Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:10 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Защо в България изглежда има честонови  
Автор _maycal ()
Публикувано05.01.08 13:58



нещо като информационно затъмнение в обществото по разни криминални случаи, които всъщност би трябвало да привличат широк обществен и медиен интерес? Дали причините за това са главно и само законови -прекалено стриктно спазване на "следствена тайна"!?
С впечатление (от емигранството ми преди време) съм, че напр. в Италия нещата стоят по различен начин.В много по-голяма степен се задоволява здравия и често нездрав (за съжаление) интерес към такива случаи.
Чудя се, дали една от причините за несъобщаване на обществото на достатъчен минимум от фактология около известни и значими криминални събития, не е, освен законосъобразна дискретност и тайна, и известна ТЕМЕРУТЩИНА, типично българска, на полицейски служители, съдебни власти, включително и на журналисти-не достатъчно способни, възпрепятствани от властници -простаци, прекалено заети (журналистите) с пак типично българската долнопробна култура от типа поп-фолк....!???

Ето, да погледнем случая с убийството на 20-годишното момче от психопата австралиец! Ако това се беше случило в Италия, вероятно информацията досега щеше да е тройно по-голяма, щеше да има вероятно разговори със свидетели и техни версии !?-те са били доста на брой, май..., с други хора, а то-май почти нищо досега, освен по няколко думи по телевизията и по няколко
реда във вестниците!?


Какво е вашето мнение, има ли прекалена строгост за пазене на "следствена тайна", или участва като причина за обществена неинфоримраност доста мързеливост и тъповото и неоправдано темерутско несподеляне, несъобщаване, от една страна, и неотразяване в медиите, от друга?



Тема Пълно безумие е....нови [re: _maycal]  
Автор abettorМодератор (адвокат)
Публикувано05.01.08 15:09



....да "щеше да има вероятно разговори със свидетели и техни версии !?-те са били доста на брой, май..., с други хора, а то-май почти нищо досега"...преди да е завършило досъдебното производство.
Изнасянето на подобна информация на този етап не само е недопустимо, но е и престъпление.
Виж, когато делото влезе в съд, могат да се напишат разни пикантерии.

Отделно от това смятам, че преекспонирането на криминалната хроника в медиите е вредно. Има далеч по-важни, по-стойностни и по-зареждащи неща, за които се мълчи.

Играю против фигур!


Тема Re: Пълно безумие е....нови [re: abettor]  
Автор _maycal ()
Публикувано05.01.08 16:24



"Изнасянето на подобна информация на този етап не само е недопустимо, но е и престъпление. "

Нямам главно и/или само предвид следствени органи или полиция да изнасят информация извън официални съобщения чрез говорители на службите .Интересно ми е дали свидетели, дали показания в съответни органи, по закон(по кой?) са длъжни да пазят в тайна от обществото, от медиите, информация за случки, на които са били свидетели!?? Как се развиват нещата?-следовател вика свидетел за разпит, той казва нещо, и го предупреждават (и заплашват официално, законово), че не трябва да казва нищо на никой (и в семейството си да не казва нищо ли....?), може би подписва нещо...!?


Впрочем, какъв е критерият, според който съответни органи решават какво , кога и на кой да съобщят..., какви права и задължения имат от тази гледна точка, и къде са описани те?



Тема Хм....интересно.нови [re: _maycal]  
Автор abettorМодератор (адвокат)
Публикувано05.01.08 17:39



Аз поне не знам свидетелят да има законово задължение да не разкрива същността на свидетелските си показания пред медиите или пред друго лице. На практика той го прави (нормално) пред близките и семейството си, на които разказва какво е видял или преживял.
Но вероятно пропускам нещо - все пак не съм специалист в наказателното право.

Отделно продължава да стои въпроса - за какво свидетелят да приказва нашир и надлъж какво е видял? За да компроментира събраните доказателства и даде шанс на престъпника да се измъкне ли?

Играю против фигур!


Тема Re: Защо в България изглежда има честонови [re: _maycal]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано05.01.08 18:17



Приятел, никога ли не ти е идвала мисълта, че "раздухано" във всичките си подробности по всички канали и вестници престъпление може да предизвика подражатели? Или че престъпникът ще усети кога има вероятност да го разкрият и ще избяга извън страната?
Или сматаш, че всеки свидетел на престъпление трябва да изпитва безумен екстаз, докато показва върху доброволец как точно и в кой орган на жертвата се е забил ножа на убиеца?
Ако ти липсват кървави подробности, иди на ротен.ком, там се събират конспиролози, некрофили и всякакви други видове отепки.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.


