Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:38 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Кой определя нормата в производството?  
Автор Щe видя... (ще видя...)
Публикувано31.07.10 18:49



Става въпрос за обувен цех, и с всеки новоназначен служител за управител, нормата за производство ( брой направени готови изделия за ден) се променя фрапиращо, при един и същ брой работни места!
Това е така, защото заплатата на управителя зависи от дадената норма на ден, а собствениците имат изгода да излизат повече изделия на ден!

Та въпроса ми е има ли някаква нормативна база на която да се изчисли норматива или всеки управител може да си прави каквото си поиска?



Тема Re: Кой определя нормата в производството?нови [re: Щe видя...]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано01.08.10 19:05



Малко неясно зададено питане. Собственикът/управителят могат да искат и 50 000 чифта да се вадят на ден, за мен по-правилният въпрос е има ли пласмент.

Иначе, за да се определи производителността е необходимо да се направи снимка на работното място- колко детайла, колко време изисква да се вземат, подлепят, тегелират ( и въобще всички операции по завършване на 1 изделие), сменя ли се моделът и т.н.



Тема Re: Кой определя нормата в производството?нови [re: Щe видя...]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано02.08.10 08:27



Доколкото знам, няма уредба дори и само ориентираща, няма общ стандарт. То и няма как да има за всичко. Иначе казано, работодателят сам определя нормата.



Тема Re: Кой определя нормата в производството?нови [re: Mиpa_M]  
Автор Щe видя... (ще видя...)
Публикувано05.08.10 19:03



Благодаря Мира! Точно това имах предвид.



Тема Re: Кой определя нормата в производството?нови [re: Фиш]  
Автор Щe видя... (ще видя...)
Публикувано05.08.10 19:04



Така е. Питането ми е по-общо, защото иначе ще придобие формата на нормативен документ


Мира ме разбра, за което й благодаря.



Тема Re: Кой определя нормата в производството?нови [re: Щe видя...]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано05.08.10 23:15



Радвам се!





Тема Re: Кой определя нормата в производството?нови [re: Mиpa_M]  
Автор бaбa ти ()
Публикувано01.11.10 22:28



Не е съвсем така. Има си правила за изработване на трудова норма. В учебниците по икономика още в техникумите се изучава Нормиране на труда. Обикновенно се прави от технолог-нормировчик. Има научно обосновани норми които се получават чрез изчисления. Има норми които се изработват чрез "Снимка на работния ден" Правят се такива замервания на всяка операция по отделно, изпълнена от работник със средно ниво квалификация. (Т.е да не се прави на най-опитните работници или на най-новите и неквалифицирани)
Данните се анализират и обобщават и така изготвената норма се наблюдава в рамките на три месеца. Отново се прави анализ и тогава се преценява дали нормата е вярна.
Вярна е нормата която най-квалифицираните работници да са в състояние да я изпълняват към 150% , а новопостъпилите да могат да я изпълнят на 100% след около полових година стаж.

Когато водата стигне до шията, всеки се научава да плува

Тема Re: Кой определя нормата в производството?нови [re: бaбa ти]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано02.11.10 12:45



Със сигурност има научно обосновани норми, бабче.

Но въпросът беше има ли "нормативна база", тоест нормативни актове, които да задължават работодателя да изработва нормата в съответствие с тях или въобще с някакви правила. Доколкото ми е известно, няма.



Тема Re: Кой определя нормата в производството?нови [re: Mиpa_M]  
Автор бaбa ти ()
Публикувано03.11.10 21:43



Мацка, мисля, че не си права. Инспекцията по труда има правомощия да проверява дали са законосъобразни и нарушението се накзва като всички други нарушения - никак.

Когато водата стигне до шията, всеки се научава да плува


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.