Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:18 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Актове на КАТ, НП и разни други  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано31.10.09 23:53



Няколко въпроса:

Спират ме на пътя, и ми съставят акт за установяване на административно нарушение (АУАН)- например неправилно паркиране. Прибират ми контролния талон. Съгласно ЗДвП, акта заменя талона за срок от 30 дни.

Ако в този срок не е издадено наказателно постановление, обикновено се ходи до КАТ, където удрят печат на акта и пишат с какъв срок е удължено действието му (за заместване на контр.талон). Казвам обикновено, в смисъл на обичайно, защото не намерих законов регламент за това.

Има ли някакъв законов срок, в който административно-наказващия орган следва да издаде наказателно постановление по АУАН, и какъв е той в цитирания случай?

Кой закон регламентира процедурата по издаването и връчването на наказателни постановления по такива актове на КАТ?


До колкото знам, ако е издадено, но не е връчено, НП се води, че не е влязло в сила. Имал съм 3-4 акта, и съответните постановления по тях, но до сега никога не съм бил уведомяван от съответния наказващ орган, че имам издадено НП, което следва да ида да получа. Обикновено трябва да идеш на място, в КАТ или съответното РПУ, и да провериш има или няма издадено НП, и ако има- плащаш си глобата и вземаш талона. По телефона ако се пробваш- зависи на колко кисел служител ще попаднеш, но с нахалство можеш да разбереш и така, без да се разкарваш дали е издадено НП.

А ако живееш и работиш в един град, водиш се на отчет в друг, напишат ти акта в трети, в крайна сметка цялата преписка се праща до КАТ в града, в който се водиш на отчет. И сами се сещате, какви затруднения поражда това- не можеш през седмица да „прескочиш” 300-400 км, само за да разбереш, дали има готово едно листче с печат.

Та в тази връзка, мое ли е задължението да проверявам дали вече имам издадено НП по АУАН по ЗДвП, или съответната институция е длъжна да ме уведоми?

Ако не сте видели

родния милиционерски гении (без нищо против срещу свестните хора, упражняващи професията полицай!) е описал разни процедури, какво ще сполети един водач, който бъде хванат да кара без талон, като се разглежда и хипотезата да има издадено, но не връчено НП.
В отговор на:

При констатиране на управление на МПС без контролен талон към СУМПС и без водача да се представи акт за установено административно нарушение, се съставя акт по чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата. Преди издаването на наказателно постановление, административно наказващият орган извършва проверка относно наличие на съставен акт, с който е отнет контролния талон, след което съгласно разпоредбите на Закона за движение по пътищата решава образуваната преписка.
а/ При управление на МПС с акт за установено административно нарушение, на който е изтекъл 30 дневния срок от съставянето му ще се извършва проверка относно издаването по него на наказателно постановление.
- При наличие на издадено наказателно постановление, но не връчено се определя срок не повече от 7 дни за явяване на водача за връчването му. Съставя се предупредителен протокол по чл. 56 от ЗМВР с оглед изпълнение на задължението от водача и се изпраща по местоотчета му. При установяване на неизпълнение на посочения срок да се съставя акт за установено административно нарушение, и на основание чл. 270, ал. 1 от ЗМВР се издава наказателно постановление, а свидетелството се отнема за спиране на дейността по управление на МПС съгласно чл. 268 от ЗМВР.



Ето го чл. 56 от ЗМВР:
В отговор на:


Чл. 56. (1) Полицейските органи предупреждават устно или писмено лицето, за което има достатъчно данни и се предполага, че ще извърши престъпление или нарушение на обществения ред.
(2) За писменото предупреждение се съставя протокол, с който лицето се предупреждава за отговорността, която се предвижда при извършване на съответното престъпление или нарушение на обществения ред.

(3) Протоколът за предупреждение се съставя в присъствието на лицето и на един свидетел, като след запознаване със съдържанието му се подписва от полицейския орган, лицето и свидетеля. Отказът на лицето да го подпише се удостоверява с подписа на свидетеля. В случаите на домашно насилие копие от протокола за предупреждение се предоставя на пострадалото лице при поискване.




И сега какво? Това, че МВР, или някоя от службите му (КАТ) не си свършва работата в законовия срок- да издаде НП и да ме уведоми по законовия ред- ще ме направи мен престъпник! Престъпник, не просто нарушител.

Дали това, че не знам, (защото не съм уведомен както е регламентирано) имам или нямам издадено НП ме прави престъпник?

А подобно незнание Е ли е нарушаване на обществения ред?


Ето го и чл. 268 и чл. 270 от ЗМВР
В отговор на:


Чл. 268. За предотвратяване и преустановяване на нарушенията, свързани с изпълнението на задълженията по този закон, както и за отстраняване на негативните последици от тях, министърът на вътрешните работи или оправомощени от него длъжностни лица могат да спират строителството, въвеждането в експлоатация и използването на обекти, инсталации, уреди и съоръжения, както и да спират други дейности, които създават опасност за националната сигурност и обществения ред, за възникването на пожари и производствени аварии.

