Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:32 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Странен проблем с катаджиинови  
Автор f(x)dx ()
Публикувано02.05.07 08:48



Ситуацията вкратце е следната:
Мой приятел кара мотора си без каска в един малък китен Български градец. Да речем, че момъкът се казва Първан, а градът е Първомай.
Та в навечерието на Първи май, Първан си кара мотора без каска из Първомай и го спира полицай. Тръгва да му пише акт, че карал без каска. Дотук - добре.
Обаче Първан постъпва малко глупаво и започва да се кара с полицая.
В крайна сметка въпросният полицай вика още една патрулка, пише акт, актът бива подписан от "свидетел" дошъл с втората патрулка и.... точно тук идва най-интересното.
Първан отказва да подпише акта, вследствие на което представителите на закона от град Първомай си взимат и акта, и талона и - кой откъде е.
Сега злочестият Първан си няма ни талон, ни акт.

та въпросите са:
1. Може ли катаджията да не му връчи акта, въпреки отказа да го подпише.
2. Какво се прави в такъв случай?
3. Как би следвало да се държи всеки на мястото на Първан в подобна ситуация.

Мисля, че е важно да уточня, че Първан не е бил сам - возил е гаджето си (също без каска). Местна мома убавица (ама верно е убавица

). И което е най-странното - полицаят не ги е спрял в движение. Той е бил спрял, те са го подминали и са спряли на 50 метра от него пред някаква кръчма. Всъщност г-н катаджията ги "сгащва" докато слизат от мотора.

Ей, ма верно объркана ситуация, дано съм я обяснил добре.



Тема Много добре си го обяснил....нови [re: f(x)dx]  
Автор abettorМодератор (адвокат)
Публикувано02.05.07 09:14



.....цветисто едно такова, само дето снимка на готината мадама не си постнал.
Но да не се разсейвам, а карам поред на въпросите:
1. Глупаво е, че не е подписал акта. Подписването не значи съгласие, а значи получаване. Правилно катаджията не му е връчил акта. Но при спор катаджията може да каже, че му го е дал, а Първан го е хвърлил някъде. С една дума - подписвайте и си вземайте акта. Мисля, че ако сега отиде в КАТ пак ще му дадат акта, за да може да кара мотора с него.
2. Виж 1. В допълнение - карайте с каски, колани и прочие необходими катаджийски атрибути.
3. Да изчака връчването на наказателното постановление и да го обжалва. Основен мотив - той не е карал мотора, мотора е бил спрял, а той е възнамерявал всеки момент да си сложи каската. Нещо такова.

Нямам!


Тема Re: Много добре си го обяснил....нови [re: abettor]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано02.05.07 10:00



а принципно да попитам като как трябва да се държи човек когато са го спряли катаджии?
имам предвид - ако катаджията не е прав (в ситуацията определено той не е прав) следва ли да се спори с него или просто да си взема акта и после да се обжалва. Май така трябва, а?

А пък това дето катаджията бил прав, че не му дал акта ми е странно. Не трябва ли да му го връчат все пак. Де да знам, все пак юристът си ти, а аз само съм чел навремето като студент ЗАНН и ЗАП (не много щателно)

А най-тъпото, братче, е че нали се сещаш - в град като Първомай всички са или роднини, или приятели, или поне съученици. Някак си много трудно ще успееш да обжалваш.



Тема Re: Странен проблем с катаджиинови [re: f(x)dx]  
Автор Фиш (вече спокойна)
Публикувано02.05.07 10:56



Ще се обадя и аз като черна станция..ама, мн те моля не ми се сърди!Този твой приятел е поне на 18, нали?Може да се ожени, може да гласува, може да замине за чужбина без да иска съгласие от родителите си..и т.н. а не може да се сети,че ако стане някое ПТП и няма каска, опасността ще е далеч по-голяма и за него и за красивото му гадже! Ти, ако си му истински приятел му кажи, че е тъпак и ако е пич ще си понесе адм.наказание и ще си вземе бележка.Като стане катастрофата и всички се вайкаме като баби!
Еввала на служителите на КАТ.Не да ги обвиняват,че не си гледат работата и са корумпирани, а когато се опитват да си я гледат , да се търсят адвокатски врътки.Виждала съм десетки случаи, когато хванати в нарушения(говорене по тел, без колан и др.такива"дребни" нарушения) , нарушителите сами предлагат пари.Баси, те не са ангели и монаси, които да издържат на изкушенията.
нека е здрав Първан!И да кара с акъл!

Повече сълзи са пролети заради сбъднати, отколкото заради несбъднати мечти.


Тема Re: Странен проблем с катаджиинови [re: Фиш]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано02.05.07 11:49



Моля модераторът да не ми трие мнението защото ми писна от изказвания не на място.

