Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Ужас, покруса, отвращение.  
Автор spider4o™ (брокерче)
Публикувано07.12.06 19:32



Нямам думи просто.
Преди 7-8 месеца баща ми се блъска с велосипед в спряло на кръстовище БМВ. Колелото беше смляно, колоездача като по чудо се отървава само с охлузвания. БМВ-то е със счупено предно стъкло и леко огънат преден капак. Пристигат полицаи на мястото, които му съставят протокол, че той (велосипедистът) е нарушил правилата, позовавайки се на Правилника за движение по пътищата, така щото той се е движел с велосипед от лявата страна на уцлицата, а по правилник трябва да е от дясната. За това в общината той трябва да плати 20 лева. Всъщност по Правилниквсичките автомобили спрели в кръстовището са в нарушение, тъй като те нямат право да спират в самото кръстовище и май на 5 метра от него. Именно поради тях става ПТПто, защото няма никавка видимост от тях. Но велосипедистът не се позовава на това, тъй като е в истински шок от сблъсъка. След няколко дена аз го посъветвах да подаде жалба или нешо такова (май се води административно дело с/у актовете на МВР?), но получих от баща ми привидно разумният отговор - "важното е, че съм жив и здрав, не съм за 20 лева".
Днес получаваме "РЕГРЕСИОННА ПОКАНА" от застрахователно дружество "БУЛ ИНС", в която пише, че за нанесената щета те са изплатили на собственика на БМВ-то 5 699 лв. Продължават, като казват, че в 5-дневен срок той (баща ми, велосипедистът) трябва да се свърже с БУЛ ИНС, за да се разберат за условията, при които ще бъде погасена тази щета!!! Т.е., трябва да платим 5 699 лева !!! Как е възможно човек да се блъсне с колело в кола, което може да застраши и живота му и после да му искат близо 7 хиялди лева за причинени щети?!
Основното е, че БМВ-то (7ма серия) в протокола на КАТ пише (както и беше), че е само със счупено предно стъкло...и съвсем леко се е огънал капака на едно място с размера 2 пъти колкото бирена капачка (не, че точно така беше описано, но видях с очите си щетата). Колкото и да е ново това БМВ...едно предо стъкло + посещение при тенекеджията не може да надхвърля 800 лева.
Ние отговорни ли сме за правоотношението м/у БУЛ ИНС и собственика на БМВ-то?! Че те може да му покрият щетата, давайки му 50 хиляди лева и после ние ли да плащаме?
Сега административно дело срещу протокола на КАТ ли да заведем или дело с/у БУЛ ИНС? Въобще какво следва?
Пък и те могат ли така да си искат пари от частни лица тия застраховатлни дружества? Просто пълен абсурс ми се вижда и не знам какво да правя.



______________
spider4o не спи, той ... чака!!!

Тема Re: Ужас, покруса, отвращение.нови [re: spider4o™]  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано07.12.06 19:58



Бул Инс май са бившите ВИС. Доколкото помня рекламният девиз им е "Активната сигурност". Сега разбирам какво се има предвид...

Питайки в тоя форум не е надеждна стратегия. Най-добре се опитай да проучиш за някой компетентен адвокат (доколкото има таково животно). Не искам да те плаша, но като нищо май ще ти трябва. Просто трябва отсега да си го набиеш в главата, че в тая държавата законите не са създадени за да се опитат да гарантират ред и сигурност, ами по-често се ползват като инструмент за репресия.



Тема Наистина....нови [re: spider4o™]  
Автор abettorМодератор (чисто нов)
Публикувано07.12.06 20:10



...потърсете адвокат, специалист по ПТП.
Положението не е никак розово, не искам да те плаша.
Груба грешка е, че не сте обжалвали наказателното постановление.

Успех!



Тема Re: Наистина....нови [re: abettor]  
Автор spider4o™ (брокерче)
Публикувано07.12.06 21:20



Вече сме се насочили към адвокат и мислим в понеделник да гпвприм с него. Но пък това да е специалист в ПТП е добра идея.
Просто исках да разбера като цяло дали правото е на наша страна, но изглежда, че наистина ще бера доста ядове. И пак не мога да проумея що за правораздавателна система е тази, при която нанасяш щета "х" и те санкционират 8 пъти "х".



______________
spider4o не спи, той ... чака!!!

Тема Щетата и размера й ще се изяснява....нови [re: spider4o™]  
Автор abettorМодератор (чисто нов)
Публикувано07.12.06 22:01



....с експертиза в съдебното заседание. Но застрахователят има право да си прибере платената сума. Още повече, че вие се водите виновни за ПТП-то според КАТ (все едно какво е било).
Наистина няма да ви е лесно. Не го казвам да ви плаша.


Успех!



Тема Интереснонови [re: abettor]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.12.06 13:28



дали мога да си направя гражданска отговорност за велосипеда?
Щото в този случай ако човека имаше гражданска отговорност - щеше да бъде много по леко.

Bеer? Mоre?




Тема Естествено, че можеш.нови [re: bira_more]  
Автор Maймyнa™ (Пфу..)
Публикувано08.12.06 19:36




Всеки може, но за автомобилите е задължително...

Powered by Charles Darwin™

Тема Re: Естествено, че можеш.нови [re: Maймyнa™]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано08.12.06 22:04



Де да знам - нали застраховката била на автомобила по скоро. В смисъл ако жена ми я направи на автомобила дори и друг правоспособен водач да го кара - застраховката важи.
Е аз как точно да направя застраховка на велосипеда като велосипеда няма номер, а и мотора му няма номер - демек аз. ЕГНто - не важи, щото е с изтекъл срок на годност :)

Bеer? Mоre?




Тема Отиди..нови [re: bira_more]  
Автор Maймyнa™ (Пфу..)
Публикувано09.12.06 13:36



..в най-близкия офис на някой застраховател и му задай въпроса ребром - мога или не, да сключа гражданска отговорнаст..
Аз се подсещам, че имаше разни идеи да направят ГО и за аЙдукатите... Имаше, нали?



Powered by Charles Darwin™

Тема Re: Отиди..нови [re: Maймyнa™]  
Автор advSimeonova (ентусиаст)
Публикувано09.12.06 19:33



Не само разни идеи, вече е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!!!
Ние сме сред най-отговорните граждани!






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.