Тема aspid, имам предвид подходяща, дозирананови [re: aspid]  
Автор _maycal ()
Публикувано05.01.08 19:26



и коректна информация, която да не наврежда на първо място на когото и да било. Ще се върна пак на криминалния случай по повод на който повдигнах темата.Не съм го следил много внимателно и подробно, може и да съм пропуснал нещо, но какво се знае: съобщиха за някакъв австралиец, уж бил неадекватен в момента на престъплението..., дали не бил дрогиран, наръгал с нож един младеж на централно кръстовище в София през нощта, които умрял, друг бил ранен, а иначе групата на младежите май била по-голяма (т.е. имало е свидетели!?), имало момиче с австралиеца, което изчезнало?, той, австралиеца казал, че се проявил като самарянин-защитил някакъв от циганско малцинство ли..., съобщиха и факти, от които се разбира, че този австралиец най-вероятно е психопат..., убития младеж бил много свестен като човек...И май това е всичко, а мина вече една седмица от престъплението! Може би в Италия, някой служител на полицията , примерно, с достатъчна степен на интелигентност и професионализъм, в някоя добра телевизия или вестник, в разговор със способен журналист, би съобщил някои твърдо установени факти, които от една страна биха дали известна светлина и яснота върху случая, а от друга-не биха попречили на следствието и съда!
Да, драги aspid, има възможности да се подхожда диференцирано и по-интелигентно към разни въпроси, не мисли, че нещата могат да бъдат само примитивни-така, както ги описваш като пример в постинга си, просто има различни хора, общества, различни начини на мислене , общуване, не само темерути и това, което изглежда ти отчиташ като единствени възможности( странно!!): или пълно мълчание, или някакъв "ротен.ком, там се събират конспиролози, некрофили и всякакви други видове отепки.", за който аз за пръв път чувам и се надявам, че аз и ти не сме в числото на посочените от теб "отрепки"





Тема няма подходяща и дозирана некрофилия [re: _maycal]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано05.01.08 22:56



Ако искаш кървави подробности - адреса вече ти го посочих.
Всичко останоло са извинения за да се насладиш на споменатите кървави подробности.
Насили се да мислиш трезво и намери информация как започнаха и защо още продължават стрелбите в американските училища. Деца стрелят и убиват деца, ЧертичкаМайкал. Разбира се, различните хора и различните общности, които имат право да се осведомяват тиражират тези трагедии надлъж и шир. И така, докато не стане следващото клане от малолетни подражатели.

Все още ли настояваш да ти се поднасят кадри от всяка капка кръв и от всяка маса в моргата? Не забравяй адресчето - ротен.ком.

Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.


Тема Макар и не без основания , съображенията ти санови [re: aspid]  
Автор _maycal ()
Публикувано06.01.08 17:44



едностранчиви защото когато има разказ и свидетелство за нещо , което се е случило, то освен като възможен пример за подражание, служи и като предпоставка за размисъл, съответно и като възможност за превенция.Прав си, че в хората може би винаги има поне частица нездрав интерес, предполагам, че го има и при теб щом като така страстно подхождащ и така упорито назоваш "некрофилия", "кървави подробности", "наслада"...., но вероятно си го потиснал, надмогнал!? Мисля, че в контекста на темата не отчиташ някои неща, а те са, че негативни примери и модели на поведение от типа, за който споменаваш, ги има за съжаление в свръхизобилие в разни филми , напр., така, че от количествена гледна точка действителните криминални случаи-възможни модели, не са така много. И основното-пак ти убягва-вече показваш тенденция да не разграничаваш нещата, да не виждаш възможност за мярка, а това, с извинение, е малко примитивно, с извинение, не си спомням, дали вече съм го отбелязал.
Засега не възнамерявам да се възползвам от твоя сайт!





Тема Прочети внимателно и го обмисли:нови [re: _maycal]  
Автор aspid (кит в аквариум)
Публикувано07.01.08 11:45





Гоблин - това е не само и не толкова раса. Това е начин на мислене.

Тема Изчерпаност, упоритост и ригидност?нови [re: aspid]  
Автор _maycal ()
Публикувано07.01.08 13:22



Ха познай кого имам предвид отправяйки този въпрос?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.