Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:18 19.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМ  
Авторnatali (Нерегистриран)
Публикувано21.08.07 20:30



Моля за помощ!
Получих голяма изравнителна сметка от която не мога да се ориентирам за разходите!
Радиаторите са свалени, топлата вода е спряна и пломбиран водомера.В Техем съм занесла акт за демонтаж на радиаторите и спиране на топлата вода.
Как да изготвя жалбата за високият % дялово разпределение и къде да я подам(без предложения за фед.на потребителите,защото още чакам да осъдят Топлофикация с колективното дело)
Благодаря на всички!



Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: natali]  
Автор naci (нефашиста)
Публикувано22.08.07 09:54



Две дела - в Софийския градски съд и във Върховния административен съд, ще решават през септември проблемите, свързани с високите изравнителни сметки за парно за последната зима.
Това съобщи вчера главният секретар на Федерацията за защита на потребителите Павел Кърлев, след като опашка от над 50 души се изви вчера пред федерацията с идентични оплаквания, пише в. Сега. В началото на септември, когато всички ползватели получат изравнителните си сметки, "ще стане страшно", каза Кърлев.
В Софийския градски съд вече е заведен колективен иск за защита на потребителите, но на първа инстанция съдът го е отхвърлил заради отмененото чрез новия Граждански процесуален кодекс право да се завеждат колективни искове. Това решение е обжалвано и през септември федерацията отново ще набира клиенти на топлофикациите, които искат да се присъединят към иска.
Отделно от това срещу новата наредба е насрочено дело във Върховния административен съд, което ще гледа възраженията на федерацията. Основното е, че наредбата е издадена в началото на април 2007 г., но е приложена към минал отоплителен сезон, което е незаконно, твърди Кърлев.
Има хора, които са плащали по 15, 18 или 20 лв, а сега получават сметки от 300-400 лв. Получава се така че сградната инсталация може да е 60, 70 дори 100% от сметката, каза Кърлев. Има хора, които са си откачили радиаторите или са пестили енергия, за да са им по-малки сметките, а се оказва, че трябва да плащат в пъти по-големи сметки. Те няма да могат да ги платят - и така, естествено, в един момент дружеството ще фалира, прогнозира председателят на Федерацията на потребителите пред БГНЕС. Според него, именно това се цели, за да може тези, които правят това, лесно и евтино да приватизират парното.
Жалба срещу изравнителната сметка може да се подаде в 14-дневен срок след получаването й, предаде БНТ. Има случаи, при които се прави корекция на сметката, но те са сравнително малко. Всички, които искат да се присъединят към колективния иск на Федерация на потребителите срещу “Топлофикация София”, могат да се запишат в офиса на Федерацията на потребителите на бул. “Стефан Стамболов” 35 А или да се обадят на телефон 833 32 85.

Знай си границата на тъпотата


Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: natali]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано22.08.07 19:41



за как и къде, наци може да помогне. най вероятно пред техем защото те са изготовители
иначе аз лично се ориентирам в сметката, не съм доволен, но и не смятам да обжалвам. наредбата е написана в полза на топлофикация и топл. счетоводители.
конкретно при нас бяхме определили 20 % общи разходи сега счетоводителите са решили че са 32 / имат това право по новата наредба/ освен това са ни набутали и още 7 защото един съсед през отопл. сезон си смени радиаторите те са отдавали повече но не можели да му засечат колко. станаха 40 процента.



Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: natali]  
АвторCтeнли (Нерегистриран)
Публикувано23.08.07 10:01



Това че нямате радиатори не означава че няма да плащате. Това което плащате е разход на сградната инсталация, който разход е толкова по висок, колкото по малко потребители ползват топло. Новата наредба урежда тази материя, друг въпрос е доколко точно се изчислява този разход от фирмата за дялово разпределение. Получава се обаче един абсурд, потребителите стремейки се да икономисват парно започват да плащат по вече. Понеже водя дело срещу топлофикация В, съм навлязъл доста в тази материя. И новата наредба не е съвършена, давам пример - сградната инсталация е съвкупност от всички хоризонтални и вертикални тръби по които се пренася топлоенергията, но въобще не се отчита факта, че вертикалните тръби преминават през имотите и фактически ги отопляват. Следователно би следвало да се определя разход за сградна инсталация само за тези тръби които преминават през общите части. Да ама не.
И ред други простотии с които топлофикациите вървят към фалит.
Така че едва ли ще успеете да промените нещата в своя полза.
Редът е жалба до топлофикация, ако няма реакция до ДКЕВР, МИЕ но полза няма от това, минал съм този път. Можете да не платите и да чакате топлофикация да си извади изпълнителен лист срещу Вас, след което да заведете отрицателен установителен иск, че не дължите тези суми. Но трябва да докажете тази недължимост, в което силно се съмнявам защото наредбата работи в полза на монополиста и най вероятно ще докажат, че този разход е правилно изчислен.
За капак ще платите и лихви, съдебни разходи и пр.
Общо взето положение - Булгаристан.



Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: naci]  
Автор naci (нефашиста)
Публикувано23.08.07 14:54



ДАЛ съм Ви телефони и адреси .Оправяйте се!Другото е с пари.

Знай си границата на тъпотата


Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: Cтeнли]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано23.08.07 21:20



И ред други простотии с които топлофикациите вървят към фалит.

с това не съм съгласен. няма да позволят да фалират топлофикациите най вече поради факта че сума си обществени сгради се топлят само от тях. всички държавни администрации + болници, училища, вузове, одз и още много. а понякога точно те са големи длъжници. не говорим за 2-3-5 000лв а повече.
основното което трябва да залегне в една нова наредба е възможността тотално да можеш да откажеш тази "услуга". без никакви условия за общи части и т.н. както тези които не искат да плащат за общи части са принуждавани, така трябва да се обърнат нещата за тези които ползват. който иска да плаща за парно при спрян голям процент радиатори в ЕСобственост да е съгласен да поеме лично по високите сметки затова че ще ползва при намалено потребление от другите.
това нещо го има в сегашната наредба а именно - когато потреблението спадне под 50 % от общия обем на сградата топлофикация е ДЛЪЖНА да уведоми живеещите там и в едно или двуседмичен срок да прекрати топлоподаването. не съм сигурен в срока. ако потребителите не заявят че са съгласни /това писмено/ с пониженото потребление-съответно увеличена сметка отоплението се спира.
Натали, проверете при Вас как е положението с изключените радиатори и ако отговаря на условието под 50% обжалвайте защо не са ви уведомили.
става дума за общ обем и заявен обем



Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: диkoбpaз]  
Авторer (Нерегистриран)
Публикувано23.08.07 23:39



За мен тези такси сградна инсталация са си чиста проба зъбен данък. Хем ти натрисат нещо, което не искаш, хем им плащаш за това.



Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: er]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано24.08.07 18:30



не само за теб колега. за всички нас. знам че ми е утопична идеята но това е начина, който иска да ползва да си поеме разходите.



Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: диkoбpaз]  
Автордиkoбpaз (Нерегистриран)
Публикувано24.08.07 19:48



статията се покрива с мнението ми. разликата е че предричат фалит а това няма да се допусне. казах защо.


може да се чете само тази седмица



Тема Re: Жалба за израв.сметки-ТЕХЕМнови [re: диkoбpaз]  
АвторCтeнли (Нерегистриран)
Публикувано27.08.07 09:20



диkoбpaз
Това което казваш не е съвсем така
Ето от старата наредба
Чл. 77. (1) Когато топлинният товар на присъединените отоплителни тела в сграда - етажна собственост, е под 50 % от проектния отоплителен товар на сградата, топлопреносното предприятие е длъжно писмено да уведоми за това и произтичащите от него последствия, потребителите в сградата - етажна собственост, както и търговеца по чл. 58, ал. 1 .
Възпроизведено в новата
Чл. 78. (1) Когато топлинният товар на отоплителните тела в сграда - етажна собственост, е намален с над 50 % от проектния отоплителен товар на сградата и количеството на енергията, отделена от сградната инсталация, е по-голямо от количеството на енергията за отопление на имотите, топлопреносното предприятие е длъжно писмено да уведоми потребителите в сградата - етажна собственост, и лицето по чл. 139б ЗЕ и да предприеме действия съгласно т. 6.6 и 6.6.1 от методиката.
Става дума за топлинен товар (а не обем) на отоплителните тела спрямо проектния, и не спрямо заявен.
Почти повсеместно това намаление е факт, но не се следеше от топлофикациите. Именно това ми е единия коз по делото, което водя срещу топлофикация. А топлофикациите си затварят очите, защото ако настина го приложат може и да фалират както казах.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.