Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:51 16.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема ЮЛ регистрира ЕООДнови  
Автор pepiJun (непознат )
Публикувано25.10.05 17:37



Здравейте Юристи,

Много моля за вашето мнение по следния въпрос.

ЮЛ -.....ООД регистрира ЕООД;
Едноличен собственик на капитала е ООД-то
ОС на съдружниците в ООД-то избират за упрлавител на ЕООД-то, съдружник и управител на ООД-то /т.е. Иван Х. е съдружник и управител на ....ООД и едновременно с това този Иван Х. е посочен за управител и на .......ЕООД/, като в договорът за управление в ...ЕООД, няма клауза за възнаграждение на този управител в ЕООД./тук имам предвид чл. 147, ал.1 и 3 на ТЗ.
При това положение възложител в договорът за управление се явява едноличния собственик, т.е. ...ООД, а изпълнител - лицето Иван Х. Не знам обаче, как ще реагират чиновниците от НОИ, когато клиента отиде при тях с този договопр за управление, за да регистрира новото ЕООД? Допуска ли се договор за управление без възнаграждение???



Тема Re: ЮЛ регистрира ЕООДнови [re: pepiJun]  
Автор peshtera (neotkrita)
Публикувано25.10.05 18:17



Закона позволява тази възможност чл.286 ЗЗД урежда договора за поръчка и заплащането по него.Договора за управление всъщност е договор за поръчка и възнаграждение по него се дължи само ако е уговорено.Друг е въпроса,че на практика този договор урежда трудово правоотношение между ЮЛ и управителя,който "работи" като такъв и съответно получава възнаграждение.Ако лицето,което визирате вече се осигурява на друго основание няма проблем да сключи този договор като безвъзмезден.



Тема Re: ЮЛ регистрира ЕООДнови [re: peshtera]  
Автор kyмaнич (ентусиаст)
Публикувано25.10.05 20:36



Уважаема peshtera, тия от НОИ отдавна са открили топлата вода. Договорът за управление (или ДУК - както го наричат счетоводителите), може и да е безвъзмезден (или да кажем - за 1 лв./мес.), но осигуровките по такъв довор за управление попадат в оная таблица за мин. прагове за осигуряване.
Ако ще - договора да е безвъзмезден - осигуровки ще се внасят.
Та на въпроса: " Допуска ли се договор за управление без възнаграждение???" отговорът наистина е "ДА". (на НОИ не му пука от този факт). Обаче на НОИ му пука да се внасят осигуровки по тези минимални осигурителни прагове. (които по договор за управление е бяха май 220 лв. /мес.)



Тема Re: ЮЛ регистрира ЕООДнови [re: kyмaнич]  
Автор peshtera (neotkrita)
Публикувано25.10.05 21:45



Ок , а какво става ако лицето сключило такъв договор вече се осигурява на друго основание, например по декларация за самоосигуряващо се лице и от къде произтича , т.е. от кой нормативен акт произтича задължението да внасяш осигуровки за доход ,който не получаваш съвсем законообразно. Ще бъда безкрайно благодарна за конкретен и точен отговор.



Тема Re: ЮЛ регистрира ЕООД [re: peshtera]  
Автор kyмaнич (ентусиаст)
Публикувано25.10.05 22:03



КСО:
Чл. 4. (1) Задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по този кодекс са:
..............
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 74 от 2002 г.) изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества;
-----------

Чл. 6. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм., бр. 1 от 2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г.) Размерите на осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване са, както следва:
.......
(2) Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения и други доходи от трудова дейност. Със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване се определят:
1. максималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година;
2. минималният месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица;
3. (нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г.) основните икономически дейности и квалификационни групи професии, за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии, както и минималния осигурителен доход за тях.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., бр. 112 от 2003 г.) Осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 се дължат върху получените брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3 и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход...



Тема Re: ЮЛ регистрира ЕООДнови [re: kyмaнич]  
Автор peshtera (neotkrita)
Публикувано26.10.05 11:47



До тук добре.Това е ясно само дето навсякъде се говори за "доход", а в конкретния случай дали да има доход е въпрос на договорка и закона дава право да си избереш, може да има ,а може и да няма и ако няма тогава кой и как ще те задължи да плащаш осигуровки върху доход,който не получаваш?



Тема Re: ЮЛ регистрира ЕООДнови [re: peshtera]  
Автор kyмaнич (ентусиаст)
Публикувано26.10.05 15:22



Ами - да вземем например "патентния данък". Той се плаща независимо дали финансовия резултат е печалба или загуба. (т.е. независимо дали за самоосигуряващия се ЕТ остава доход - възнаграждение за дейносстта).
По аналогичен начин са и осигуровките - за един ЕТ те уж се избират - но не могат да бъдат изчислени на по ниска база от 220 лв./мес. и повече от 1300 лв. На края на годината уж се прави изравняване - но само в посока на довнасяне, ако чистия доход на ЕТ е над 220 лв./мес.
А смисъла на минималните осигуритлни прагове на Шулева е следния:
независимо какво е уговорено в трудовите договори или в договора за управление, осигурителните вноски за конкретните длъжности в конкретните отрасли не могат да бъдат по-малки от съответните им прагове.
В този смисъл - дори договора за управление на ЕООД да е безвъзмезден - осигуровките ще са върху мин. осигурителен праг предвиден за тази дейност.



Тема Re: ЮЛ регистрира ЕООДнови [re: kyмaнич]  
Автор pepiJun (непознат )
Публикувано26.10.05 15:59



Много благодаря за мненията, които изказахте. Важното е да съм сигурна, че се допуска безвъзмезден договор за управление и това не противоречи на КТ. А пък с чиновниците от НОИ, ако се наложи, ще се борим.....

В случая, който ви описах, първоначално ми се въртеше "гениалната" идея да направя договор за възлагане на управление на ЕООД-то между двете юридически лица, тъй като собствиник на ЕООД-то е ЮЛ ....ООД, но ....реших да не ги поставям пред такъв пробрем и да ги карам да се замислят...
Още веднъж ви благодаря



Тема Re: ЮЛ регистрира ЕООДнови [re: pepiJun]  
Автор peshtera (neotkrita)
Публикувано26.10.05 22:47



И аз благодаря на КУМАНИЧ,получи се хубав разговор,за мен първи,надявам се не последен.Беше ми изключително приятно !




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.