Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:43 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Задължителни прегледи???нови  
Авторsomebody (Нерегистриран)
Публикувано21.09.06 18:00



Здравейте,
Моя позната е чиновничка на държавна служба. От работата й искат да ги водят на поредица мед. прегледи. Тя обаче, по ред прични (съвсем скоро си е правила същите изследвания и т.н.) не иска да ходи. Интересуваме на какво основания работодателя може да я задължи да отиде на преглед??? Още повече тя си има личен лекар и той я преглежда.
Благодаря.



Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: somebody]  
Автор pokahontas ()
Публикувано25.09.06 09:36



Основанието е, че прегледите са задължителни.


Работодателят има сключен договор със служба по трудова медицина и всички прегледи са безплатни за служителите. Плаща работодателя, така че не мога да видя проблема тук. Освен това въпросните служби водят статистика за заболяванията на служителите и за това работодателите държат прегледите да се извършват от тях.
А това, че си има личен лекар, какво отношение има? Всички си имаме, но личните лекари не могат да направят всички задължителни прегледи.

The love that I need to rescue the state of my heart

Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: pokahontas]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано25.09.06 13:22



Добре, откъде накъде ще я принуждават да си прави изследвания при посочен от тях лекар? Това си е намеса в личния живот, както и да го гледаш. Още повече, аз лично бих се притеснявала от това, че работодателят ми ще разполага с подробна информация за моето здравословно състояние.



Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: aз]  
Автор pokahontas ()
Публикувано25.09.06 13:34



Не съм казала, че данните от статистиката, която водят службите по трудова медицина се предават на работодателя.
Освен това всички болнични така или иначе минават през работодателя и здравословното състояние така или иначе трудно може да бъде скрито, пък и не виждам защо е нужно.

The love that I need to rescue the state of my heart


Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: aз]  
Автор pokahontas ()
Публикувано25.09.06 14:03



Освен това работодателите са длъжни да осигуряват обслужване на своите работници и служители от служби по трудова медицина - чл.25 от Закона за здравословни и безопастни условия на труд.
Препоръчвам Ви да прочетете и Наредба №14/1998 г. за службите по трудова медицина и Наредба №5/1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване оценка на риска.

The love that I need to rescue the state of my heart


Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: pokahontas]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано25.09.06 19:07



когато на нас ни правят тези прегледи, картоните се предават на работодателя!
не разбрах - на него ли трябва или на хората лично да се дават данните от тези прегледи?



Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: somebody]  
Автор Day (or Night?)
Публикувано26.09.06 01:14



НАРЕДБА № 3
от 28.02.1987 г.
за задължителните предварителни и периодични медицински прегледи на работниците

§ 12. Работник, който не се яви на периодичен медицински преглед и изследване, след като му е било съобщено срещу подпис за това, носи административнонаказателна отговорност по чл. 97 от Закона за народното здраве. Същата отговорност носят и длъжностните лица, които са възпрепятствували работници да се явят на периодичен медицински преглед и изследване.



Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: aз]  
Автор Day (or Night?)
Публикувано26.09.06 01:25



Видовете прегледи и изследвания се определят от вида на извършваната работа. В добрият вариант лекарите, които ги извършват имат опит в този вид прегледи и знаят за какво точно да наблюдават и питат.
За определен вид дейности има противопоказания, описани в нормативната база. На работодателя се предоставят само заключения от вида "годен да изпълнява този вид дейност", "негоден" или "годен при определени условия", той няма право да получи конкретна информация за здравословното състояние на служителите.



Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: Karinka]  
Автор pokahontas ()
Публикувано26.09.06 08:45



Според мен не трябва да се предават на работодателя.

The love that I need to rescue the state of my heart


Тема Re: Задължителни прегледи???нови [re: pokahontas]  
Автор Karinka (членка)
Публикувано26.09.06 13:04



добре
но къде е отбелязано това в нормативната уредба, че трябва тези резултати да ги получа аз, а не работодателя.
не че има нещо, което да ме притеснява, ама ако няма право що да му ги дават на него, а не на мен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.