Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:15 26.05.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема При противоречие в нормативни актове !нови  
Автор Xaджи Пoптoлeв (бивш poptolev)
Публикувано30.09.05 08:21



Моля първо да ми позволите да подчертая, че не съм юрист и въпросът ми може да е некомпетентно поставен.

Ситуацията: Има едни записвания в търговския закон и други записвания в национални ( международни ) счетоводни стандарти, които са приети с министерско постановление по изискване на Закона за счетоводството. Двата вида записвания ( тези в ТЗ и тези в стандартите си противоречат ). Логиката ми подсказва, че записванията в ТЗ имат по голяма сила пред тези в стандартите, най-малкото защото последните са приети с поднормативен акт.

Въпросът: Правилни ли за моите разсъждения ?

Молба: Бихте ли ме ориентирали, в кой нормативен акт е уредена материята за това, кой нормативен акт е с по голяма сила спрямо друг и кой нормативен акт се води за общ и кой за специален.

Благодаря Ви !

хаджи Поптолев



Тема Re: При противоречие в нормативни актове !нови [re: Xaджи Пoптoлeв]  
Автор Cтpeйнджъp (добра съпруга)
Публикувано30.09.05 09:30



Уредено е в ЗНА



Тема Re: При противоречие в нормативни актове !нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор Xaджи Пoптoлeв (бивш poptolev)
Публикувано30.09.05 17:07



Благодаря Ви !
А мога ли да Ви помоля, да коментирате дали разсъжденията описани в ситуацията са правилни.


хаджи Поптолев



Тема Re: При противоречие в нормативни актове ! [re: Xaджи Пoптoлeв]  
Автор kyмaнич (ентусиаст)
Публикувано01.10.05 19:12



Ако МСС имаха форма на международен договор и бяха ратифицирани от НС по смисъла на чл. 5 ал. 4 от Конституцията, проблем нямаше да има:
(4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
---------
В случая тези МСС ще се прилагат по силата на чл. 23 ал.3 ЗСч.:
(3) (В сила от 1.01.2005 г.) Предприятията изготвят и представят годишните си финансови отчети на база международните счетоводни стандарти, приети от Борда по международни счетоводни стандарти, утвърдени от Министерския съвет.
---------
Това ПМС е №21/2003 г. за утвърждаване на Международни счетоводни стандарти, приети от Борда по международни счетоводни стандарти
---------
Мисля, че в случая не е коректно да се търси противоречие между ТЗ и МСС.
Ако има противоречие, то ще бъде в плоскостта: ТЗ - ЗСч. Това ще е така защото ЗСч. недвусмислено урежда прилагането на МСС и делегира на МС да ги утвърди. Толкова.
------
Но не виждам къде са пресечните точки на ТЗ със ЗСч. (респ. МСС).
Все пак по отношение на изискването предприятията да изготвят и да представят годишните си финансови отчети на база международните счетоводни стандарти водещ ще е ЗСч - той е специалният закон.
---------
Наистина чл. 15 ал. 2 ЗНА казва:

(2) Ако постановление, правилник, наредба или инструкция противоречат на нормативен акт от по-висока степен, правораздавателните органи прилагат по-високия по степен акт.
--------
Но по-високия по степен акт ще може да се приложи само от правораздавателните органи, а не от други органи - т.е. това прилагане ще е възможно при наличие на съдебен спор.



Тема Мога ли да Ви помоля...нови [re: kyмaнич]  
Автор Xaджи Пoптoлeв (бивш poptolev)
Публикувано01.10.05 19:22



... да се запознаете със същността на дискусията, която водим ето на този адрес:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Cat=16&Board=pravo&Number=1944480510

не публикувам тук цялата дискусия за да не разводнявам темета и да не обременявам членовете на този клуб.

Благодаря Ви предварително !

хаджи Поптолев



Тема Re: При противоречие в нормативни актове !нови [re: Xaджи Пoптoлeв]  
Автормyцka (Нерегистриран)
Публикувано02.10.05 13:13



няма противоречие, има уточнение



Тема Сбъркал съм линка...нови [re: Xaджи Пoптoлeв]  
Автор Xaджи Пoптoлeв (бивш poptolev)
Публикувано02.10.05 13:40



... за което се извинявам. Ето и верния линк:

http://poptolev.com/moodle/mod/forum/discuss.php?d=60

Ако Ви поиска вход с регистрация, изберете бутона ВХОД КАТО ГОСТ, така можете само да четете. За да пишете обаче, трябва да се регистрирате, което е безопасно. Неудобното е, че там не се разрешават никове, всеки влиза с името си, а името фамилията и местонахождението трябва да са написани на кирилица и да не са измислени.

Просто философията на центъра е такава.

Благодаря ти за разбирането !

хаджи Поптолев



Тема Re: При противоречие в нормативни актове !нови [re: Xaджи Пoптoлeв]  
АвторMиpa M (Нерегистриран)
Публикувано03.10.05 10:45



Аз съм с един оранжев ник, само че в момента се налага да пиша без регистрация. Не защото са ме баннали. ;-)
И мен много ме интересува кой нормативен акт се води за общ и кой за специален. Това в никой закон не го пише, впрочем.
И дали по правило се сравняват цели нормативни актове, или отделните разпоредби в тях (хипотезите им).
Законът за счетоводството според много хора е специален по отношение на Търговския закон. Включително според г-н Поптолев, когото много уважавам, но в този случай категорично смятам, че не е прав. Честно, наистина не разбрах как се аргументира такова мнение - дали защото ЗСч урежда дейност, извършвана от специалисти? Или защото е основното място, в което систематизирано се урежда счетоводството, докато в ТЗ има само отделни норми за него?
Не това е критерият.
Та искам да питам - ако вече се реши да няма отделен ЗСч и нормите от него бъдат изцяло преместени в ТЗ, например в раздела "Търговски книги", те по-малко специални ли ще станат? Тоест - ще бъдат ли специални спрямо останалите раздели на ТЗ или самото преместване ги прави общи?

Според мен единственият критерий е какво обхваща хипотезата на правната норма. Хипотеза се нарича приложното поле на нормата - кръгът на случаите или лицата, за които е предназначена. Нормата А с по-широка хипотеза е обща спрямо нормата Б, чиято хипотеза е част от тази на А.
А когато цели закони или други (подзаконови) нормативни актове биват наричани общи или специални, това е защото всички норми на единия се отнасят за случаи, които са част от приложното поле на другия. Пример - Законът за банките урежда статута на банките и е специален спрямо ТЗ, който урежда общо статута на търговците. Банките са част от всички търговци.

За съотношението м-у закона и стандартите съм съгласна с г-н Поптолев.
Ама... Законът за счетоводството не препраща ли също към стандартите, не ги ли прави задължителни? Ми той ако е специален спрямо ТЗ, кво праим?



Тема Re: При противоречие в нормативни актове !нови [re: Mиpa M]  
Авторджeзвe (Нерегистриран)
Публикувано03.10.05 14:26



са праим кафе шот твоя постинг е пълен с некомпетентни бисквитки, дето требе да бадот потопени



Тема Re: При противоречие в нормативни актове !нови [re: джeзвe]  
АвторMиpa M (Нерегистриран)
Публикувано03.10.05 14:54



Или кажи точно кое е некомпетентно и защо, или си духай кафето.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.