Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:05 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: MupaM]  
Автор seymour stz (любопитен)
Публикувано14.09.12 08:55



Ами ако разсъждаваме логично, няма как да излиза, ако не е влязъл. А е влязъл не да донесе на човека туба с ракия и да я остави в мазето му, предполагам.


Сега, от чисто юридическа гледна точка самоотбрана наистина няма. Обаче чл. 12-а от НК в случая е можело да бъде приложен. Разбира се, говоря това с уговорката, че не съм запознат в детайли със случая. Въпрос на съдийска преценка в крайна сметка, но чувството ми за справедливост (което между другото много ми пречи в адвокатската работа) се бунтува достатъчно, за да не намеря опора в буквата на закона, и напълно да оневиня, поне за себе си, човечеца...

А тази "друга тема" не съм видял

Спрете земята - искам да сляза!

Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: seymour stz]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано14.09.12 11:30



Казах "не е влизал", не "не е влязъл". Естествено, нямах предвид "не е влизал никога". ;)

ВКС в решението си е коментирал въпроса за гражданския арест така:



Иначе очевидно двама индивиди, намиращи се посред нощ в чужд вход без правдоподобно обяснение какво правят, най-вероятно са влезли с цел да крадат. Ако обаче не са започнали изпълнителното деяние, няма място за чл. 12а, защото той говори за лице, "извършило престъпление".
А и дори вече да са извършили престъпление, пак остава въпросът дали убиването на крадец при задържане (за да не избяга), е в рамките на небходимото и не води до прекомерна вреда.

На подложените на обири и аз им съчувствам, но това не е причина за неприлагане на закона все пак.

Редактирано от MupaM на 14.09.12 11:50.



Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: MupaM]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано14.09.12 16:17



Акото цапа гащи и мерише лошо.
Моето мнение е че всеки крадец, трябва да бъде защитен, ако легне на земята с ръце на врата.
В противен случай - отстрела трябва да е разрешен. Като стрелеца носи пълна отговорност при причиняване на щети на странични лица.
Така че, щом е влезнал в чужда собственост, е боклук, до доказване на противното.

Bеer? Mоre?




Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: MupaM]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано14.09.12 16:18



Излизал, бягал - не трябва да има значение. Опиц не е имал друг начин да задържи крадеца.

Bеer? Mоre?




Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: MupaM]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано14.09.12 16:22



А и дори вече да са извършили престъпление, пак остава въпросът дали убиването на крадец при задържане (за да не избяга), е в рамките на небходимото и не води до прекомерна вреда.
Според мен, не води до никаква вреда. Напротив - само ползи. Спестяват се кинти на данъкоплатците за съдебни разноски, за затвор....
Ако престъпника спре, легне на земята - тогава би трябвало да бъде защитен от физически въздействия. Ако бяга - не би трябвало да има никаква защита.

Bеer? Mоre?




Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: bira_more]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано15.09.12 14:25



Според мен, не води до никаква вреда. Напротив - само ползи. Спестяват се кинти на данъкоплатците за съдебни разноски, за затвор....
Ако престъпника спре, легне на земята - тогава би трябвало да бъде защитен от физически въздействия. Ако бяга - не би трябвало да има никаква защита.


Житейски погледнато си прав. В общия случай.
В конкретния - 40 кражби са много, да. Толкова много, че да изкарат наяве нечий бяс. Но и 140 да бяха, все не си струва да убиеш 41-вия крадльо, който, по една случайност ти се е изпречил пред очите, бягайки. Преправянето на пистолета не го коментирам, то е очебийно кой и защо би направил такова нещо.

Всеки е крал на младини, аз също. После сме станали хора. Защото не са ни простреляли на неподходящото място и в неподходящия момент. (!!!)

В случая съдията си гледа буквата на закона и практиката, съобразявайки се с морала, а той не е едностранен. Не говорим за един само съдия, а за три инстанции. Няма как всички да грешат. Делото не е пред нас и не знаем нищо друго освен това, поднесено ни от медиите. А те, както знаем, нямат приоритет да поднасят истината, а да продават новини.



Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: Киро]  
Автор The Fifth Element (euphoria)
Публикувано15.09.12 22:47



+1
Нали !

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: seymour stz]  
Автор The Fifth Element (euphoria)
Публикувано15.09.12 22:50



+1.

Щастлив е този, който може да вижда Слънцето ....


Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: Киро]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано16.09.12 07:13



Пародият на нашето законодателство е че може да притежаваш оръжие, но не можеш да го използваш. Свещенна тъпота!



Тема Re: непрекъснато мрънкате, нонови [re: Ha живo]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано18.09.12 15:10



Не съм юрист, но съм говорил с много и различни юристи, по различни поводи.
Та - основната теза е била, че съда съди според закона. Не справедливо или не - а по закона. За мен е ясно че в това дело закона е срещу обвиняемия.
Така е - крал съм и аз. Като войник се е случвало да си наберем някой домат, диня или пъпеш. Но не съм влизал да крада в къщи на хора.
Нямам претенции да обобщавам какво си струва и какво не за цялата нация, имам претенцията да изкажа собственото си мнение - а именно какво си струва според мен за този момент:
Струва си да се отстрелват крадците, дори в гръб, дори бягайки. Основания:
1. Количество на кражби, и наказуемост на крадците. Количеството е твърде голямо, наказуемостта почти я няма, крадците се чувстват безнаказани, голяма част от хората също считат че крадците са безнаказани.
2. В тъмното - може да не е ясно дали крадеца бяга от или към теб, и какви рискове за живота ти има. За мен е съвсем справедливо дори риск от дребна травма причинена от крадеца, да бъде възпрян с изстрел - на място. Така няма да има никакви казуси, всеки ще е наясно че видят ли го - да ляга на земята, за да оцелее.
Въобще да няма никаква дискусия на тема пропорционалност когато става за отбрана на живот и/или собственост.

Bеer? Mоre?





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.