Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:47 15.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема ще ми вземят къщата???????нови  
Авторфф--- (Нерегистриран)
Публикувано21.09.06 10:37



Имам подписана суперфикция за строеж на къща за 82 кв.м.Когато почнах да строя от РДНСК щеше да ми спрат стройтелното разрешение , защото по план къщата е за 140 кв.м.За целта изискваха подпис от подписалия суперфикцията върху плана - архитектура.Той се подписа без възражение.Аз имам нотариален акт за земята.Сега след 2 г. съсобственика ми / подписалия суперфикцията / ми се заканва , че ще ми вземе къщата.Възможно ли е това?



Тема Re: ще ми вземят къщата???????нови [re: фф---]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано21.09.06 11:03



Искаш да кажеш, че имаш суперфиция за 82 кв.м.РЗП, а ти си построил 140,така ли?
Той се е подписал, но къде върху какъв документ?
На кого принадлежи земята, въобще адйповече информация.

Редактирано от kakata на 21.09.06 11:03.



Тема Re: ще ми вземят къщата???????нови [re: фф---]  
Автор Пpилeпчe (,!?)
Публикувано21.09.06 11:34



Според нотариалния акт който имате за земята, цялата земя ли притежавате или част от нея? Това разминаване в квадратурата наистина не се разбира! Вие по - малко ли сте застроили или повече от това, което се предвижда в първоначалния архитектурен план (или този, който носи подписа на този, който претендира за къщата?)Суперфикацията срещу заплащане ли е учредена (има ли продажба)? Къщата ви построена ли е? Има ли акт 16?И, най - накрая този, дето иска да ви вземе къщата, споменава ли някакво основание, на което да го направи, някакви изисквания...или просто иска да си има къщичка...от вас?



...никой не е по - голям от сърцето си...

Тема Re: ще ми вземят къщата???????нови [re: Пpилeпчe]  
Авторфф--- (Нерегистриран)
Публикувано22.09.06 16:33



Съсобственика ми притежава нотариален акт за по-малко от половината земя. На останалата аз съм собственик. През 2005г. е построена къщата, която има застроена площ 140 квадратни метра, съгласно утвърдения архитектурен план, върху който се е подписал другия съсобственик. Суперфикцията е за 82 квадратни метра. Къщата няма акт 16, но е задвижена процедурата по неговото издаване.



Тема Re: ще ми вземят къщата???????нови [re: фф---]  
Автор Пpилeпчe (,!?)
Публикувано22.09.06 16:39



ако правилно разбирам, има една къща, построена, на 140 кв., която няма акт 16. И допълнителна постройка (?) за която има суперфикация и която не е построена, така ли е?
На кого е къщата 140 кв.? Има ли други собственици на земята освен вие и този дето иска да ви вземе къщата?
И при наичната информация, наистина ли мислите, че може да ви вземе къщата?...при така зададените критерии?



...никой не е по - голям от сърцето си...

Тема Re: ще ми вземят къщата???????нови [re: Пpилeпчe]  
Авторфф--- (Нерегистриран)
Публикувано22.09.06 20:03



Парцелът е един.Повече от земята е моя собственост по нотариален акт.Къщата е една и е със застроена площ 140 кв.м.За изграждането й е подписана суперфикция , в която е упоменато , че трябва да бъде със застроена площ 82 кв.м.



Тема Re: ще ми вземят къщата???????нови [re: фф---]  
Автор kakata (от Тобосо)
Публикувано22.09.06 20:05



Значи вие и лицето Х притежавате в съсоблственост земя - дворно място, представлящо урегулиран поземлен имот еди кой си.
Съсобственикът ви ви дава право на строеж, "суперфиция", не супервиКция нито суперфикация, по силата на която да построите къща с РЗП 82 кв.м. Впоследствие променяте архитуктурния проект и къщата е вечес РЗП140 кв.м.
Значи 82/140 ид.ч. от къщата са си лично ваши, останалите 68/140 по силата на приращението са съсобствени при квоти равни на тези при които е собственост земята.
Втора хипотеза, дава ви суперфиция да построите къща
върху 82 кв.м., а вие построявате два етажа с обща площ 140 кв.м., но върху 82 кв.м. от дворното място, тогава къщата си е изцяло ваша.
Дали има или няма т.нар. Акт 16 няма никакво значение, той се отнася до статута на сградата, а именно до съответствието със строителните книжа и до правото да се ползва, и няма отношение към правото на собственост.
Какво пише в тая суперфиция?
Подписването на арх. проект от съсобственика също така няма отношение върху собствеността.



Тема Re: ще ми вземят къщата??????? [re: фф---]  
АвторUvella (Нерегистриран)
Публикувано25.09.06 10:56



Къщата не може да ви вземе. Колегите са прави - вие сте собственик на 82/140 ид.ч. от нея, плюс такава част от останалите 58/140 ид.ч., каквито са квотите ви за съсобственост според нотариалния акт. Извадете си "Акт 16" и си живейте в новата си къща. Явно няма да се разберете доброволно с другия съсобственик, " хвърлил око" на къщичката ви, заведете дело за съдебна делба на целия имот, включително и на къщата. След като приключи първата фаза на делбата, в която се установява между кои лица, за кои имоти и при какви квоти е делбата, във втората фаза ще докажете изключителния си принос за построяване на къщата (със съответните документи - плащания, наемане на работна ръка и пр). Друг начин да имате титул за собственост(не съсобственост при ид.части и "идеализирани" права), освен съдебно решение за реална делба във ваша полза относно къщата, не виждам.



Тема Re: ще ми вземят къщата???????нови [re: фф---]  
АвторdginaO8O9 (Нерегистриран)
Публикувано14.12.06 08:41



Как така ще Ви вземат къщата при условие,че Вие сте собственик на земята.Имате документ, който е изискала общината от Вас и те са го подписали.Много е хубаво някой да ми построи къща и аз да му я взема.Преди това той се е съгласил да се строи със суперфиция на негов парцел и едноличния собственик на построенаета къща сте Вие.За него остава земята под сградата, така че не се притеснявайте общината знае какво прави суперфицията е съгласие на моя земя някой да си построи сграда, който остава за винаги негова.Това са закони и суперфицията и до сега съществува в практиката, но вече трябва да се внимава, защото българина много поумня.Успех живейте си спокойно и не се занимавайте с идиоти, защото те ни тровят всеки ден живота.Винаги искат да заграбят на работливия собствеността.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.