Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:02 17.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Права върху имот от членовете на семействотонови  
Автор vladimir1974m2 (минаващ)
Публикувано27.09.12 22:31



Незнам дали все още имам основание да питам, но ми е интересен следният казус:Семейно жилище,панелно в града.Собственост на единият родител, съсобственик-другият.Жилището е придобито след брака.Родено дете ( по-голямо- преди придобиване на имота).Родено второ дете (след придобиване на имота).Отделно от това семейството има къща на село (наследство от починалите родители на майката в семейството).И двата имота са грижливо поддържани.Малкото дете пораства ( това, родено след придобиване на панелното жилище),родителите, заедно с по-големият син се местят да живеят в къщата на село, като оставят по-малкият син в панелното жилище ( на добрата дума и воля).Оставащият син в панелното жилище прави подобрения и ремонти.Все още всеки от останалите членове има ключ от панелното жилище и може да го посещава краткосрочно...Аз например,като по-големият син, не мога свободно да посещавам имота по всяко време и да оставам да спя в него ( да кажем по нареждане или ясно изразена воля на майка ми и на брат ми (който остава да живее там).Какво може да стане един ден, когато родителите ми починат и аз реша да си потърся дела от имота ( на основание че съм наследник, а не на основание, че не съм допринесъл с нищо за подобренията, след като ми харесва всичко, както си е било навремето).Какво може да се направи с панелното жилище без моето съгласие ( по волята на собствениците-майка ми и баща ми).За какви права следва да се иска моето съгласие и за какво мога да претендирам- наследствен дял,право на свободно обитаване и ползване на собствеността...



Тема Re: Права върху имот от членовете на семействотонови [re: vladimir1974m2]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано28.09.12 00:22



Не съм юрист, но на база личен опит:
Жилището или има двама съсобственици, или има собственик. Така мисля, не съм юрист.
Децата - няма значение дали са родени преди, след или в жилището. То си е на родителите и децата започват да имат права след смъртта на съответния наследодател (упс - най-вероятно това е грешен термин).
Има запазени части. Тоест родителите не могат да завещаят всичко на едното дете.
От чисто човешка гледна точка - родителите могат да дарят децата си приживе, и ако е достатъчно "справедливо" ще намалят съществено риска от съдене след смъртта им.
Каквото и да се прави - добре е да се ползва адвокат, защото гафовете може да струват много скъпо.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Права върху имот от членовете на семействотонови [re: bira_more]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано28.09.12 06:09



"Жилището или има двама съсобственици, или има собственик. Така мисля, не съм юрист.
Децата - няма значение дали са родени преди, след или в жилището. То си е на родителите и децата започват да имат права след смъртта на съответния наследодател
".
Ъхъ.
Всичко може да се направи с жилището без твоето съгласие. Нямаш право да го обитаваш без съгласието на родителите. Брат ти и той няма.
Наследствен дял - като умрат вашите или поне единият от тях, което, естествено, дано не се случи скоро. И то - ако не са продали или подарили жилището дотогава.
Запазените части от наследството са сравнително дълги за обяснение, и понеже въпросът не е за тях, няма да се разпростирам.
След смъртта на родителите ти брат ти, ако онова, което прави, е увеличило наследството - тоест стойността на имота, може да поиска при една бъдеща делба увеличението да се прибави към дела му, демек да бъде "обезщетен" по този начин.
Той може на теория и сега да го иска, де - от родителите ви като неоснователно обогатяване, ама едва ли ще.

Редактирано от MupaM на 28.09.12 06:16.



Тема Re: Права върху имот от членовете на семействотонови [re: MupaM]  
Автор seymour stz (любопитен)
Публикувано28.09.12 09:11



Той може на теория и сега да го иска, де - от родителите ви като неоснователно обогатяване, ама едва ли ще.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Само като вметка за по-голяма юридическа точност - защо пък като неоснователно обогатяване - то се прилага само ако няма друго правно основание, а тук си има - подобрение върху чужд имот (чл. 71-74 от ЗС)



А по въпроса - Мира ти е дала дава точни отговори :-) Докато са живи родителите ти, могат да правят с имота каквото си пожелаят, без да питат теб или брат ти. Могат да му го прехвърлят и на него, а ти да останеш без наследство, и без особени шансове после да си го търсиш. Изобщо, варианти всякакви, за да те прецакат, ако решат (ако това ти е притеснението).Твоето съгласие не им трябва абсолютно за нищо към настоящия момент.
ПП - вземи задай въпроса и в клуб "недвижими имоти", че гледам там от август никой не е писал нищо, сигурно са зажаднели за нова тема. Там ще ти обърнат достойно внимание и ще ти дадат около балимамамуточноколко хиляди отговора, та ще имаш богат избор


Спрете земята - искам да сляза!

Редактирано от seymour stz на 28.09.12 09:15.



Тема Re: Права върху имот от членовете на семействотонови [re: seymour stz]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано28.09.12 11:50



71-74 е за владелци, братът държи за родителите, едва ли можем да приемем, че го раздава владеещ за себе си още отсега, отблъсвайки владението на собственика, демонстрирайки се навсякъде като собственик и пр.


Иначе ше стане и собственик по давност.

"вземи задай въпроса и в клуб "недвижими имоти", че гледам там от август никой не е писал нищо"
+1. Разбира се, темата там винаги може се измести в посока брокери - антиброкери. ;)

Редактирано от MupaM на 28.09.12 11:53.



Тема Re: Права върху имот от членовете на семействотонови [re: MupaM]  
Автор Шматка (голяма блейка)
Публикувано28.09.12 15:41



извинения, че се намърдвам в чужда тема, но дали бихте обяснили това: "Иначе ше стане и собственик по давност."
Благодаря.



Тема Re: Права върху имот от членовете на семействотонови [re: MupaM]  
Автор seymour stz (любопитен)
Публикувано28.09.12 15:50



Права си, ползвател може да е, но не е владелец



Спрете земята - искам да сляза!

Тема Re: Права върху имот от членовете на семействотонови [re: Шматка]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано28.09.12 17:23



Закон за собствеността
Чл. 68. Владението е упражняване на фактическа власт върху вещ, която владелецът държи, лично или чрез другиго, като своя.
Държането е упражняване на фактическа власт върху вещ, която лицето не държи като своя.
...
Чл. 79. Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години.
Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.


За подробности може да питаш чичко Гугъл, например по изразите "придобивна давност" и "владение" - има много матрял, който върши чудесна работа.





Тема Re: Права върху имот от членовете на семейството [re: MupaM]  
Автор Шматка (голяма блейка)
Публикувано01.10.12 10:01



Благодаря




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.