Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:40 16.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Член 4 от НК на Република Българиянови  
Автор Tpaвъл (бунтар)
Публикувано21.01.07 16:52



Колеги,
поставям за обсъждане тема, която е въпрос с особено висока обществена значимост в момента, и за вижданията си по която съм сигурен, че ще бъда хулен. Знам също и че ще последват изказвания в дух "всички адвокати са боклуци", поради което предварително ви се извинявам заради това, че съм ги провокирал. Моля в обсъждането по основния въпрос (за вината) да участват само юристи, като останалите съфорумци могат да помогнат, припомняйки забравени факти около "либийския проблем". От всички очаквам да бъдат беспристрастни и водени само от фактите, не и от емоциите.

Трябва ли петте задържани в Либия медицински сестри да бъдат съдени от български съд за причиняване по небрежност на заразяване на пациенти, от което е последвала и смърт? Смятате ли, че според Българския Наказателен кодекс (без засега да уточнявам конкретни състави) те са виновни?

Наказателен кодекс на Република България
...
Чл. 4. (1) Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.
...

Редактирано от Tpaвъл на 21.01.07 16:54.



Тема Интересно.....нови [re: Tpaвъл]  
Автор abettorМодератор (чисто нов)
Публикувано21.01.07 17:00



....много интересно, наистина!
Ще помисля и ще пиша пак. Трябва да се видят привръзките по МЧП....
Но относно "всички адвокати са боклуци".....поне тук не е било така. Ако не съм пропуснал нещо!



Тема Re: Член 4 от НК на Република Българиянови [re: Tpaвъл]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано21.01.07 21:50



Все съм си мислел че НК няма мнение. Не мисля че НК може да реши кой е виновен и кой не.
Тоест изказване от сорта - според НК те са виновни е малко некоректно (от моя гледна точка).
Не е ли именно съда този който опредля наличието или липсата на вина?
Не трябва ли да се говори като за заподозряни, следствени, подсъдими но не и като за виновни, преди да е излезло реение на съда?
Питам защото не съм юрист и не знам.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Член 4 от НК на Република Българиянови [re: bira_more]  
АвторTpaвъл (Нерегистриран)
Публикувано21.01.07 22:51



Само в американските филми съдът казва кой е виновен. В България има закон, който определя това, а съдът само прилага закона. И ако съдиите са такива, каквито трябва да бъдат, се ръководят само от закона и от вътрешното си убеждение, а не от политически натиск. Ето това е едно от нещата, котио искам да дискутираме - ако тези сестри ги съди независим български съд, ще ги признае ли за виновни според фактите, с които разполагаме.



Тема Ти си противоречишнови [re: Tpaвъл]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано22.01.07 00:41



Ето това е едно от нещата, котио искам да дискутираме - ако тези сестри ги съди независим български съд, ще ги признае ли за виновни според фактите, с които разполагаме.
Съдът е този, който признава някого за виновен - не закона.
Ако беше закона - нямаше да има нужда от съд.
Най малкото защото съдът е този който оценява доказателствата.

И понеже стана въпрос за доказателства, според това което аз съм чел доказателствата за вината на сестрите са повече от имагинерни.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Ти си противоречишнови [re: bira_more]  
АвторTpaвъл (Нерегистриран)
Публикувано22.01.07 04:50



Виж сега, нямам нито намерение, нито достатъчно знания, за да изнасям лекции по наказателно право, затова и помолих неюристи да не се намесват, освен при уточняване на факти около случая.
И понеже поставяш въпроса за доказателствата, трябва да те уверя, че те са предостатъчни, за да считам тези сестри за виновни по непредпазливост за извършване на множество престъпления, състоящи се в съпричиняване и причиняване на тежка телесна повреда, от която е настъпила смърт.
Още нещо:
- над делото у нас има информационно затъмнение, като се акцентира само над факти, удобни за официалното становище "абсолютно невинни";
- не се споменават факти от началото на процеса, които дават основание: 1. да считаме някои от сестрите за близки с определени висши кръгове, включително и с лица от чуждо разузнаване, информация за което изтече в първите месеци от процеса; 2. да се съмняваме в липсата на умисъл у някои от подъдимите. На тази мисъл навежда и това, че както разбрахме, пристигналите по-късно в Либия две сестри искат разделяне линията на защитата;
- не се публиикуват показанията, дадени от Колизи (мисля, че само него разпитаха, може и да греша, но отлично помня интервюто на БНТ, в който той категорично заяви, че не е свидетелствал за невинността на сестрите, а само е дал обяснения за начина на заразяване и за етапите на развитие на болестта); - не се публикуват обвинителният акт и мотивите на съда за присъдите, и т.н.

Родолюбец съм и обичам България не по-малко от тези, които искат безусловно освобождаване на сестрите, бих жертвал много за сънародник, но смятам истината за стояща над всичко.



Тема Всъщност ние, публикатанови [re: bira_more]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано22.01.07 10:43



...не разполагаме с кой знае какви факти, които да ни дадат пълна картина на нещата, защото това, на което се набляга у нас по медиите, е липсата на умисъл и на заговор.

"Аз пак те обичам,родино на Гоце и Даме,
защото израснах,защото закрепнах във теб"


Тема Re: Всъщност ние, публикатанови [re: Mиpa_M]  
Автор uvella (съветник)
Публикувано22.01.07 11:28



Без да е запознат с доказателствата по делото (конкретно по делото) никой адвокат не може да вземе становище относно наличието/липсата на вина и формата й. Това, което се изнася по медиите - е, доста често по водени от мен дела съм чела такива абсурдни твърдения в медии, дори смехотворни и нямащи нищо общо с реалните доказателства. Темата е интересна - да - за медиите. Но - без да познавам фактите по самото дело - не мога да вземам становище. И не вярвам някой адвокат сериозно да се ангажира с такова. И на мен ми се иска да бъдат освободени, признати за невиновни и т.н.и пр.Без да познавам обвинителния акт, без да видя доказателствата, събрани по делото...

Усмихни се!


Тема Re: Всъщност ние, публикатанови [re: Mиpa_M]  
АвторTpaвъл (Нерегистриран)
Публикувано22.01.07 12:18



Ето ги фактите, които имат значение според мен и които не се отричат, а напротив, изтъкват се като аргумент за оборване на обвинението за умишлено заразяване: въпросните медицински работници са работили в нестерилна среда и са преизползвали инструменти за извършване на медицински манипулации. Понеже са достатъчно квалифицирани, са съзнавали риска от предаване на зарази, но въпреки това са продължили да работят.



Тема Re: Всъщност ние, публикатанови [re: uvella]  
АвторTpaвъл (Нерегистриран)
Публикувано22.01.07 12:36



Колега, когато поемаш защитата на заподозрян, наясно ли си с доказателствата по делото? И ако не си, как подхождаш към случая, без да направиш някаква квалификация? Заподозрян за убийство, а ти го защитаваш от обвинение в кражба ли? Или действаш съобразно фактите, с които разполагаш?
Какво искам аз - искам да преценим фактите, които са налице и не се оспорват, и да си дадем сметка "абсолютно невинни" ли са сестрите (да, невинни са до доказване на противното, особено и ако бъдат откупени с наши пари и с доста комисионни по веригата и не бъдат съдени от български съд).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.