Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:07 17.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Странна практика в деловодствата на държ. администнови  
Авторair_patrol (Нерегистриран)
Публикувано01.12.05 16:51



Здравейте форумци!
Историята е следната:
Не ми се налага често да работя с държавната администрация (слава богу), но винаги, когато съм внасял документи и писма в съответното деловодство са ми давали (незабавно) вх. номер с дата (някъде дори и час).
Вчера обаче силно се изненадах, когато в МС на България и в още една държавна институция това не се случи. Взеха ми документа и насреща ми връчиха едно лисче с телефон, на който да се обадя на другия ден да си получа вх. номер.
Чудно ми е ако документа е в единичен екземпляр и се "загуби" как ще докажа, че съм дал. Или пък ако се "позабави малко", а за мен сроковете са от значение?
Още по фрапантен беше случаят в другата институция (подчинена на Министерство на правосъдието), където заявиха, че вх. номер се дава само след като "началника напише резолюция". Ами ако не напише!?!? Какво правим тогава?!?! Да не развивам и куп други хипотези...
Питането ми е следното:

Законно ли е всичко това, ако да в кой точно закон е описано. Ако не кой трябва да бъде сезиран, за да се прекрати този абсурд?



Тема Re: Странна практика в деловодствата на държ. админист [re: air_patrol]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано02.12.05 14:38



В деловодството на Генералния щаб е същата идиотия.



Тема Re: Странна практика в деловодствата на държ. администнови [re: air_patrol]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано06.12.05 10:12



По принцип няма закон, който да урежда тези отношения. Съгласно Закона за държавния архивен фонд дирекциите държавен архив би трябвало да дават указания на деловодствата. Има и един документ, който се нарича ЕДСД т. е. Единна държавна система за деловодство. Той обаче не е с нормативен характер и е някъде от 60 - те години на 20 век. Според него отделните ведомства разработват на базата на ЕДСД индивидуални инструкции за деловодната дейност. Ако имат разработена такава, /което съвсем не е сигурно/ там би следвало в подробности да са описани всички деловодни операции по движението на документите от тяхното завеждане до приключването им, както и контрола по изпълнение на резолюциите. Ако нямат инскрукция за деловодната дейност би трябвало поне да имат вътрешни правила за дейност или поне Харта на клиента, в която е описано какви ангажименти поема спрямо Вас съответната администрация. За съжаление хартите на клиента са само с пожелателен характер, но в Министерство на правосъдието със сигурност имат такава. С МС въпрса е по-интересен, тъй като именно с тяхно решение е приета Концепция за подобряване административното обслужване на принципа "Едно гише", целяща да подобри административното обслужване на гражданите и доколкото съм запознат до 2005 всички адм. структури в България трябваше вече да работят на този принцип. По въпроса за сезирането, ако желаете може да напишете жалба до съответния главен секретар или, който там отговаря за деловодството, за МС предполагам до началник отдел "Приемна", но аз лично Ви препоръчвам следващия път, ако се съмнавате, че няма да Ви бъде даден входящ номер да изпратите документите по пощата с обратна разписка. Така ще получите разписка, на която ще има подпис и дата, на която писмото е получено в съответната администрация, а и тя е годно пред съд доказателство.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.