Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:01 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема пълномощно  
Автор silviqqqqq (непознат )
Публикувано04.08.09 20:52



Здравейте,
Искам да попитам дали някой знае дали е възможно да се състави пълномощно едно лице да подписва друго (да се подписва вместо друго) ,без това пълномощно да е нотариално заверено в присъствието на двете лица.Също така доколко едно незаверено пълномощно е легитимно,ако упълномощаващото лице не е било запознато с това което подписва.
Благодаря предварително.



Тема Re: пълномощнонови [re: silviqqqqq]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано04.08.09 21:51



Нещо не го разбрах много тоя въпрос.

По принцип при пълномощните-ако изрично не се иска нотариално,ползваш обикновено.Следват формата на сделката или действието,което ще върши упълномощения.
От там нататък пълномощното е или генерално,или за група действия,за конкретно действие...както си искаш.
Но не упълномощаваш някой да "подпише" вместо теб,а да извърши действие от твое име-правно или фактическо.Примерно да приеме колет,да сключи сделка,да получи някакво обезщетение,да подаде данъчна декларация...Обикновено не става дума за едно действие,а цяла група свързани действия,които се развиват на принципа,че щом е упълномощен за първостепенното,значи е упълномощен и за второстепенните.

Примерно-упълномощаваш го да приеме пратка от куриер.Това значи не само да подпише,че е приел,а да извърши и всички останали действия,необходими за да се счита пратката за приета-да подпише,да провери целостта на пломби и печати,да участва в съставянето на някакъв протокол ако се налага и накрая фактически да приеме пратката.

За законови текстове не питай къде да го търсиш...аз поне не ги знам.Това съм го научил от практика...в закона дори не знам къде да го търся.



Тема Кхъмнови [re: 3ъл_Дyx]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано04.08.09 22:25



поне на мен както са ми обяснявали - генерално пълномощно дават само генералите на други генерали и за това е генерално.
Майтапа на страна - нямало такова животно - поне така са ми обяснявали.

Bеer? Mоre?




Тема Re: пълномощнонови [re: silviqqqqq]  
Автор Ha живo (§ 22)
Публикувано05.08.09 00:12



И на двата ти въпроса отговорът е:
Зависи.

Що направо не споделиш какъв точно ти е случаят, за да получиш конкретен отговор?



Тема Re: пълномощнонови [re: silviqqqqq]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано05.08.09 09:25



(Не съм юрист)

Доколкото подразбрах - същината на въпроса ти е дали двете лица (упълномощителят и упълномощаваният) трябва да присъстват при нотариуса. Не, задължително е да присъства само лицето, което ДАВА пълномощното. Проверяват се само неговите данни. Дори не се носи ЛК на упълномощавания.

Нотариално НЕЗАВЕРЕНИ пълномощни са "легитимни" в НЯКОИ случаи, но, доколкото знам - те не са много.

Някак не мога да си представя УПЪЛНОМОЩАВАЩОТО лице да не е запознато с това, което подписва... Ако питаш за УПЪЛНОМОЩАВАНОТО лице - то нали НЕ подписва? В този смисъл логично е (поне за мен) и да НЕ Е запознато със съдържанието.

А дали пълномощното е легитимно, ако УПЪЛНОМОЩЕНОТО лице не е запознато с това ЗА КАКВО СА ГО УПЪЛНОМОЩИЛИ - според мен то си е легитимно, а ако упълномощеният си няма понятие от съдържанието, и не е съгласен с правата си по това пълномощно - може да не ги упражнява...

Да отговорят юристите.

"""Винаги има поне още една гледна точка... """


Тема Re: пълномощнонови [re: silviqqqqq]  
Автор silviqqqqq (непознат )
Публикувано05.08.09 10:12



Благодаря на всдички,които отговориха.Може би наистина ще е най-добре ,ако се сподели конкретния случай,а именно - две лица ,които са съдружници във фирма.Може ли едното да даде пълномощно на другото ,за вземане на решения относно фирмата ,без пълномощното да е нотариално заверено.Също така валидно ли е пълномощното,ако е подписано без упълномощаващият да знае какво подписва - т.е. ако го е подписал без да го прочете(което,разбира се е глупаво,но стават такива неща...).Като цяло опасенията ми са за извършване на действия,които не са в интерес на упълномощаващото лице.
Благодаря отново.



Тема Re: пълномощнонови [re: silviqqqqq]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано05.08.09 10:57



По търговския закон повечето пълномощни са с нотариална заверка.Повечето...разбирай 99% от случаите когато изобщо са допустими пълномощни.



Тема Re: пълномощнонови [re: silviqqqqq]  
Автор ИCTИHCKATA yниKaлнa® (Заядливка)
Публикувано05.08.09 11:58



Според мен, относно това УПЪЛНОМОЩАВАЩИЯТ да не е прочел какво подписва - презумпцията би трябвало да бъде задължително "Да е прочел"...



За другото - не знам. При фирмите е по-особено... като са съдружници - управлението не се ли осъществява по принцип "заедно и поотделно"? което предполага, че няма нужда от пълномощни? Вторият съдружник как се е съгласил да няма правомощия?

"""Винаги има поне още една гледна точка... """

Тема Re: пълномощнонови [re: silviqqqqq]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано05.08.09 12:41



Само едно вметване.
Пълномощното може и заверено да е, и пак пълномощникът да не знае какво подписва. Нотариусът удостоверява, че подписът е негов (при заверка на подпис), а не че подписалият се знае и разбира текста.
Ако упълномощаващото лице не е било запознато с това, което подписва, пълномощното е нищожно поради липса на воля, само че трудно ще се докаже, че не е било запознато.



Тема Re: Кхъмнови [re: bira_more]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано05.08.09 12:44



И защо да няма?
"Генерален" е чист синоним на "общ", а "общ" е обратното на "изричен".
Генерално пълномощно значи общо пълномощно. И в речника може да се провери. А общо пълномощно никой няма да отрече, че има, надявам се.
Твърденията, че нямало такова нещо генерално, са според мен превземки (лично мнение), като превземащият се се понякога - не винаги - чисто и просто иска да покаже къф съм разбирач.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.