Чл. 270. (1) (Изм. - ДВ, бр. 27 от 2009 г.) Който не изпълни разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му, ако извършеното не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 100 до 500 лв.
(2) За маловажни нарушения органите на МВР налагат глоба до 50 лв.




Не съм юрист, и ми се струва, че цялата тази галимация, описана в сайта Областна дирекция на МВР - Стара Загора е юридически bull shit!

Какво е вашето мнение, уважаеми юристи?

Олег Иванов
Аре със здраве!

Редактирано от Oлer Ивaнoв® на 31.10.09 23:54.



Тема Re: Актове на КАТ, НП и разни другинови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано01.11.09 00:25



Ае човек...ти какво точно сикаш от тях...да работят ли?Те сега една и съща работа я вършат по 6 пъти.Ако това отпадне,половината администрация на КАТ остава без работа...те НЯМА какво да правят ако се опрости процедурата...ще трябва да ги съкратят.За какво мислиш не дават фишове,а пишат постановления?
За паркиране-акт...те това го няма в ни една държава,а фишове за глоби съм плащал на бая места по света,предимно за паркиране.Е никъде не дойде полицай да ми се обяснява какво съм нарушил,да ми прибере документи,които аз после да ходя да си търся...сякаш съм длъжен да знам къде им е службата.Минава някой и ти закача фиша на стъклото.Точка!

За талоните...ми спрете да им ги давате тия талони.Талона е за да ходиш в КАТ.Като не им дадеш талон,могат само за х_я да те хванат.На постановлението отдолу имаш банкова сметка за плащане.Може,минава,плащал съм така.Ама +10 лева задето не си дал талона.И в никакъв КАТ не ходиш.Тука нашия началника РПУ ми се беше опитал нещо да се прави на администратор,минах една сутрин,засилих му една разписка пред муцуната и му пожелах приятен ден.Аз вика..какво да я правя...трябва в КАТ...Ми де да знам какво да я прави...ако иска да си я завре отзад.Факт е обаче,че повече не са ме търсили.Просто спрете да ги носите изобщо тия талони.Колко пъти в годината ще ви спрат е така за проверка,без нарушение...мен за последните 5 години я са ме спряли два пъти,я не.



Тема Re: Актове на КАТ, НП и разни другинови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано01.11.09 21:57



При наличие на издадено наказателно постановление, но не връчено се определя срок не повече от 7 дни за явяване на водача за връчването му. Съставя се предупредителен протокол по чл. 56 от ЗМВР с оглед изпълнение на задължението от водача и се изпраща по местоотчета му. При установяване на неизпълнение на посочения срок да се съставя акт за установено административно нарушение, и на основание чл. 270, ал. 1 от ЗМВР се издава наказателно постановление
..........................................
И сега какво? Това, че МВР, или някоя от службите му (КАТ) не си свършва работата в законовия срок- да издаде НП и да ме уведоми по законовия ред- ще ме направи мен престъпник! Престъпник, не просто нарушител.

Дали това, че не знам, (защото не съм уведомен както е регламентирано) имам или нямам издадено НП ме прави престъпник?



Това, че не си отишъл да си получиш (евентуално) готовото НП не те прави престъпник, а нарушител, и затова, ако те спрат някъде и установят, че имаш издадено НП, но не си отишъл да ти го връчат, ти съставят протокол по чл. 56 ЗМВР, тъй като в случая се явяваш "лицето, за което има достатъчно данни и се предполага, че ще извърши ........... нарушение на обществения ред" (административно такова).
Лично според мен, в тоя случай не трябва да ти се пише "предупреждение" по чл. 56, а "разпореждане" по чл. 55, с указан въпросният 7-дневен срок. И, ако не го изпълниш, тогава да се състави нов АУАН по чл. 270 ЗМВР за неизпълнение на разпореждането. Недомислица, предполагам, в публикацията, която не променя "философията" на процедурата.





Тема Re: Актове на КАТ, НП и разни другинови [re: Ha живo]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел)
Публикувано02.11.09 11:28



В отговор на:


Това, че не си отишъл да си получиш (евентуално) готовото НП не те прави престъпник, а нарушител, и затова, ако те спрат някъде и установят, че имаш издадено НП, но не си отишъл да ти го връчат, ти съставят протокол по чл. 56 ЗМВР, тъй като в случая се явяваш "лицето, за което има достатъчно данни и се предполага, че ще извърши ........... нарушение на обществения ред" (административно такова).




А ако не съм отишъл, защото не съм известен, че има издадено НП? Задължението да ме уведоми има административно наказващия орган, по реда, описан в ЗАНН. Едва тогава, ако аз не отида да ми бъде връчено НП, може да се говори за някакъв вид нарушение от моя страна. Предполагам, това имаш предвид в твоя постинг, че след като съм надлежно уведомен, не съм отишъл, а не, че е моя инициатива да проверявам дали и кога ми е издадено НП. В този случай може би съм нарушител.

