Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:48 26.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Психически тормоз на работното мястонови  
Автор natalia_iv (непознат )
Публикувано06.05.09 19:48



Има ли в българското законодателство закон, който засяга този проблем? До колкото съм запозната в другите цивилизовани страни, хората си търсят правата дори да им излезе пъпка.
Случая е следния: Имам колежка, която е на възрастта на майка ми и не знам критическа ли е тресе, злоба ли е това или страх от някой по-млад и амбициозен да не я измести, но откакто работим заедно започнаха едни удари под кръста, които минават границите на нормалното. Моята позиция не е кой знае колко висока поради факта, че нямах опит в тази сфера, а тя е достигнала само едно ниво над мен въпреки 15-20 годишния опит в тази област. От самото начало настройва целия офис срещу мен, като говори зад гърба ми и дори да каже нещо заядливо по мой адрес аз се преструвам, че не съм чула. Ако иска да ми възложи някаква задача тя го казва заповеднически все едно работя за нея, хвърля материалите на бюрото ми или постоянно говори, че нищо не правя. Аз съответно възразявах и тя ме клепеше за всичко пред Управителката на офис, а тя винаги я защитаваше или ме критикуваше пред колегите публично, при което се чувствах унизена. Мислех де ходя до Изпълнителния директор, но понеже компанията е международна и човека не е българин не искам да го занимавам с простотии.
Въпросната госпожа извика Регионалния мениджър да се оплаква от мен, като конкретно не разбрах за какво. Той дойде все едно да види как върви работата и си говорехме основно за това като на края на разговора ме пита дали уважавам по-възрастните колеги и им отдавам респект. Отговора ми беше да и, че и аз очаквам да не се отнасят с мен все едно съм в детската градина и да ми заповядват, а той се усмихна. Повика я да говори с нея, а тя направи физиономия и разговора им продължи 5 минути. Според мен го подцени защото е по-млад и успял и не ме смъмри пред всички. От тогава избягвам всякаква комуникация с нея защото не съм и пряко подчинена. Продължава да подхвърля в пространството, че сега ако не са ме уволнили щяло да стане по-нататък. Разправя как ще ни накажат всички заради мен и влиза в някакви филми. Вместо да ме мотивира и обучава тя създава интриги. На въпросната среща с Регионалния, Управителката в офиса не взе страна и беше неутрална. Смятам да напускам и не знам какво да предприема, ако напусна фирамата вече ще е късно за действия. Не очаквам развитие в тази компания защото съм очернена от първия ден. Мога ли да я съдя за клевета и тормоз? Дори да напусна тя постоянно ще се оправдава с мен за несвършена работа и ще си измива ръцете.



Редактирано от natalia_iv на 06.05.09 19:52.



Тема Re: Психически тормоз на работното мястонови [re: natalia_iv]  
Автор LlRA.. (ritter)
Публикувано07.05.09 01:12



забрави за съд и пр.))...много филми гледаш))

Обаче вземи и спретни на кляфата номер некъФ...дето ще и държи дълго влага))...запомни, на такива, по такъв начин...иначе си аут!

...дреме му на някой, че ти се тормозиш и т.н., сега си на работата, сега имаш позиции...действай! Най-лесното е да напуснеш!Не я знаеш на кой е протеже, кой и е зад гърба и т.н.))...все пак не е от вчера във фирмата...та няма нея да уволнят, а теб да запазят...така че извода е, малко да я постреснеш...ти и знаеш слабите места, удряй там! И бъди със здрава психика и цинична))...когато сте на 4 очи, тогава няма доказателства, ням ада се ерчиш пред колегите, действай като тиха вода и я насмитай така))...абе момиче, вземи и страха /поне малко/...после нещата ще си дойдат на място! Гаранция!
Така е- животът е сУрАв и кУрАв!

Редактирано от LlRA.. на 07.05.09 01:14.



Тема Капсулирай се!нови [re: natalia_iv]  
Автор A$$A$$lN (член)
Публикувано07.05.09 21:02



Бетонирай се. Дори някакви слаби успокоителни взимай.

И недей денонощно да мислиш само за номерата на тази дама! Приеми нещата.

Темата ти, май, не е за този клуб.

