности около ситуацията:

Казвам се Даниела и съм от гр. Сливен. От ноември 2008 г. работя на постоянен трудов договор като преводач във фирма Доломит М ООД с адрес гр. Бургас, ул. "Александровска" 111 (и регистрация на фирмата в София – преди беше в Бургас, но тези дни разбрах, че я е прехвърлил в София). Управител на фирмата е Стамат Стаматов. Договорът ми беше за изнесен проект на фирмата в база Ново село, до Петолъчката, месторабота по договор - база Ново село.
Междувременно излязох в майчинство, което приключи на 31 май 2012 г, когато детето ми навърши 2 г. Считано 01 юни 2012 г. бях в платен отпуск 62 дни, който ми беше разрешен със заповед от г-н Стаматов.
Платеният отпуск приключи на 27 август 2012 г. и към днешна дата вече трудовите ми правоотношения с фирмата са прекратени, поради съкращаване на щата (със Заповед от 28.08.2012). Фирмата все още не ми е изплатила отпуските.

Междувременно, фирмата ми дължи обезщетение по чл. 220, за това, че в едномесечен срок (който изтече на 28.09.2012) след съкращаване на щата ми, не съм намерила работа.
Познавайки добре работата на фирмата и нейното ръководство, смятам и съм убедена, че няма да ми изплатят и стотинка.

Разполагам със следните документи:
1. Молба за ползване на платен отпуск.
2. Заповед (разрешение) за ползване на платен отпуск от 62 дни.
3. Заповед за прекратяване на трудовото правоотношение.
4. Декларация, че попадам в категориите на защитените лица по смисъла на чл. 333 от КТ (като майка на дете до 3 г.)
5. Удостоверение, в което е видно върху какви доходи съм осигурявана.

Освен отпуските с брутна стойност 5653,98 лв., Доломит М ООД все още ми дължи една заплата за 9 работни дни за януари 2010 г с брутна стойност 1006,08 лв. Потърсих заплатата си чрез изпращане на ПОКАНА ЗА ИЗПЛАЩАНЕ НА ЗАПЛАТИ. Разполагам с обратната разписка - покана за изплащане на заплати, от която е видно, че поканата е получена в офиса на Доломит М ООД. Печатът е с дата 27 април 2010 г. Тъй като вече бях в много напреднала бременност, а после майчинство, нямах възможност да ходя по инстанции и да водя дела, но сумата все още е дължима.
Както виждате от приложените документи, Доломит М ООД ми дължи общо 6660,06 лв. Това е брутното възнаграждение. Предполагам, че към тази сума трябва да се прибавят и законните лихви за забавяне.
Към тази сума прибавям и обезщетението по чл. 220 на стойност една заплата (бруто 2000 лв.), тъй като в рамките на един месец след съкращаването ми не съм започнала работа. Информирала съм г-н Стаматов за това чрез собственоръчно написана Декларация, която изпратих до офиса на Доломит М ООД с обратна разписка. Разполагам и с тази обратната разписка - декларация.
Така че цифрата вече става общо 8660,06 лв бруто.

Това са фактите и цифрите.
Въпросите ми са зададени по-горе.
Надявам се някой да ми отговори и съответно да ми препоръчате адвокат (за София) с опит в подобни дела.



Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателя [re: atlant411]  
Автор samvno6ta (новак)
Публикувано15.10.12 22:04



Здравейте!
Първо да Ви кажа, без адвокат няма да се сплавите, но, адвокат, който разбира от тази материя.
Аз водих дело срещу Доломит иго спечелих, но, Доломит М вероятно е дъщерна фирма.
Адвокатът Ви трябва да извърши следните действия:
1. Да проучи /дори и срещу заплащане/ фирмата в кои банки има сметки.
2. Чрез Имотния регистър на Агенцията по вписвания да проучи какви имоти има това дружество. /Не вярвайте на счетоводителката, тя, най вероятно Ви лъже/.
3. След като адвокатът Ви получи информациите, се подава молба в съда по регистрация на дружеството за обезпечение на бъдещ иск. Държавната такса е 50 лв. Съдът, според Гражданския процесуален кодекс, ще Ви определи срок до 30 календарни дни да предявите иска си. В Молбата за обезпечение на бъдещ иск трябва да се посочат банките, в които длъжникът има сметки, за да се наложи запор на сметките. Ако знаете недвижимото му имущество, за да наложите възбрана, трябва да го опишете. Ако знаете сметките му в банките, при Частен или Държавен съдебен изпълнител, за всяка сметка се плаща по 15 лв.
Надявам се да съм Ви бил полезен. забравят
П.П. Да Ви подсетя, защото някои колеги забравят, по новото ГПК. В последното съдебно заседание, но ПРЕДИ даване на ход по същество, адвокатът Ви трябва да представи Списък с разноските, желателно е да са доказани! Така смачках Доломит и мн. др. дружества.

Редактирано от samvno6ta на 15.10.12 22:16.



Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателянови [re: samvno6ta]  
Автор atlant411 (непознат )
Публикувано15.10.12 22:17



Всяка информация ми е полезна, благодаря много!
Да, вероятно Доломит е дъщерна фирма на Доломит М. Той Стаматов има доста такива. Не вярвам 100% на счетоводителката, но със сигурност знам, че от Доломит М нищо не може да се вземе. Мои колеги водиха дело срещу фирмата за неизплатени заплати (февруари 2010) и когато се стигна до съдия-изпълнител, той установил, че няма никакво имущество, съответно сметки с пари.
Все таки, аз дело ще водя и затова пуснах темата тук. Надявам се да попадна на подходящия адвокат. Много е трудно да се вземе адвокат просто ей така на случаен принцип, затова ми се искаше да получа препоръки от хора, които вече са минали по този път.



Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателянови [re: atlant411]  
Автор samvno6ta (новак)
Публикувано15.10.12 22:32



Обратното е, Доломит М , най-вероятно е дъщерна фирма на Доломит.
Направете си "предварителното разузнаване" Срещу заплащане /подкуп/, в НАП по местонахождение, разберете сметките на дружеството. Направете справка в Имотния регистър из цялата страна. Един добър адвокат знае как да направи справката.
И, тогава подайте Молба за обезпечение на бъдещ иск. Вашият адвокат да намери ЕИК /Бившият Булсат, сега Единен идентификационен код/ на Доломит М. Да направи проверка в сайта на Агенцията по вписванията. Там ще се изясни всичко.



Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателянови [re: samvno6ta]  
Автор atlant411 (непознат )
Публикувано16.10.12 08:54



Мдааа, всъщност аз разполагам с Булстат на фирмата и сама си направих проверката в Търговския регистър. Годишният финансов отчет за 2011 показва, че към края на финансовата година фирмата (която от ООД е станала ЕООД през юли тази година) разполага с 62 000 лв. Ако правилно съм разчела отчета. Плюс разни активи под формата на машини и пр.
Сега остава да си намеря добър адвокат за София.
Дайте препоръки, моля ви.



Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателянови [re: atlant411]  
Автор seymour stz (любопитен)
Публикувано16.10.12 14:39



Не вярвай на отчетите, там са само цифри, които на практика често нямат нищо общо с действителното финансово състояние на фирмата



А и защо не потърсиш адвокати от Сливен и да водите делото в Котел? В София, Районен съд е просто кошмар откъм време, ще ви се точи години... аз там имах едно трудово дело, което се влачи 6 (шест!) години!
Спрете земята - искам да сляза!

Редактирано от seymour stz на 16.10.12 14:41.



Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателянови [re: seymour stz]  
Автор atlant411 (непознат )
Публикувано16.10.12 15:14



Единственият ми аргумент за София е регистрацията на фирмата. Поначало исках в Котел, но все си мисля, че ще оспорват и ще искат делото да се прехвърли в подсъдния район по регистрация - за да се проточва във времето, разбира се.
За отчетите...ако на тях не може да се вярва, то тогава как се доказва изобщо финасовото състояние на фирмата. Нали и в съда ще се вземе предвид информацията в тези документи?
Май излиза, че системата наистина е непобедима...



Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателянови [re: atlant411]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано16.10.12 17:52



Едни колеги и приятели бяха в същата ситуация. Накарах ги да говорят с една фирма за събиране на взимания. Таксата на фирмата беше 15 % - в смисъл имаш да взимаш например 10 000 кинта. Фирмата се убеждава че наистина имаш да взимаш 10 000 кинта. Сключваш договор. В момента в който получиш някакви кинти, плащаш на фирмата техните си 15 % от онова което си получил.
В крайна сметка моите хора получиха 90% от онова което имаха да взимат, и съответно платиха на фирмата техните си 15 % - та реално получиха за около 18 месеца 76.5% от онова което трябваше да получат.
Ако те интересува - на бележки мога да ти пратя координати на фирмата.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателянови [re: bira_more]  
Автор atlant411 (непознат )
Публикувано16.10.12 18:07



Аз се свързах с такава фирма, но първо те искат 28% комисионна и второ - казаха ми, че могат да търсят само сумите, дължими по отпуските. Не можели да търсят заплатата ми от 2010, както и обезщетението по чл. 220 (което е една заплата), тъй като нямали реални документи, че тези суми са дължими. Малко се зачудих на това, понеже фирмата не може да предостави документ, че сумите са изплатени (което според мен автоматично означава, че са дължими). Според тяхната формула бих изгубила повече от 50 %, затова се отказах от този вариант засега.
Но явно всяка фирма работи по различен начин - 15% ми се струва добре, а ако може да ми съберат и всичко...
Да, дай ми координати, моля те. Искам да опитам всичко.
Благодаря предварително.



Тема Re: Имам ли шанс да си събера парите от работодателянови [re: atlant411]  
Автор samvno6ta (новак)
Публикувано16.10.12 20:22



Както е писал колегата от Стара Загора, финансовият отчет не дава реалната картина на финансите на дружеството.
Делото може и да се води по местонахождение на ищеца, а не по седалището на ответната страна съгласно КТ.
Така си изкарах няколко чудесни командировки в Ямбол миналата година.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.