Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 24.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема трудово-правен въпроснови  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано03.04.08 11:50



Здравейте!
Работя на трудов договор в държавно учреждение. Плащат ми всички осигуровки и данъци. Имам натрупана около 1 календарна година неизползвана платена отпуска. Няма начин да ми я изплатят без да напусна, а това не мога да направя, тъй като длъжността ми е конкурсна. Искам да си използвам тази платена отпуска, а през това време да си намеря и друга работа. Въпросът ми е - как да бъде оформено от правна гледна точка това второ трудово отношение? На мен няма да ми трябват осигуровки и трудов стаж. Не желая да занимавам и настоящия ми работодател с разрешения за втори трудов договор/не че няма да ми разреши, просто не ми се занимава с излишни формалности/. Предполагам, че евентуалния втори работодател ще е най-щастлив да му работя без никакви документи, но ми се ще да си защитя правата.
Моля, дайте идеи.



Тема Re: трудово-правен въпроснови [re: coccinella]  
Авторefi (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 12:04



Уточнете държавен служител ли сте или работите по трудов договор ??? Нормативната уредба на казуса в двата случая е различна.



Тема Re: трудово-правен въпроснови [re: coccinella]  
АвторDecima (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 12:06



Щастието ще струва на втория работодател минимум 1000 лв. глоба, ако преди да почнете работа, не декларира в НАП за това, че е наел работник.





Тема Re: трудово-правен въпрос [re: efi]  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано03.04.08 12:38



Не се водя държавен служител.На трудов договор съм.



Тема Re: трудово-правен въпроснови [re: Decima]  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано03.04.08 12:39



А какъв вариант предлагате за да спестим на новия работодател въпросните 1000 лв глоба, а на стария притесненията? Граждански договор ?

Редактирано от coccinella на 03.04.08 12:40.



Тема Re: трудово-правен въпроснови [re: coccinella]  
Авторefi (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 12:56



чл. 176 ал. 3 от КТ " Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска /т.е първо трябва да сте го поискали и да Ви е отказано/......служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително." При отказ може да потърсите съдействие от Инспекцията по труда. Едва ли ще Ви подпишат за цяла година. По втория Ви въпрос - влизате в "сивата икономика".



Тема Re: трудово-правен въпроснови [re: coccinella]  
АвторDecima (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 13:03



Да, ако се измисли добър вариант, който да завоалира фактическия трудов договор.
Нали знаете - при трудовия договор - работното време е обект на договряне, при гражданския - обем услуга /грубо казано/



Тема Re: трудово-правен въпроснови [re: coccinella]  
Авторefi (Нерегистриран)
Публикувано03.04.08 13:23



Освен на граждански договор, бихте могли да работите и по втори трудов договор на основание чл. 111 или 114 от КТ. Отдавна отпадна необходимостта основният работодател да е уведомен и да е дал съгласие за това.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.