Хм, нека не ти звуча несериозно, ама тази е енергиен вампир. Доскоро не вярвах на такива неща, но се ограмотих и се оказа, че вече имало нов раздел в медицината, изучаващ такива хора.

Я ми кажи какво е нейното отношение към другите в офиса?

Боли ли те главата отзад - темето, при контакт с нея?



Тема Re: аре ве–Егологията ли?нови [re: A$$A$$lN]  
Автор LlRA.. (ritter)
Публикувано08.05.09 20:17



те е завладяла





Тема Re: Психически тормоз на работното мястонови [re: LlRA..]  
Автор natalia_iv (непознат )
Публикувано08.05.09 21:37



Почти съм сигурна, че не е протеже на никой и няма стабилни връзки, ако има някаква то е на ниско ниво. Тя идва от провинцията след като е работила 2 години в клон там са я направили Заместник-Управител в клон в София. Имала е късмет, че фирмата се е разрастнала преди кризата и са имали нужда от човек за тази позиция. Въпреки, че е в международна компания не знае никакъв език. Аз се върнах от чужбина с 3 години опит в друга сфера и все пак международен опит, Магистърска степен от СУ и английски. Желанието ми да работя в тази област ме накара да избера тази работа и сега съжалявам, че си изгубих времето. След интервю с един от главните шефове в България ме назначиха веднага и английския ми беше до там. Тая лелка реши, че ще ми се прави на шеф щото има повече опит и от Управителката, която също беше нова във фирмата, но с предишен опит в областта.
Днес се събрахме на "съвещание" както се изрази за да ме увикат пред всички, че съм я игнорирала и не съм си вкъщи. Естествено критиката беше насочена само към мен. Начина по-който бе проведена срещата ме унижи пред колегите и накърни достойнството ми. Явно в България това е практика дори в чужди компании. Малко от тия хорица имат мениджърски опит и то си личи. Жалко, че не мога да си защитя правата и няма закон за това... Дори Управителката ми е казвала как са я разплаквали нейни шефове, чувала съм от колеги за коментари на шефчета като "Мен са ме тъпкали и аз ще тъпча". Жалко за такова общество с мразещи и озлобени душици.
Сещам се за подобен случай скоро с момиче, което се върнало с диплома от чужбина да работи в някакво министерсво и я уволнили за това, че се оплакала за нарушаване забрана за пушене на работното място. В нашия офис също се пуши, а това че се взимат бутилки уиски от доволни клиенти не е корупция, просто е знак на признателност за свършена услуга.
"Крадеца вика дръжте крадеца".
Политиците още да призовават българите от чужбина да се връщат за да правят кариера. Вместо да растеш, разни комплексари се опитват да те сринат тотално. Да ти покажат и внушат, че въпреки, че си успял до някаква степен навън ти за нищо не ставаш. Пълна мизерия.





Тема Re: Капсулирай се!нови [re: A$$A$$lN]  
Автор natalia_iv (непознат )
Публикувано08.05.09 21:44



Чак пък на успокоителни да мина заради някаква кифла няма да стане. И аз преди време споделих с една приятелка, че тази е енергиен вампир и вещица. Бюрото ми е точно до нейното и е някакъв ад. Наистина се чувствам изморена все едно съм бичила не 40 ами 60 часа на тръстиката. Май вярно темата не е за този клуб :)



Тема Re: Психически тормоз на работното мястонови [re: natalia_iv]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано08.05.09 22:01



Няколко общи препоръки (не съм юрист).
Не трябва да може да те засегне по никакъв начин. И това зависи от теб. Каквото и да каже - нейните думи за теб стойност не трябва да имат. Просто сътриса въздуха - създава въздушно налягане.
Трябва да си готова да напуснеш, но не и да става на нейната. Достойнството е по важно.
Трябва да намериш начини за контраатаки. Дали ще я попиташ културно след поредното и разпеняване - дали я тресе критическата - защото може да и препоръчаш добър гинеколог, или нещо друго - не знам, ама атаката е най-добрата защита.
Не трябва да се правиш че не си чула. Напротив - като ръсне нещо по твой адрес в твое присъствие почваш културно да я питаш какво баш има предвид. Ама културно - ти тон неповишаваш.
В краен случай - пишеш едно писмо на английски до шефа с подробни обяснения, и молба или да бъдеш прехвърлена в друг отдел или освободена поради несходство на характерите или нещо от сорта. Това обаче след консултация с адвокат.
Света не е градина, подобни отношения ще ги има на всякъде в някакъв вид.
Всичко което ти пиша на практика не съм го спазвал. Бях в една фирма - доста съм си го отнасял. Е развиквал съм се, ама ... Накрая се разкарах. След това се върнах за кратко и си го върнах по ред на номерата - с лихвите.