А сега към Фиш:
Абе, тикво, тука никой не търси адвокатски врътки. Момъкът Първан просто не знае какво да прави щото в момента няма нито акт, нито талон. Те затова и се опитвам да му помогна като зададох въпрос във форума.
Иначе той много добре осъзнава какво рискуваш като караш без каска.
И хич не оплаквай катаджиите щото те наистина не си вършат работата. Иначе не мога да си обясня факта, че във всеки един Първомай у нас всички си карат моторите без каски, но за някой "пришълец" законът е особено строг.
А как ще обясниш факта, че катаджията не е съставил акт на момата защото (цитирам неговите думи) "ти си от тука"?
Плюс това законът си е закон не само за Първан - и доколкото ми е известно катаджията трябва да те спре с палка докато караш, а не да ти маха с ръка и да ти вика "Шшш, ало, я чакай малко" в момента в който слизаш от мотора и се запътваш към кръчмата. Ама може и да греша.



Тема Re: Странен проблем с катаджиинови [re: f(x)dx]  
Автор Фиш (вече спокойна)
Публикувано02.05.07 13:28



Драги ми, f(x)dx,
Мисля, че не съм употребила нито една обидна квалификация, за да ме обиждаш.
От този цитат:"...Първан си кара мотора без каска из Първомай и го спира полицай." става ясно, че да спреш някого ,той се е движил. А и си в голяма грешка,че Правилника за движение по пътя се прилага само с/у движещи се МПС.
Колкото до професионалната етика на пътния полицай, може да се напише писно до съответното РПУ.И няма да остане без отговор.И понеже подозирам,че точно ти си въпросния младеж, пак ти пожелавам да си здрав и разумен.

Повече сълзи са пролети заради сбъднати, отколкото заради несбъднати мечти.


Тема Re: Странен проблем с катаджиинови [re: Фиш]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано02.05.07 15:21



драга ми фиш,
аз пък ти пожелавам да четеш каквото четеш от край до край. Така може би щеше да забележиш, че съм уточнил как точно го е спрял полицаят.
А те нарекох "тиква" защото .... и аз не знам защо всъщност. просто се ядосах, че задавам тука един конкретен въпрос, а получавам нравоучения. Моля за извинение, но все пак си оставам на мнението, че не ми трябват поучения.

Апропо - не, аз не съм въпросният младеж, но все пак благодаря за пожеланието да съм здрав и умен. Да ти се връща тъпкано





Тема Re: Странен проблем с катаджиинови [re: f(x)dx]  
Автор331O (Нерегистриран)
Публикувано02.05.07 16:47



я стига разправиии... катаджиите не са никви катаджии ами узаконени рекетьори.... факти и доказателства колкото искаш ... е един искаше чак у дома да идва щото съм нямал в себе си пари но не можело в къщи да нямам....
досежно казуса ОБЖАЛВАЙ И НЕ СЕ РАЗПРАВЯЙ... В СЪДА ИМ ВИЖ СМЕТКАТА - ... отмени постановлението и после съди държавата за вреди причинени на граждани ... друсни им едно солидно обезщетение ... ако трябва мини и през Стразбург .. ако няколко стотици направят това .... ще видиш дали всичко няма да си дойде на мястото...
само за фон : какво ще кажеш да не си близвал алкохол цял живот, да те спре катаджия и да каже ти ми миришен на алкохол ДУХАЙ... естесвено когато не отчете ви ЛОШО ДУХАШ и ти издава талон за кръвна проба със срок който изтича след 5 минути а ти се намираш на 1 час от болницата??????????????





Тема за алкохола [re: 331O]  
Автор12O (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 00:13



За алкохола: в 23 ме спряха за проверка - връщах се скапан от работа. 2 пъти ме караха да духам. После ми казва да съм си признаел какво съм пил и да сме се разберяли иначе щал да ме прати на кръвна проба.

Поисках документите на ченгето и записах регистрационния номер на полицейската кола. Колегата му се намеси 'да изясни случая' взе ми листчето и ми върна документите.

Как стой въпроса с тази кръвна проба? Може ли безпричинно да ме пратят на такава и верно ли е че всеки полицай може да ми пише 1%о аккохол, а мой е проблема да търся къде да ме изследват и после да доказвам че не съм пил?



Тема Re: Странен проблем с катаджиинови [re: f(x)dx]  
Автор O!Sag (so seductive)
Публикувано15.05.07 02:33



Нищо страшно, ще си кара без акт и талон, ако пак го спрат, има глоба 10 лв.
Аз самия бях в подобна ситуация, и съвсем скоро след това ме актуваха повторно, без да имам никакви документи.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.