Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:36 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Експертна оценка при гражданска отговорностнови  
Автор neznaiko22 (непознат )
Публикувано08.03.10 13:36



Здравейте,
Може ли някой да ми обясни законово как се процедира при оценка на щетите?
Ето и ситуацията.
Става ПТП, другият е виновен, отивам при застрахователя му и викат вещо лице за оценка (възрастен човек....). Първо бяхме с мацката и тя прави снимки и даже тя видя счупеният ми от отзад фар и го снима. Онзи вика фара не е счупен, аз му го показвам а той вика да го демонтирам и да му го донеса.
Тука трябва ли да вадя бележки за извършената услуга и да ми ги осребри застрахователя?
Отделно как се преценя дали даден елемент е за смяна?
тука имаме 2 проблема
1. Калника: в предният край е отдал (отворил) спрямо капака и пак в предния край е хлътнал навътре и се е олющила боята. тук той ми вика изчукване и боядисване, а аз му казах смяна... Не мисля, че съм длъжен да карам с изчукан калник, който след края на другата зима ще ръждяса (колата е тъкмо на 10г и 2-3м и е мн запазена)
2. Бронята: в ъгъла е ожулена, отделно долу имам място за 2 халогена, но понеже няма халогени си има поставени едни капачки, които при удара изхвръкнаха и колите ги натрошиха (това става в 17.30), а оня ми вика нищо и няма на бронята?!?!?!?
Ако може да обясните как се преценя / оценя кога дадено нещо е за ремонт и кога е за смяна с нов елемент и ест коефициент на стареене.

Благодаря предварително



Тема Re: Експертна оценка при гражданска отговорностнови [re: neznaiko22]  
Автор Taли (непознат)
Публикувано10.03.10 13:45



При гражданската отговорност не е както при автокаското. Няма значение колко годишна е колата ти. Там винаги е експертна оценка. При каското е друго-имаш право да избираш как да ти бъдат оценени щетите, дали ще ги отремонтират в оторизиран сервиз, в сервиз на застрахователя или само ще ти заплатят детайлите, които са за смяна или ремонт и труда по ремонта и смяната. А относно повредените детайли - фарове и такива неща няма как да се ремонтират-обикновено се сменят, но частите по шасито си имат степени на увреждане. Обикновено са 3 степени, като смяната е само при разкъсвания по детйла, а останалите две степени са в съответствие с деформираността им. Ако е леко огънато не се налага смяна, разбира се. Има и друго. При експертната оценка си има и коефициенти на амортизация. Т.е ако става дума за 2-3 годишен автомобил са едни коефициентите, ако е 10-год. са други, защото колкото и да изглежда запазен даден автомобил, той си е амортизиран, детайлите му са ползвани 10 години, което не е никак малко. Ползвай една дреха 10 години и виж дали има разлика със сега купената (грубо казано). Все пак в момента на катастрофата, автомобила би се увредил по един начин, ако е чисто нов и по друг начин, ако има тук-таме прогнило-дори и да не се вижда отгоре, където е боята, която пък едва ли е отпреди 10години. Горе-долу е това. Не очаквай кой знае какво, но то не зависи много много от застрахователя. Такива са правилата общо взето навсякъде. Виж, ако имаш автокаско, плащаш ли си, по имаш право да изискваш, но там не става дума за 100-150 лв. годишно, нали





Тема Re: Експертна оценка при гражданска отговорност [re: Taли]  
Автор Taли (непознат)
Публикувано10.03.10 13:50



Пропуснах да кажа за връщането на фара, примерно. Те нямат снимки на автомобила ти преди ПТП-то и не знаят дали е бил здрав тогава. Като има занесеш фара ще са сигурни, че ще го смениш, а няма да го залепиш оттук оттам и да го ползваш, въпреки, че са ти го платили и евентуално при повтаряне на ПТП с щета на същото място да заведеш щета за същия детайл. При каското са сигурни хората, че фара ти е бил здрав в момента на застраховането, защото правят снимки, но тук не е така.



Тема Re: Експертна оценка при гражданска отговорностнови [re: Taли]  
Автор neznaiko22 (непознат )
Публикувано30.03.10 12:27



Много ти благодаря.
Обаче има 1 друго нещо. Значи отворих в сиела кодекс на застраховането, а също така и
закон за застраховането, изкопирах си ги в текстов файл и използвах търсачка в която написах
"оригинални". Т.е никъде там не видях да се споменава за какви части трябва да изплатят.
Притеснението ми е точно за фара, описаха го за смяна, но по магазините се продава за 120лв
тайвански фар.... Проблема е, че хем рефлектора не е огледален и поради тази причина няма да може да свети като хората, хем от топлината от крушката почернява...
А оригинален японски фар струва 740лв :) Та никъде в закона не видях да ги задължават да се
калкулирват оригинални части. Дали наистина е така? Все пак е тъпо да има автомобил с оригинални японски части, а те да ти калкулират за турски или китайски....



Тема Re: Експертна оценка при гражданска отговорностнови [re: neznaiko22]  
Автор neznaiko22 (непознат )
Публикувано16.06.10 18:30



Изникна ми едно друго питане (надявам се вече последно):
В закона пише за коефициентите на стареене/амортизация. Обаче при счупено стъкло
там си казват, че не се отчита стареене и се плаща на 100%. Къде е описан този момент?
Някой беше споменал, че найстина стъклени и пластмасови части нямат стареене, но не го виждам никъде формулирано това?!?!



Тема Re: Експертна оценка при гражданска отговорностнови [re: neznaiko22]  
Автор HanSolo (непознат )
Публикувано22.06.10 12:02



Прочети НАРЕДБА № 24 от 8.03.2006 г. за задължителното застраховане по чл. 249, т. 1 и 2 от Кодекса за застраховането и за методиката...
При мен, въпреки, че бях посочил изплащане на обезщетение по фактура, понеже колата била над 15 години, е направена експертна оценка. В моя случай, например, 1 литър боя металик, по методиката, към тази наредба, струва 70лв, понеже колата е над 15 години. В магазина обаче струва 200лв. По тази причина ми изплатиха с коло 100лв по-малко от разходите, които аз съм направил. :) Успех?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.