Bеer? Mоre?



Тема Re: Психически тормоз на работното мястонови [re: bira_more]  
Автор natalia_iv (непознат )
Публикувано09.05.09 21:24



Благодаря за съвета! Аз съм решила да напускам, защото изкарах почти година на тази работа и не мисля, че ще имам някакво развитие занапред за да си губя времето.
За това исках правен съвет, за да знам какво да предприема. Не знам дали да посоча като причина за напускане лош мениджмънт и слаба организация или да си замълча. Все пак процедурата трае около месец и не се знае как ще се развият нещата, след като аз съм подала молба за напускане може ли примерно тия злобилки да ме наклепят пак и да ме уволнят. След една година работодателя длъжен ли е да ми даде препоръка? Ако забавят и ме мотаят повече от месец примерно мога ли да предприема нещо? Общо взето това ме инетересува в момента иначе тия лели ги оставям да си мрат от болеста.



Тема Re: Психически тормоз на работното мястонови [re: natalia_iv]  
Автор bira_moreМодератор (бира)
Публикувано10.05.09 02:08



Значи - взимаш си трудовия договор и отиваш с него на адвокат. На когото обясняваш в резюме за какво става дума. И го питаш.
Ако имаш настройката за напускане - може да почнеш да се зъбиш културно да засичаш и въобще ...
А бе много помага разговор с тон в който има обещание за средна телесна повреда. Ама ако не си такъв човек - не става, защото обещанието трябва да е истинско и при първа неправилна стъпка от другата страна - да бъде приведено в изпълнение.
Жена ми е лепила за стената един от бившите си шефове - хем по дребна от него. След това почти се разбираха.

И пак повтарям - съвет с адвокат (с договора ти под ръка).
Защото има предимства да напуснеш самостоятелно, има и недостатъци.
Ако тази която те тормози ще ти пише препоръка - нали се сещаш до колко ще можеш да разчиташ на нея. И ако си напуснала по свое желание - точно това може да бъде обяснението ти пред новия работодател - защо нямаш препоръка.
А ако я пише някой от по висшите шефове - е тогава е друг въпрос. Или поне ако е склонен да предоставиш координатите му за контакт при нужда от препоръка.
В интерес на истината - консултирал съм се само в този форум и то до толкова до колкото да напиша молбата си за напускане - в смисъл формата. Ама и моето положение беше по неконфликтно, а и препоръки не са ми трябвали.

ПП
Задължително си следи стойката. Трябва винаги да си изправена и раменете също изпънати. Ако се сгърбваш/свиваш - това е защитна позиция показваща страх, и ще продължават да те тормозят. А и стойката също влияе на самочувствието.

Bеer? Mоre?


Редактирано от bira_more на 10.05.09 02:10.



Тема Подава се ЗАЯВЛЕНИЕ за напусканенови [re: natalia_iv]  
Автор A$$A$$lN (ентусиаст)
Публикувано10.05.09 18:38



Два пъти съм напускал така. Първият път си кръстих писанието МОЛБА, но най-отдолу написах, че ако молбата ми не бъде удовлетворена - да се счита за заявление за напускане с 30-дневен известителен срок.

Вторият път направо написах ЗАЯВЛЕНИЕ. Няма туй-онуй! Напускам и толкоз - без обяснения.


Първия път, когато напусках, директорът не искаше да ми даде трудовата книжка. Много важно!!! Пратих му два злокобни факса, в които пишеше че ще му се случи служебна случка в съда и на третия факс ми звънна по телефона и ме помоли да отида да си взема книжката.


К'ви препоръки са те подгонили??? В Кодекса на труда няма такова понятие!

след като аз съм подала молба за напускане може ли примерно тия злобилки да ме наклепят пак и да ме уволнят.

Тия злобилки могат да приказват каквото си щат, пред когото си щат! и Римския папа могат да наклепат - все тая.

Ай, споко!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.