Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:12 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: Сетих се още нещонови [re: Ha живo]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано30.08.11 07:36



Всъщност, може би си прав. Аз употребих термина "попечителство" в темата си, но очевидно съм го превела прекалено свободно от чуждия език, сега като се замисля - може би става дума за настойничество.
Това как ли променя цялата ситуация юридически, в смисъл - дали прехвърлянето на настойничество от единия родител на другия (или изобщо определяне на настойничество само върху единия в случая) става по-лесно от прехвърляне на попечителство?



Тема Re: Сетих се още нещонови [re: Гaби9]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано30.08.11 08:19



Има разлика между настойник и попечител. Но важното е, че ти не разбираш за какво става дума, Не разбираш какво всъщност ти искат, не превеждаш правилно... Положи усилия и се обърни към хора които са в материята.
Инак, въпросът ти е уреден първо в Семейния кодекс и второ, касае международно право (може би).
5. Настойничество
- Условия за учредяване на настойничество
Условията за учредяване на настойничество над деца са предвидени в чл. 109, ал. 1 СК: “настойничество се учредява над малолетни деца, чиито родители са неизвестни, починали или лишени от родителски права”. Следователно под настойничество се поставят малолетно деца, лишени от родителски грижи. Уредяването на попечителство се налага, когато горните обстоятелства се отнасят и до двамата родители. Настойничество не може да бъде учредено, ако единият родител е жив и нелишен от родителски права.
- Настойнически съвет
На малолетни деца без родители или с родители, лишени от родителски права, и на поставени под пълно запрещение лица се назначава настойнически съвет от органа по настойничеството. Формирането на настойнически съвет и поставянето на детето или детето или запрещения по грижите на настойника, се състои в назначаване на настойник, заместник- настойник и двама съветници, измежду роднините и близките на лицето.
Семейният кодекс не сочи дали е необходимо съгласието на тези лица и по специално на настойника за поемане на възложените им функции. Той и не въздига съгласието им в предварително условие за тяхното овластяване. Предвидено е само освобождаване от настойническия съвет при определени обстоятелства по преценка на органа по настойничество.
............................................................................
6. Попечителство
- Условия за учредяване на попечителство
Чл. 109, ал. 2 СК гласи: “Попечителството се учредява над непълнолетни деца, родителите на които са неизвестни, починали или лишени от родителски права..” Касае се до деца, останали без родителски грижи. Това състояние може да произтича от същите обстоятелства, които обосновават учредяването на настойничество; неизвестност на родителите, смърт на родителите, лишаване от родителските права на родителите. Важи казаното при настойничеството.
- Състав на попечителството
Попечителството, както и настойничеството се учредява от органа по настойничество и попечителство (чл. 110 СК).недопустимо е учредяването да се извърши от друг държавен орган или чрез частни волеизявления или съглашения.
Учредяването на попечителство се състои в назначаването на попечител и заместник-попечител от органа по настойничество и попечителство.
Семейният кодекс не сочи дали е необходимо съгласието на тези лица за поемане на възлаганата им функция. Съгласието не е въздигнато в предварително условие , но практически без него попечителската функция не би била възложена.
- Попечители
На поставения под ограничено запрещение и на непълнолетното дете без родители или с родители, които са лишени от родителски права, се назначават от органа по настойничеството попечител или заместник-попечител.



Тема Re: Сетих се още нещонови [re: Гaби9]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано30.08.11 08:46



Аз посочих още горе, вищо, че не съм юрист според некои

, че попечителството (както и настойничеството) нямат отношение към деца с живи и здрави и нелишени от родителски права родители. Нищо никак не променя цялата ситуация юридически, защото от самото начало беше ясно за какво питаш - за упражняването на родителските права. В България друго понятие и друг институт, свързани с правата на родителите върху детето, няма.

****

По повод едно мнение по-горе: ако е вярно, че в целия ЕС се спира издръжката от родителя, при който детето не живее, ако другият родител, при който детето живее, заживее с нов партньор, значи България не е в ЕС. Според мен и за другите държави от ЕС това не може да е вярно.
Виж, социалните помощи се спират, освен ако новият партньор и той не е на социални помощи.

Редактирано от Mиpa_M на 30.08.11 10:02.



Тема Re: Сетих се още нещонови [re: Mиpa_M]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано30.08.11 10:04



Идеята е че се смята общо домакинство с друг партньор, което включва и грижи за детето т.е. бащата е освободен от честта



Мъжете с голяма радост приемат това (както и жените). Тъй като детето е осигурено, има значителни данъчни облекчения и привилегии/точки на работа, ако става дума за голяма фирма с точкова система.


Това е закона в Германия, мисля че преводачката ще може да го преведе смислено, ако не, ще видя какво е натворила.

Не съм сигурна 100% че в България е така, но така са ми казвали. Ако наистина не е така, то явно е от онези практики, като детето винаги да остава след развода при майката и т.н. А и самата система не е направена за защита на гражданите, а за налагане над тях.




§ 1607. ot BGB Familienrecht

(3) Der Unterhaltsanspruch eines Kindes gegen einen Elternteil geht, soweit unter den
Voraussetzungen des Absatzes 2 Satz 1 an Stelle des Elternteils ein anderer, nicht
unterhaltspflichtiger Verwandter oder der Ehegatte des anderen Elternteils Unterhalt
leistet, auf diesen Ueber. Satz 1 gilt entsprechend, wenn dem Kind ein Dritter als Vater
Unterhalt gewaehrt.




Тема Фуй преводачканови [re: Deern]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано30.08.11 10:24



Тази на Гуугл не я бива, а не съм търсила друга, но сега ще напиша изречението.


