Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:33 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Давност на глоба за паспортнови  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано06.12.11 20:53



Искам да попитам вярно ли е, че глобата, която се налага за невърнат на време документ за самоличност по чл 81 на Закона за лични документи има давност 1 година?
С една дума, ако паспортът ми е изтекъл на 01.01.2011, а аз отида да го подновя на 02.01.2012 нямат право да ми налагат никаква глоба?

Много благодаря за всички отговори.





Тема Re: Давност на глоба за паспортнови [re: EvaB]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано07.12.11 06:15



Има такъв срок, да. Адм. наказание може да се наложи до една или две години от извършване на нарушението (една или две, зависи от вида на нарушението, две е за разни данъчни и митнически).
Когато бачках в администрацията като зъл бирник, неведнъж имах спорове - за спорта, де - откога тече той при административни нарушения, които се изразяват в неизвършване на нещо си.
Моята теза беше, че нарушението продължава, докато не извършиш нещото, т.е. извършваш го непрекъснато през цялото време и съответно срокът няма как да започне да тече.
Тази теза обаче не се споделя от по-голямата част от администрацията - приемаше се, че нарушението е извършено "еднократно" в момента, в който е изтекъл срокът да си върнеш паспорта. Така че - гювеч. Имай едно наум обаче, има и гадове, които държат на всяка цена да те глобят.





Тема Re: Давност на глоба за паспортнови [re: Mиpa_M]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано07.12.11 20:06



Благодаря.

Ако правилно съм разбрала - не би трябвало да ме глобят, но тръгнат ли да се инатят да не настоявам и могат да ми я сложат?



Тема Re: Давност на глоба за паспортнови [re: EvaB]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано08.12.11 05:55



Тръгнат ли да се инатят, си има и възможности за обжалване на наказателно постановление пред съда.
Не вярвам да настояват да те глобят, просто казах да имаш едно наум.



Тема Re: Давност на глоба за паспортнови [re: EvaB]  
Автор potir1 (пристрастен)
Публикувано09.12.11 21:46



...Е да, гледай да не ти го сложат!


Аз пък имах една глоба за паркиране преди 3-4 години и си взех талона без да платя и след година и нещо моля ви се си платих заедно с една друга глоба.



Тема Re: Давност на глоба за паспорт [re: potir1]  
Автор dama_spatia (зеленоока)
Публикувано10.12.11 15:19



Мда, държавата никога не губи. Ако има да ти взема нещо, ще ти го вземе, даже и да си забравил за него.



Тема Re: Давност на глоба за паспортнови [re: dama_spatia]  
Автор potir1 (пристрастен)
Публикувано17.12.11 12:45



Е няма ли давност?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.