И още нещо- според ЗАНН издаването на НП по АУАН, може да стане в срок от 6 месеца от написването на акта. А какво правим, след като изтече първия месец, и АУАН вече не замества контролния талон?

Спират ме, изтекъл акт, няма НП?

Тая работа със заверките в КАТ обаче я няма никъде официално описана, поне аз не знам, и не го намирам. Ще ми напишат нов акт, за неносене на документи, и хайде, 10 лева глоба? За това, че едно ведомство не си свършило работата, същото ведомство продължава да наказва мен.

Олег Иванов
Аре със здраве!

Тема Застрахователи!?нови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор _maycal (refab)
Публикувано02.11.09 14:49



Преди 4 месеца ми отнеха предимство на регулирано кръстовище - съответно - инцидент. Въпросът за вината беше очевиден - на другия шофьор. Имах изтекъл акт (след като един път го презавериха - колата е регистриана в провинцията, адресът ми по лична карта - също, а аз съм повечето във София).
Катаджиите ми казаха: "Ако отбележим в протокола, че не са ти изцяло редовни документите, застрахователите няма да ти платят нищо, дори ще трябва да платиш и ремонта на колата на виновния шофьор!"..Тогава си помислих, че почти със 100 % сигурност не е така, но знае ли човек - толкова са примитивни и несъответни порядките и отношенията в тази държава, че е доста вероятно да имам сериозни неприятности със застрахователите. Полицаите си поискаха пари и отбелязаха в протокола, че всичко е наред с документите ми.

А аз не си бях платил акта единствено поради непристигането на постановлението за размера на паричното наказание, и поради това, че трябваше да се ходи в друг град!

Интересно дали застрахователите наистина се съобразяват така категорично дали са напълно изправни документите на този, на който трябва да се изплащат щети!?

Редактирано от _maycal на 02.11.09 14:50.



Тема Re: Актове на КАТ, НП и разни другинови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор ULY (непознат )
Публикувано19.11.09 19:36



ЗДРАВЕЙТЕ!БЕШЕ МИ НАПРАВЕН АКТ ПРЕЗ М.06.2009 Г. СЛЕД МЕСЕЦ ОТИДОХ ДА ПОЛУЧА В СРОК НП, НО НЕ МОЖАХА ДА ГО НАМЕРЯТ И МИ БЕ УДЪЛЖЕН СРОКА С ОЩЕ ЕДИН МЕСЕЦ И ТОВА СЕ ПОВТАРЯ МНОГО ПЪТИ - СЕГА ДО М.12.2009 Г.НПСЕ НАМИРА НА НЯКОЕ БЮРО,НО НЕ Е ПРИСТИГНАЛО И АЗ ХОДЯ ВСЕКИ МЕСЕЦ.И АЗ ПИТАМ НЯМА ЛИ СРОК ЗА ВРЪЧВАНЕ - ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ ,ЧЕ АЗ ХОДЯ ВЕЧЕ 5 ПЪТИ.../НЕ ЧЕ СЕ НАТИСКАМ ДА СИ ПЛАТЯ ГЛОБАТА, НО НЯМА ЛИ НЯКАКВО ПРОСРОЧИЕ - СЛЕД КАТО ОТ ВСИЧКИ ЗАВЕРКИ С ПЕЧАТ Е ВИДНО, ЧЕ ВИНАТА Е В ПОЛИЦИЯТА /.
НЯКОЙ ЗНАЕ ЛИ ЗАКОНОВО ОСНОВАНИЕ ДА ПРЕТЕНДИРАМ ЗА ОТПАДАНЕ?



Тема Re: Актове на КАТ, НП и разни другинови [re: ULY]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано21.11.09 00:03



Да...6 месеца е масималния срок.Но категорично не го спазват.На един познат му се появи постановлението след 8 месеца,с дата последния ден от 6-месечния срок.Знам за случаи и по 2 години да няма постановления.

Между другото..процедура "презавекра на акт" няма в нито един действащ закон.Просто няма такова нещо...но и до сега никой не се е добрал до акта,с който е въведено това...вероятоно е някаква заповед..поредната,която крият.



Тема Re: Актове на КАТ, НП и разни другинови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор ira999 (непознат)
Публикувано27.11.09 14:45



Извинете, чета, чета и не разбирам
така е с презаверени (незаконно) актове, но при мен се случи следното:
имам нарушение през м. юли 2007, издадено постановление на 11.10.2007 г. връчиха ми го на 12.11.2009 г. та питам аз, не е ли изтекъл срока и не трябва ли да си го анулират, а една лелка ми отговаря днес - "кой ти каза, няма такова нещо", та въпроса ми към вас е къде да прочета тия срокове,
благодаря предварително



Тема Re: Актове на КАТ, НП и разни другинови [re: ira999]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано29.11.09 00:59



ЗАНН е закона.Но не си в давност.Тя беше 3 години.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.