Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:33 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Да попитам за УИ по 422 / 415?нови  
Автор klondajk (непознат )
Публикувано16.02.12 12:28



Здравейте колеги,
Попаднах в ситуация в която предпочитам да потърся съвет от вас, вместо да се опетлая повече:oops:
Значи ситуацията е следната:

1.Заявихме и получихме заповед по 410 за сумата от 5000 лв. Главница: 4 500 и лихва 500 /условно пиша цифрите/
2. Последва възражение и в срока подадохме УИ. И тук объркването. Значи, като цена на иска пишем 4 500 и 500 лихви, но в петитума

Моля да привмете за установено че .......................ни дължи 3 600 лв /ведно с лихвите/!! Не зная от къде се е получило това разминаване с цифрите.

3.получаваме съобщение да конкретизираме претенции за главница и мораторна лихва, по размер и период като се съобразим че съдът е сезиран с иск п о422 по оспорена заповед по 410.

4. подавам уточняваща молба в която посочвам...главница, лихви и периода за тях. получава се сума с около 40 лева по голяма от тази заявена в УС /цена на иска/ и в заявалението по 410.

5. Отново съобщение да се уточни размера?

Какво да посоча в новата уточняваща молба, че съвсем се обърках?

[

Редактирано от klondajk на 16.02.12 12:35.



Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415?нови [re: klondajk]  
Автор MupaM (мацка)
Публикувано16.02.12 12:59



Хаха, тъкмо ти писах по темата в Лекса. Там има повече шанс, тука не останАа ора вече.


Заявлението ли ли сте сбъркали? Да или не, пиши квото ти е в заявлението и заповедта, друго не виждам какво. За разликата над заповедта установителен иск е недопустим. Можеш да си го предявиш като осъдителен отделно. Може и заедно според мен, ама е трябвало със същата искова молба, в хода на делото да предявяваш изцяло нов иск няма как, а като уточнение няма да стане.

La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415?нови [re: MupaM]  
Автор klondajk (непознат )
Публикувано16.02.12 13:09



Лекса, според мен вече не е това което беше преди.Някак колегиалността изчезна, с изключение на 3-4 по стари потребителя

.
По темата ми:
Заявлението не сме го сбъркали. Издадена е заповед за сумата поискана в заявлението.
Объркването идва от това, че с УИ в цена на иска посочваме сумата от заповедта, но в петитума......моля да признаете за установено....ни дължи....и посочваме друга, по малка сума.
С уточняващата молба съвсем се е объркал и съда /сумата е малко по голяма от тази от заявлението и заповедта/

Сега в новата молба какво да посоча....

Уточнявам...........
Моля да приемете за установено, че ответникът ни.............дължи сумата / тази в Заповедта ли?
Ако е така, какво става с предходната уточнителна молба??
Незнам дали си изпадала в положение - колкото и да е елементарен казуса да не виждаш решение



Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415?нови [re: klondajk]  
Автор MupaM (мацка)
Публикувано16.02.12 13:38



"Моля да приемете за установено, че ответникът ни.............дължи сумата / тази в Заповедта ли?"
Е ми да.
С предходната уточнителна молба нищо не става, тя е етап от доуточненията, докато накрая се доуточните.

****

Да, за съжаление и Лекса не е каквото беше. Ама то и ние не сме.



"Незнам дали си изпадала в положение - колкото и да е елементарен казуса да не виждаш решение"
Предполагам да, всеки е изпадал.

La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415? [re: MupaM]  
Автор klondajk (непознат )
Публикувано16.02.12 13:58



Точно в целта са ти расъжденията

. В момента ми донесаха съобщението за второто"без движение"

"с оглед направеното в молбата за уточнение ищецът да конкретизира правният си интерес от УИ за сумите които не са предмет на ЗИ по 410" - жалко че ЗИ не е пред мен.

