Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:07 18.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Цена на сделката ?нови  
Автор borecom (мЪ няма)
Публикувано27.09.10 22:15



Казуса е следния:

Собственик съм на ЕООД . Фирмата има имот от 2001 година , който искам да продам , даря или прехвърля на съпругата си. Регистрирана е по ДДС.
Имота е с данъчна оценка около 40 единици. Фирмата го е закупила за 10 и след амортизациите сега е със счетоводна стойност около 8.

Колко е възможната най ниска цена, на която мога да сключа сделката, с цел да минимизирам сумите по ДДС, корпоративен данък и прочие ?!? Таксите са ясни, та са на данъчната оценка. Ясно е че сделката е единствено с цел смяна на собственост .. не съдържа в себе си фактическа покупка и продажба.

Благодаря предварително


.. обвиних те несправедливо


Тема Re: Цена на сделката ?нови [re: borecom]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано27.09.10 22:46



Ако данъчната оценка е 40 У.Е., а балансовата стойност е 8 У.Е., за да Ви е мирна главата, продажбата трябва да е на данъчна оценка. И без това сте свързани лица, така че не дърпайте дявола за опашката


Попитайте и в клуб Счетоводство, там имат опит и с 2-те гледни точки.
Не съм съгласна много за смяната на собсвеността. Така или иначе, ако сте в брак, това, че съпругата Ви го купува, означава, че ставате съсобственици на СИО. А сега сте само Ви е собственик в качеството си на собственик на ЕООД-то.



Тема Re: Цена на сделката ?нови [re: Фиш]  
Автор borecom (мЪ няма)
Публикувано27.09.10 23:54



В брак сме, но с брачен договор. СИО - няма, няма да стане общ имота.

Въпросът ми е ..дали фирмата ми и съпругата ми са свързани лица и трябва ли да търся непременно 'пазарна цена'


.. обвиних те несправедливо


Тема Re: Цена на сделката ?нови [re: borecom]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано28.09.10 00:07



И в брачния договор изрично е упоменато, че всичко придобито след сключването на брака е на този, който го придобива, а не е СИО? А как си доказвате доходите? Всъщност, наистина ми е интересно да разбера бракът с предбрачен договор какво представлява.


§ 1. (Нов - ДВ, бр. 63 от 1994 г.) (1) "Свързани лица" по смисъла на този закон са:

1. съпрузите, роднините по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен включително, и роднините по сватовство - до трета степен включително;

2. работодател и работник;

3. лицата, едното от които участва в управлението на дружеството на другото;

4. съдружниците;

5. дружество и лице, което притежава повече от 5 на сто от дяловете и акциите, издадени с право на глас в дружеството;

6. лицата, чиято дейност се контролира пряко или косвено от трето лице;

7. лицата, които съвместно контролират пряко или косвено трето лице;

8. лицата, едното от които е търговски представител на другото;

9. лицата, едното от които е направило дарение в полза на другото.

От





Тема Re: Цена на сделката ?нови [re: Фиш]  
Автор borecom (мЪ няма)
Публикувано28.09.10 00:11



Друг е въпросът ми




.. обвиних те несправедливо

Тема Re: Цена на сделката ?нови [re: borecom]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано28.09.10 00:19



Дано се намери някой, който да разбере въпроса ти и получиш задоволителен отговор. Успех ти пожелавам!





Тема пояснявамнови [re: Фиш]  
Автор borecom (мЪ няма)
Публикувано28.09.10 13:10



Аз не разбирам , инженер съм .
Като собственик на фирмата притежаваща имота искам да го продам с минимално плащане на ДДС и корпоратижен данък . Респективно на балансовата му стойност- 8 единици.
Свързаността на мен и съпругата ми е проблема и е тълкувателен , според мен . Ако Тя и Фирмата ми /ЕООД/ са изтълкувани като свързани лица то следва да покажа , фактурирам и проведа сделката на пазарна цена , след оценители и прочие което да ме натовари с горните плащания .

Са ли ? ? ? Тя /съпругата ми/ и ЕООД-то - свързани лица ?
Ако не са, минимизирам горните плащания към НОИ до /примерно/ стойност на сделката по балансова стойност. Ако са или някой го докаже , оспори то сделката става по 'пазарна' цена и плащам 3 пъти повече . А ясно е на всеки че сделката е просто смяна на владение , липсва плащане .
Тоест , основният проблем е .. ако Фирмата - юридическо лице, продаде имот на физическото лице - съпруга , е ли това сделка между свързани лица ? И ако продам по ниската балансова стойност , би ли било проблем от гледна точка на данъци ? Щото от гледна точка на нотариуса , на счетоводителя ми , не е .


.. обвиних те несправедливо


Тема Re: пояснявамнови [re: borecom]  
Автор borecom (мЪ няма)
Публикувано28.09.10 13:11



.. не виждам никъде основанието за 'свързаност' в гореизброените точки


.. обвиних те несправедливо


Тема Re: пояснявамнови [re: borecom]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано28.09.10 22:01



Учудвам се от позицията на нотариуса в случая- той загърбва и собствения си материален интерес. Все пак данъчната оценка е долният праг на сделката.
Имате пълното право да се доверите на Вашия нотариус и на счетоводителя си- отговорността е Ваша.



Тема Re: пояснявамнови [re: Фиш]  
Автор borecom (мЪ няма)
Публикувано29.09.10 01:10





договора е следбрачен .. тва едно

нотариуса ми е приятел .. две

три .. надали той / нотариуса/ казва как купуваме и продаваме .. той узаконява и облича във форма сделките ни

и последно - не това бе темата

пЪсЪ .. всъщност , вече съм наясно .. тълкувателно е пУлжението


.. обвиних те несправедливо


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.