Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:31 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Статут на фургон, каравана...нови  
Авторfurgoncho (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 18:44



Здравейте.

Може би въпроса ми е по-скоро като за клуб 'Недвижими имоти', но предпочетох да получа съвет от специалисти.

Питането е следното. Какъв е статута на един фургон в парцел? Голям, от типа на тези в които живеят да речем строители. Съответно какъв е статута и на една каравана, поставена в парцел. Имайте предвид че има каравани 4х10 метра. Но си е с теглич...изобщо каравана, може да се мести, макар и трудничко. Може ли някой да дойде да ми каже 'А, това е къща незаконна'? Или реално статута е все едно съм си паркирал колата?

Примерно нещо такова.



Благодаря ви за отделеното време и внимание.



Тема Re: Статут на фургон, каравана...нови [re: furgoncho]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано28.10.08 21:12



Според мен е със статут на МПС.



Тема Re: Статут на фургон, каравана... [re: abettor]  
Автор TAfricanski (Бял!!!)
Публикувано29.10.08 00:25



Айде да е поне ППС ;)
Има ли регистрационен номер караваната? И да няма, подлежи ли на регистрация?



Тема Re: Статут на фургон, каравана...нови [re: furgoncho]  
Автор peppa ()
Публикувано29.10.08 08:58



Е, де! Колегите маалко са се отклонили от въпроса, разсъждавайки странно...
Това нещо и подобните са т.нар. "преместваеми обекти" - павилиони, кабини и др. (изброяването е на ЗУТ). Регламентирани са в раздел ІХ, глава трета от ЗУТ. Пребиваването им в имот е с разрешение за поставяне, което се издава от районната администрация.
Имаше и специална наредба на СОС, така, както изисква закона, само дето ВАС я отмени през 2006-та година с някакви странични мотиви. Та сега действаща такава няма, но уреденият с нея ред се е запазил. изисква се схема на поставяне и описание на "съоръжението", но за конкретните практически аспекти най-добре ще те ориентира съответната районна администрация.
Разрешението за поставяне е със срок.



Тема Re: Статут на фургон, каравана...нови [re: furgoncho]  
Авторpencho (Нерегистриран)
Публикувано29.10.08 09:30



Чий е парцела?
Караваната реално в движение ли е, преминала ли е актуален технически преглед за периода има ли платен данък като ПС (превозно средство, и всички административни и технически изисквания за движение по пътя?
Изобщо подобна каравана (4х10 метра) може ли да има статут на ПС или е изначало произведена като къща с допълнителна екстра - възможност да се мести? Подобен е въпроса и с т.нар. плуващи къщи популярни по някои места - къщи построени в-ху метални понтони и плуващи на вода. Макар и плуващи те не са кораби и не е нужно да си капитан за да живееш вътре. Технически е възможно подобна къща да се закачи на буксир и да се премести на друго място по водоема.
Караваната прикрепена ли е трайно към месността - има ли подаден външен водопровод, електричество, газ, канализация, кабел за данни или телефон?



Тема Re: Статут на фургон, каравана...нови [re: pencho]  
Авторfurgoncho (Нерегистриран)
Публикувано30.10.08 00:01



Въпросът е по-скоро принципен, а не свързан със ситуация случваща се на конкретно място сега.

Пенчо, не съм сигурен доколко въпросите които задаваш имат отношение към проблема. Примерно какво значение има чии е имота?!

Незнам дали е 'преместваем обект' но е с теглич, гуми, светлини и т.н. Разбира се точно в България регистрацията ще е трудна предвид Технотеста, защото никой няма да дойде на място да я огледа караваната.

Да разбирам значи че ПРАКТИЧЕСКИ ако е обикновена малка каравана 4-5 метра никой нищо няма да ми каже да си я паркирам в двора, но 10х4 метра каравана вече минава в графата 'на много хитър се правиш'?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.