Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:24 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Иманярство?нови  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано30.08.12 15:41



Случаят е следния: наскоро един човек купи част от парцел, като до преди това бяхме в съсобственост с предишните собственици (мои братовчеди). Сега този обикаля с металотърсач и копае във вече неговата част от имота. Законно ли е притежанието на металотърсач? Ако открие нещо ценно, ( то по всяка вероятност ще е закопано от пра- пра дядо ми, който е бил заможен човек) само негова собственост ли е? Това иманярство ли е или не?



Тема Re: Иманярство?нови [re: Linchpin]  
Автор FilerO99 (Dark Power)
Публикувано30.08.12 18:51



До колкото знам ако намери нещо старо е длъжен да го предаде на държавата.



Тема Re: Иманярство?нови [re: Linchpin]  
Автор seymour stz (любопитен)
Публикувано31.08.12 13:20



Първо, ако е купил "част от парцела", ама идеална част, той си няма само "негова част от имота". Второ, притежаването и използването на металотърсач (металдетектор е правилното му наименование) е незаконно, ако същият не е регистриран по реда на параграф 16 от ПЗР и чл. 152, ал. 2 от ЗКН. Трето, ако открие нещо ценно в собствен имот, ако не представлява "съкровище", то си е негово. Четвърто, иманярство ще е, ако това ценно нещо представлява "съкровище" и до две седмици той не съобщи за него на властта.



Спрете земята - искам да сляза!

Тема Re: Иманярство? [re: seymour stz]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано31.08.12 17:44



Благодаря за изчерпателния отговор. Всъщност направихме доброволна делба и тази част си е негова. Сега само ако може някой да ми обясни кое е "ценно" и кое "съкровище". Как може да се прецени какво е точно? Ако е злато или сребро- според количеството ли е, някаква оценка ли се прави, каква и от кого? Нямаше ли някакъв закон, че всичко, което е в земята е собственост на Държавата или нещо подобно?
Цялата история е доста шантава, но ми се струва, че нещо не е съвсем наред и се чудя дали да не уведомя съответните органи!?!



Тема Re: Иманярство?нови [re: Linchpin]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано01.09.12 12:56



:-) не е наред че гледаш в чуждата паничка, я земи си прекопай твойта си част



Тема Re: Иманярство?нови [re: ha!]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано01.09.12 13:38



Не познавам никой, който да притежава регистриран металдетектор, пък и гледам да стоя настрана от такива "типове", като новият ми комшия и неговите приятели.



Тема Re: Иманярство?нови [re: seymour stz]  
Автор ШokoЛaдa (ама млада)
Публикувано03.09.12 02:08



Сеймор, а как е по закон, за всяко нещо ли което се открие, трябва да да се уведомява /даже не знам и кой да уведомя/ или например има определени предмети. Ако аз намеря заровено оръжие, да кажем ятаган /от турско време/ или сабя, трябва ли да съзирам някого?


Аз виждам всичко!

Тема Re: Иманярство?нови [re: ШokoЛaдa]  
Автор seymour stz (любопитен)
Публикувано03.09.12 17:06



Няма точно определено понятие за съкровище, но практиката приема, че това са предмети с историческа или археологическа стойност, по-подробно за това - в Закона за културното наследство. Там са описани кои предмети представляват културно наследство, респективно те се считат и за съкровища в съдебната ни практика.

Спрете земята - искам да сляза!



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.