Ясно - виждам в Заповедта каква е сумата и уточнявам нея.Дано така стане и тръгне това дело ;)

Странно защо в съобщението липсва срок в който да отстраним нередовностите.Приемам, че е обичайният 7 дневен.

Желая ти хубава седмица



Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415?нови [re: klondajk]  
Автор MupaM (мацка)
Публикувано16.02.12 14:05



"Странно защо в съобщението липсва срок в който да отстраним нередовностите.Приемам, че е обичайният 7 дневен."

Предположение - може да е поради пропуск, а може и да е просто защото съдията очаква, че ще ги конкретизирате във всички случаи, и не вижда смисъл от срокове и плашене с прекратяване.


Пък вие ако се запънете, винаги може второ съобщение със срок и заплаха.
Иначе се приема, че ако съдът не е посочил срока за изпълнение и не е предупредил, че иначе ще върне исковата молба, не може да я връща.

La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415?нови [re: MupaM]  
Автор klondajk (непознат )
Публикувано16.02.12 14:41



Благодаря ти Мира.Чопли ме нещо. Според мен в ЗИ е посочена сума която е по голяма от поисканото от мен в петитума.

За суми над тези посочени в ЗИ не може да се претендира, но за суми по малки....

?

Чудя се, защо съда след като вижда еднакви суми,

1. в Заявлението
2. в обстоятелствената част на ИМ по 422

и разлика / може би техническа грешка - незнам защо е станало така/ в петитума и обстоятелствената част толкова не желае да образува ;)

ШЕгувам се естествено,



Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415?нови [re: klondajk]  
Автор MupaM (мацка)
Публикувано16.02.12 16:34



Всъщност... защо не пробваш нещо друго.

Указанията да обосновеш интереса си от установителния иск за разликата над заповедта (какъвто интерес нямаш) всъщност означават, че след уточнението съдът приема, че сте предявили иск за по-голямата сума.

Защо не пробваш с изменение на иска (214) за тази разлика от установителен към осъдителен? С внасяне на още малко такса, разбира се.

Ако аз съм съдията, бих го допуснала. Предполагам, че и този съдия ще го допусне, щом ти е формулирал така указанията. Някои колеги, с които не съм съгласна, смятат, че не можело да се гледат 422 и осъдителен иск в едно и също производство (да ги питаш що; бил уж различен съдопроизводственият ред и не знам какво), но опитай според мен.

Редактирано от MupaM на 16.02.12 16:51.



Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415?нови [re: MupaM]  
Автор klondajk (непознат )
Публикувано16.02.12 17:46



Абе..точно с тази съдийка не ми се спори по този въпрос ;)

Забележи обаче нещо:

1.в ЗИ присъдена сумата от 4 500, както и лихва 500 лв
2. в УИ, там в началото: цена на иска -посочвам си 4 500 главница и 500 лихва

Объркването явно идва от тук:

Моля да признаете за установено, че ........ни дължи 3 600. Т.е. искам дори по малко от сумата в ЗИ

.

Сега съдът иска да установя от къде имам интерес за суми извън тези в ЗИ / за тези 3 600/. Ей тук не знам какво да му отговоряв новата молба която трябва да пиша.

Какво да му кажа - виж сега, присъди това което е в ЗИ и в обстоятелствената част на УИ, щото в петитума съм объркал нещо сметките?????



Тема Re: Да попитам за УИ по 422 / 415?нови [re: klondajk]  
Автор seymour_stz (любопитен)
Публикувано16.02.12 19:33



Колега, стига се чуди - пиши както си писал в заявлението, дословно - 4500 лв и 500 лв мораторна лихва от... до ..... (датата на подаване на заявлението), и законната лихва от датата на подаването до пълното изплащане на сумата

Всеки друг вариант може и да не мине, защото следва да установиш именно сумите по ЗИ. А дали е трета или пета по ред молбата, няма абсолютно никакво значение - важи последната, приета от съда

Спрете земята - искам да сляза!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.