Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:55 20.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема развод и ипотеканови  
Автор _лилaвa_ (на цвят)
Публикувано19.03.09 16:52



Здравейте!
Искам да Ви попитам как се урежда собствеността на семейния апртамент след развода, ако е закупен с ипотечен кредит. Кредита е за 15 години и вече са изминали 5 от тях.
Благодаря предварително!



Тема Re: развод и ипотеканови [re: _лилaвa_]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано19.03.09 17:19



Много труден въпрос. Не знам. Имах три такива случаи, но там се разбраха, че апартамента остава за А и той ще изплаща кредита до края. При теб очевидно става въпрос за развод по вина, и не сте стигнали до съгласие за изплащането на кредита? Така ли е? И кой фигурира като задължено лице към банката?



Тема Re: развод и ипотека [re: abettor]  
Автор _лилaвa_ (на цвят)
Публикувано19.03.09 21:58



Като задължено лице към банката в договора за кредит фигурирам аз. Мъжа ми се води съкредитоискател.
По отношение на съгласието не сме стигнали до никъде. Иска ми се да е по взаимно /за всичко/, но не зависи само от мен... Все още сме на етап предварителни разговори...
Варианта който описваш в твоите три случая ми се виждат най-логични и тъй като от мен се очаква предложение за развитието на нещата въобще, реших да потърся и друго мнение.



Тема Както описваш случаяанови [re: _лилaвa_]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано20.03.09 09:44



Съпружеска имуществена общност, след развода - обикновена съсобственост при равни дялове, а който е "надплатил" над половината пари по кредита, може да си иска съответната част от парите от другия (независимо дали другият е длъжник към банката, или не е), но не се променят дяловете в съсобствеността.

Впрочем не разбрах как така хем само ти ще си задължена, хем мъжът ти ще е "съ-...". "Съкредитоискател" какво ще рече - не ли именно съдлъжник?

La Maritza c'est ma rivière...


Тема Re: Както описваш случаяанови [re: Mиpa_M]  
Автор finnan (непознат)
Публикувано20.03.09 16:28



След развода имотът остава обикновена съсобственост, т.е. 50 на 50 в повечето случаи, като трябва да се го разделите. Ипотеката остава върху него. Ако по договора за кредит и двамата сте...кредитополучатели банката ще търси парите и от двамата, независимо за кой ще остане имота (не ми се вярва в днешни времена някоя банка да се откаже току така от един от кредитополучателите)



Тема Re: Както описваш случаяанови [re: Mиpa_M]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано27.03.09 11:53



Ами някаква нова правна фигура е това, измислица на банковия гений.



Тема Re: развод и ипотеканови [re: _лилaвa_]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано27.03.09 11:56



Те колегите са ти отговорили. Може да направите делба на апартамента и който го получи в дял, се задължава сам за кредита, плюс дължи и връщане на платеното до този момент от другия.
Или остава в обикновена съсобственост и двамата оставате задължени за вноските.
Или го продавате, като с продажната цена плащате остатъка от кредита и ако въобще остане нещо като пари, си ги разделяте.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.