Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:35 29.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Казус: Продажба на наследство  
Автор ronikokov (непознат )
Публикувано03.08.10 08:04



Живея в чужбина, където се ожених и после разведох, с договор който определи какво точно оставям на бившата (която почина без остави други наследници освен сина ми). Имам (вече) голям син, посещавам България нередовно, понякога няколко пъти годишно, понякога много по рядко. В България родителите ми починаха един след друг преди няколко години и получих от общината актовете за наследство (апартамент): Първия че след смъртта на майка ми аз и баща сме наследниците, а втория че след смъртта на баща ми аз съм единствения наследник. Втория акт е след като се разведох. Тогава получих и няколко стотин долара от банковата сметка на баща ми като негов наследник,.

Сега съм в процес на продажба на апартамента, получих част от парите и ги преведох в обща (моя и на сина ми) банкова сметка тук. Част от тях вече преведох в сметката на сина ми в чужбина, оставих тук сравнително малка сума, за разходи по престоя ми.

Междувременно почнах да се ровя в разни стари книжа и открих завещание на баща ми, датирано от времето когато все още бях женен. Завещанието е саморъчно, написано на ръка и в отворен плик (с куп печати и гербови марки) "Протокол за съхранение на саморъчно завещание" от нотариус който получил за съхранение това завещание от адвокатката на баща ми. В това завещание ключовата фраза е "оставям на внука си АБВ с баща ГДЕ цялото си имущество". И още "това е моята воля която желая да се изпълни от наследниците ми".

Въпроса ми е: Ако не съм знаел за съществуването на подобно завещание и вече съм продал апартамента като наследник на починалите му собственици, обаче вече почвам да прехвърлям в сметките на сина ми получените пари - дали не нарушавам някой закон/разпоредба в България?

Да, знам че ако си мълча за това завещание никой нищо няма да знае, но по принцип не обичам да "заравям трупове" защото винаги е възможно те да бъдат открити в най неподходящото време. Нещо повече, по мои си причини не желая да съм бил в статус "собственик на имущество" и да съм получавал пари от продажбата му. Предпочитам да съм "действащ от името на сина ми".

Дали е възможно (и правилно) след приключване на сделката и превод на...към 80- 90% от получените пари в сметките на сина ми да се явя пред съда и да поискам декларативна/установяваща присъда която гласи че в случая съм действал от името на сина ми, продал съм неговото наследство (според саморъчното завещание на баща ми) и съм му дал 80% от парите, като останалите са били мои разходи по време на процедурата? И че де факто и/или де юре това имущество/тези пари никога не са били мои?

Ако последния вариант е възможен бихте ли ми дали индикация колко време взима издаването на подобна присъда, колко са таксите за нея, и колко е стандартния/минималния хонорар на адвоката който би се заел с това? Въпросния имот и наследството му са безпроблемени, аз съм единствен син на родителите си и никога не е имало претенции към имота от никого.



Тема Re: Казус: Продажба на наследствонови [re: ronikokov]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано03.08.10 14:24



Не съм юрист!..това първо!



Но доколкото знам, баща ти не може да остави всичко на внука си, е така щото му дошло отвътре, ако е искал да е направил поне фиктивна покупко-продажба с него или най-малкото договор за гледане и неща от този род:))! В случая обаче , ако говорим за това негово завещание, което според мен вече не е валидно, ти по закон си имаш запазена наследствена част, която не знам колко е, юристи да ти кажат!

И понеже май скоро не си си усложнявал живота у нас напоследък, еле па и със съдебни щуротии...сега май гледаш да си наваксаш))

А и доколкото знам последния официален документ , обезмисля стари такива...е , например баба ми беше правила едно такова нотариално завещание за един апатамент да остане само на мое име...но в последствие направи друго с имотите си към децата си...и онова завещание става автоматически невалидно:))

Успокой се и ако искаш съвестта да ти е чиста, преведи пари на сина си и си ги харчете с кеф:))

Но пак казвам, не съм юрист...пиша от мой практически опит

Редактирано от LlRA.. на 03.08.10 14:45.



Тема Re: Казус: Продажба на наследствонови [re: LlRA..]  
Автор ronikokov (непознат )
Публикувано06.08.10 08:37



И аз не съм юрист но ми е ясно че ако един и същ човек (в случая бата ти) пише няколко валидни завещания, последното от тях е задължаващото.

В моя случай има едно единствено завещание за което не знаех когато вадех другите документи за наследство, и почнах сделката.

Добре би било някой от маститите адвокати и/или юристи да даде мнението си но видно или са на почивка или казуса не е достатъчно интригуващ. Май трябва да сменя заглавието на темата на "продадох чуждо наследство, ами сега...?"





Тема Re: Казус: Продажба на наследствонови [re: ronikokov]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано06.08.10 11:27



Причината не е това, че ги няма...а просто случая ти е за платена консултация с адвокат май!


То ако всеки така консултираше безплатно:)))



Тема Re: Казус: Продажба на наследствонови [re: LlRA..]  
Автор ronikokov (непознат )
Публикувано06.08.10 11:45



Първо питах дали по принцип е възможно. Иначе съм наясно че ще плащам на адвокат. За това в края на първия пост попитах какви са адвокатските хонорари и съдебните такси.



Тема Re: Казус: Продажба на наследствонови [re: ronikokov]  
Автор aqvamarin (син кит)
Публикувано06.08.10 16:10



събрали се един питащ и една незнаеща, но имаща мнение, като всеки българин, и се получила тема





Тема Re: Казус: Продажба на наследствонови [re: aqvamarin]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано06.08.10 16:36



Ами Алби...знаещите като се спотаяват....си говорим незнаещите:)))

Ти що н епомогнеш с мнение на човека...ама тук нали си юрист


Аз затова му написах, че от професионалист трудна работа за отговора напоследък:)))



Тема Re: Казус: Продажба на наследствонови [re: LlRA..]  
Автор aqvamarin (син кит)
Публикувано06.08.10 18:19



нали се сещаш, че за становище първо трябва де се видят докиментите, а не да се слушат историите.
кой какво е разказъл и какво сочат докиментите са две различни неща.
за това-при адвокат.
а, хонорарите (минималните) са пуснати в първата тема, останалото е въпрос на договорка.





Тема Re: Казус: Продажба на наследствонови [re: ronikokov]  
Автор abettor (да бе, аз съм)
Публикувано09.08.10 13:20



""Протокол за съхранение на саморъчно завещание" от нотариус който получил за съхранение това завещание от адвокатката на баща ми. В това завещание ключовата фраза е "оставям на внука си АБВ с баща ГДЕ цялото си имущество". И още "това е моята воля която желая да се изпълни от наследниците ми".
"


Никаква идея не виждам как оставеното за съхранение при Нотариус саморъчно завещание се е озовало в книжата на баща ви. Много е вероятно баща ви просто да го е изтеглил приживе:
ЗАКОН ЗА НАСЛЕДСТВОТО
Чл. 26. (1) Саморъчното завещание, предадено за пазене на нотариуса, може да бъде взето обратно, но само лично от завещателя.
(2) За връщане на завещанието се прави бележка в специалния регистър, която се подписва от завещателя, двама свидетели и нотариуса.


При всички случаи идеята за т.нар. от вас "декларативна присъда" е безумна и не може да бъде осъществена.
Моят съвет, макар и не съвсем адвокатски - преведете на сина ви сумата, която смятате за необходимо и спете спокойно.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.