Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:28 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Битово-трудови проблеминови  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано23.07.12 17:09



Имам проблеми с колежка, с която и живея в една стая - пречи ми да си почивам и ми вдига скандали постоянно, освен това ме обвинява, че й преча да си свърши качествено работата, което НЕ Е вярно - тя не проявява почти никакъв интерес към това, което върши. Поради чист късмет не е направила големи фалове.

Въпросите ми са:
Мога ли да подам оплакване срещу нея и как?
Мога ли да извикам полиция, когато отново започне да вдига шум?

Относно работата имам други въпроси, понеже уж не може да я уволнят само защото някой не я харесвал:
Фирмата може ли да прекрати временния трудов договор на колежката на някакво основание, касаещо несвършена работа или недостатъчен обем работа? В смисъл, има ли някакво основание, което звучи като "наехме ви, но се оказа, че работата не е толкова, колкото очаквахме и може да я вършат останалите колеги" и да е законосъобразно? Задавам този въпрос, защото ситуацията е точно такава - работата й може да се поеме от 15те други колеги, вкл. и от мен, въпреки че моите задължения са съвсем други. Ако бъде уволнена на това основание и си потърси правата, може ли по-големият опит на колегите в тази конкретна сфера и конкретна фирма да се даде като довод, че точно тя е уволнена?

(*ред.)
Превъзходно!

Редактирано от KoтeИгpaчka на 23.07.12 17:13.



Тема Re: Битово-трудови проблеминови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.07.12 17:16



Може съкращаване на щата например - съкращават нейната длъжност, но ако е една от няколко еднакви, трябва да извършат и т.нар. подбор, т.е., грубо казано, да обосноват предварително защо смятат, че другите на същата длъжност работят по-добре или имат по-висока квалификация.

За полицията - защо да не може, само зависи колко страшен е шумът, иначе с леки битови скандали полицията няма да се занимава; но ефективният начин за отърваване от неприятни съквартиранти не е ли изнасяне от квартирата?



Тема Re: Битово-трудови проблеми [re: MupaM]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано23.07.12 17:44



Благодаря. Изнасянето в моя случай не е съвсем възможно, трябва да напусна и работата, а нямам други доходи насреща. В Споделено-то имам тема за ситуацията, ако ти се занимава да я четеш.

(*ред.)
Превъзходно!

Редактирано от KoтeИгpaчka на 23.07.12 17:49.



Тема Re: Битово-трудови проблеминови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано23.07.12 20:33



Имам още един въпрос. При подаване на молба за напускане по кой член трябва да напиша, че искам прекратяване на отношенията веднага и без предизвестие? Мисля да посоча две причини - липса на работа за вършене и неразбирането с част от колектива. За първото не съм сигурна колко важи при временен договор, по средата на периода на този договор и без изгледи за реална промяна в натовареността за поне месец напред.
Гледам, че молбите, които са приготвени тук, са по чл.325 и не ми се връзва.

(*ред.)
Превъзходно!

Редактирано от KoтeИгpaчka на 23.07.12 20:37.



Тема Re: Битово-трудови проблеминови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.07.12 20:44



Само с предизвестие или по взаимно съгласие. Предизвестието имаш право и да не го отработваш, но трябва да платиш една заплата на работодателя, което не е особено добър вариант.
Не виждам причина за прекратяване без предизвестие от твоя страна. Основанията за прекратяване от работника без предизвестие ги пише в чл. 327 (наизуст, ако не греша) от КТ.



Тема Re: Битово-трудови проблеминови [re: MupaM]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано23.07.12 20:48



Пише ги, но и те не ми се връзват. Искам при нужда да си събера багажа веднага и да си тръгна, но и да уведомя работодателя, че си тръгвам, за да си взема все пак парите. Предизвестието значи да работя още един месец, докато то тече, а условията, при които съм настанена, са станали нетърпими и няма да ги сменят.

(*ред.)
Превъзходно!

Редактирано от KoтeИгpaчka на 23.07.12 20:49.



Тема Re: Битово-трудови проблеминови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано23.07.12 20:56



Хвърлих едно око на темата - съчувствам ти. Отврат е да се прибереш след работа и вместо спокойно да почиваш, да си принуден да съжителстваш с някой, който те нерви. Но не се сещам за начин за бързо напускане, освен взаимно съгласие.



Тема Re: Битово-трудови проблеминови [re: MupaM]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано23.07.12 21:01



Да, ще трябва да се моля на шефката, както си и мислех :)

(*ред.)
Превъзходно!



Тема Re:Мило Коте,нови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор samvno6ta (непознат )
Публикувано24.07.12 22:01



Четох те подробно и в друг клуб.
Да, съгласен съм с теб, защото и аз съм поспаливец, и обичам, когато почивам, тишината.
Според мен, има два варианта:
1. Първият е, ако е възможно, да се разбереш с нея. Обясни й с добро своите проблеми и с какво тя ти пречи. Ако те разбере-ОК.
2. Не можеш да я атакуваш с полиция /юрист съм/, защото, като дойде полицията, тя ще се е кротнала, и ти нищо няма да можеш да докажеш.
3. Четох те, че един-два пъти си ходила при шефката. Помоли я за преместване. За твоето преместване в друга стая.
Не виждам друг изход. Пак казвам, в друг клуб те прочетох внимателно, сигурно си права, но законово, според мен нищо не можеш да промениш.
4. Ти изглеждаш физически прекрасно, тя може би ти завижда или нещо подобно, но е ясно, че тя води война срещу теб. Тиха, подмолна война, присъща на опитните жени.
Радвам се, че ти и твоите колеги сте имали късмет при атентата.

Редактирано от samvno6ta на 24.07.12 22:22.



Тема Re: Битово-трудови проблеминови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор HA-KOЙ-MУ-ПУKA™ (Жега)
Публикувано25.07.12 17:49



може, може;)))
Сичко може, само внимавай с тия без предизвестия






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.