§ 1607-ми OT BGB семейно право

(3) Правото за издръжка на едно дете от родител се обхваща дотолкова от Изискванията на параграф 2, изречение 1, доколкото на мястото на единия родител, някой друг (роднина или съпруг на другия родител) издържа детето, който иначе не е задължен да го издържа. От това Изречение 1 важи съответно, ако детето е издържано от трети като баща. ( има се предвид доведен баща)


п.п. Не знам дали успях да съчиня изречението, но поне наместих думите





Тема Re: Фуй преводачканови [re: Deern]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано30.08.11 10:41



Дай сега на първо време да видим целия текст и най-вече ал. 2, изречение 2 (Гугъл преводач нещо не се справя добре, а и аз не мога).


1) Soweit ein Verwandter auf Grund des § 1603 nicht unterhaltspflichtig ist, hat der nach ihm haftende Verwandte den Unterhalt zu gewähren.

(2) Das Gleiche gilt, wenn die Rechtsverfolgung gegen einen Verwandten im Inland ausgeschlossen oder erheblich erschwert ist. Der Anspruch gegen einen solchen Verwandten geht, soweit ein anderer nach Absatz 1 verpflichteter Verwandter den Unterhalt gewährt, auf diesen über.

(3) Der Unterhaltsanspruch eines Kindes gegen einen Elternteil geht, soweit unter den Voraussetzungen des Absatzes 2 Satz 1 anstelle des Elternteils ein anderer, nicht unterhaltspflichtiger Verwandter oder der Ehegatte des anderen Elternteils Unterhalt leistet, auf diesen über. Satz 1 gilt entsprechend, wenn dem Kind ein Dritter als Vater Unterhalt gewährt.

(4) Der Übergang des Unterhaltsanspruchs kann nicht zum Nachteil des Unterhaltsberechtigten geltend gemacht werden.

1. Ако един роднина от задължените по параграф 1603 (роднините по права линия) не може да дава издръжка, дават я следващите по ред.
2. Същото важи, когато съдебният процес срещу такъв роднина е невъзможен или силно затруднен. Правото (искът, претенцията) срещу такъв роднина, ако (доколкото) друг задължен по ал. 1 дава издръжка, се прехвърля върху последния.
3. Претенцията (искът) за издръжка на дете от родител, ако при условията на ал. 1, изр. 1 вместо родителя издръжка дава друг, незадължен роднина или съпругът на другия родител, се прехвърля върху последния. Изречение 1 се прилага съответно, когато трето лице издържа детето като баща.
4. Прехвърлянето на претенцията за издръжка не може да се упражни срещу нуждаещ се от издръжка.

Това е мой превод, не гарантирано верен, по стари спомени от училище, Гугъл като речник (като преводач засега не го бива) и малко интуиция. Иначе немският ми е много слаб, но не липсващ.

С две думи - съвсем не ми изглежда да е както казваш, а обратното - който е давал издръжка, има право да си търси парите от задължения преди него, който е можел да дава, но се е ослушвал. Което и у нас е така.

Редактирано от Mиpa_M на 30.08.11 11:21.



Тема Re: Фуй преводачка [re: Mиpa_M]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано30.08.11 10:50



Бъди 100% сигурна, че в България не е така (и напълно правилно), нищо, че ти го казва "неюрист" като мен.


Следващото ти изречение, за практиките, не го разбрах, защото е твърде неразбираемо за неюристи, още повече българи, които по дефиниция са оперирани от ум.

Редактирано от Mиpa_M на 30.08.11 10:51.



Тема Re: Фуй преводачка [re: Mиpa_M]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано30.08.11 11:12



Сега видях допълнението към постинга ти. Не съм го разследвала, защото на български звучи доста странно.

НО идеята е че издръжката, плащана от бащата за детето, бива поемана от новия партньор на макйата от момента, в който обявят общо домакинство.






Знаците, които са се появили не се приемат от дир, аз ги редактирам на ае,ое,уе, според буквата.

Ето текста направо от БГБ книгата




1. Докато някой роднина по § 1603 не може да участва в домакинство,неговите роднини, които са отговорни за него, му плащат издръжка.

(2) Това важи също, когато юристическото преследване срещу един роднина в страната е изключено или допълнително усложнено. Изискването към подобен роднина продължава ,докато някой друг по Absatz 1 задължен роднина му плаща издръжката.


( т.е. преследват роднината за издръжка, докато тази издръжка не се плаща от друг)

(3) Издръжката на едно дете от единия родител продължава дотам, докато под изискванията на Absatzes 2 Satz 1 на мястото на единия родител някой друг незадължен на издръжка или съпругът на другия родител осигурява издръжката. Satz 1 важи съответно, когато някой трети доведен баща допринася издръжка на детето. ( има се предвид общо домакинство)


(4) Преходът на правото на издръжка не може да бъде недостатък към имащия право на издръжката. ( т.е. не може да "увисне")




Сега по-добре ли се разбира?

Редактирано от Deern на 30.08.11 11:25.



Тема Re: Фуй преводачка [re: Deern]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано30.08.11 11:23



Не. Нали съм българка и не съм юрист.



Ти тези неща сама ли си ги четеш и тълкуваш, или адвокат ти ги разясни? Ако е първото - няма какво да говорим повече.



Тема Re: Фуй преводачка [re: Mиpa_M]  
Автор Deern ( ღ)
Публикувано30.08.11 11:26



Горе има добавка, относно твоето допълнение към постинга ти.

Не разбирам къде ти е възражението по"

НО идеята е че издръжката, плащана от бащата за детето, бива поемана от новия партньор на макйата от момента, в който обявят общо домакинство.
"




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.