Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:05 15.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема кола и право на правоуправление между братянови  
АвторOPAS-N (Нерегистриран)
Публикувано09.06.07 20:49



здравейте.
не съм вещ в правото, но болката ми е следната.
управлявам автомобил с пълно пълномощно (генерално пълномощно - мога да я купувам ,продавам представям пред КАТ и др. органи и всичко, каквото може да прави лицето, на което се води автомобила) .

Mоже ли брат ми да управлява тази кола без пълномощно от моя страна - ако просто направя копие на пълномощното и му го дам, ще има ли някакви проблеми с органите на редa или някое тъпо ченге няма да се усети по фамилните имена че сме братя и ще се прави на велик ?



Тема Re: кола и право на правоуправление между братянови [re: OPAS-N]  
АвторM. (Нерегистриран)
Публикувано10.06.07 02:21



замислих се за секунда...не съм запозната със Закона за дижение по пътищата, но...явно, ако от КАТ го спрат, е възможно да му поискат да удостовери собствеността си върху автомобила или на какво основание го ползва.
Та, ти не можеш да преупълномощиш брат си - в този случай. Ако просто направиш копие от пълномощното, това не е официален документ, още по - малко пък му дава правото да кара автомобила - дори да сте с еднакви фамилии!
Това, което можеш да направиш е, да сключиш с брат ти договор за наем за автомобила от името на упълномощителя си като негов представител. Или, за да няма впоследствие упълномощителя ти някакви претенции за цената, макар и формална, може да бъде заем за послужване - безвъзмезден, в който ти му предоставяш правото, за определено време, да си служи с автомобила.
и, тогава, ако трябва да легитимира правото си, брат ти ще трбва да носи договора за заем, сключен с теб, заверено копие от пълномощното, което имаш + заверено копие от акта за собственост на автомобила. и с тях да си пътува спокоен!
Баси ужаса е с тия коли!





Тема и още нещо...нови [re: M.]  
АвторM. (Нерегистриран)
Публикувано10.06.07 02:26



...ако сключиш с брат си договор за заем за послужване за колата, той ще носи отговорността, ако на колата й се случи нещо по негова вина - в най - обострения вариант на отговорността...да го кажа най - просто.


иначе - ти ще опереш пешкира



Тема Re: и още нещо...нови [re: M.]  
Автор naci (нефашиста)
Публикувано10.06.07 09:08



Поредната правна простотия,ами ако е записано да преупълномощава??

Знай си границата на тъпотата


Тема За да управлява автомобила.. [re: OPAS-N]  
Автор Maймyнa ([балък])
Публикувано10.06.07 11:34



..не му трябва нито пълномощно, нито договори за наем нито каквото и да било..
Трябва талона на автомобила (малкия) да е в него.



Желание и бира да има - начини и мезета се намират.

Тема Re: За да управлява автомобила..нови [re: Maймyнa]  
Автор ha! (ентусиаст)
Публикувано10.06.07 11:52



ми така е като не знаят правилника :-)
колата си върви с талона и кат не го вълнува кой кара ... докато не стане птп....тогава и застрахователят почва много силно да се интересува
ако има такова голямо пълномощно да вземе просто да преупълномощи брат си. и да си пита затрахователя какво следва. аз в мойте застраховки си пиша още 1-2 лица да карат, плащам си 10-15лв повече и ми е някак по-спокойно



Тема Re: За да управлява автомобила..нови [re: ha!]  
АвторM. (Нерегистриран)
Публикувано10.06.07 12:30



Да, и ако стане ПТП или просто леко ужулване, застраховката е на името на собственика и застрахователите няма да искат да носят отговорност. Кой ще опере пешкира тогава? Авторът на темата!


Що се отнася до преупълномощаването - виж си 43 ЗЗД и кажи, дали е възможно.
генерално пълномощно (не голямо, малко и средно) не означава автоматично, че той има право да преупълномощава друго лице.
Но, наистина, щом само с талона се оправят нещата, няма смисъл от допълнителни упражнения...освен с оглед на тия рискове.



Тема Застраховката..нови [re: M.]  
Автор Maймyнa ([балък])
Публикувано12.06.07 04:54



..е застраховка на автомобила.. Водача няма никакво значение.



Желание и бира да има - начини и мезета се намират.

Тема Re: Застраховката..нови [re: Maймyнa]  
Автор abettorМодератор (адвокат)
Публикувано12.06.07 07:49



Сигурен ли си в това??????
Според мен гражданската отговорност е лична. Т.е. на шофьора, а не на неодушевената вещ автомобил.
Или иначе казано - ако ми дадеш да ти карам колата (о,ужас) и бутна някого, твоята застраховка ГО няма да ми помогне.
Поне така смятам.



Нямам!

Тема Re: Застраховката..нови [re: abettor]  
Автор ha! (ентусиаст)
Публикувано12.06.07 08:16



точно така си е
нямам представа правно как е "уредено" но практически си е така




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.