Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:13 24.10.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема pomosht za izpitнови  
Авторkolejka (Нерегистриран)
Публикувано04.08.05 10:01



Здравейте, на изпита по гражданско право ми се падна "какви органи са дестинаторите на юридическите лица с нестопанска цел"?
Това не го пише в самия закон и няма откъде да го науча, ще съм ви безкрайно благодарна ако ме упътите или ми помогнете откъде мога да взема информация, че да не ме скъсат пак:(
Мерси много и успех:)



Тема За пръв път чувамнови [re: kolejka]  
Автор Mиpa M (несериозна)
Публикувано04.08.05 10:33



Лично аз за пръв път чувам за такива дестинатори.
Дето казала някаква, като чула за длъжността "публичен изпълнител": "Боже, боже, какво ли не измислиха в тая България".
Айде, не е необходимо да съм чувала за всичко, но в целия Апис намерих само едно изречение в решение на съд, с което се обявява нищожност на завещание: "Недопустимо е обаче завещанието да съдържа в себе си, че то се прави с оглед на бъдеща имуществена облага, която не е дадена към деня на съставянето му от страна на лицето, посочено като дестинатор-легатар в него."
В решението става въпрос за завещание, в което завещателят поставя някакви задължения за заветника, които да се изпълнят преди смъртта му, тоест преди да има действие завещанието. Легатар е заветник, доколкото знам. Какво е дестинатор - да не би да е човек, който изпълнява завещание по волята на завещателя? По-точно някаква тежест в него? Да не би да има връзка с фондациите, учредени по случай на смърт? Или изобщо с фондациите - например това да е управителният орган, посочен в учредителния акт? Макар че... въпросът се отнася общо за ЮЛНЦ.
Не знам, но да видим дали съм познала.
Само заради това ли те скъсаха?! Това ли ти беше целият въпрос?
Какво се учудвам, мен навремето ме скъсаха по финансово, когато се оказа, че не знам как се нарича управата на митниците (тогава беше Главно управление "Митници"). А иначе не бях съвсем зле. Но това поне си го пише в закона, та има по-голямо основание за късане.
Сигурно някой ще знае. Има колеги, които ряботят с юрид. л. с нест. цел. И успех следващия път!

В сто села и махали
ще направим сто бели.

Редактирано от Mиpa M на 04.08.05 10:37.



Тема Чичко Гугъл каза...нови [re: kolejka]  
Автор Mиpa M (несериозна)
Публикувано04.08.05 15:55



От това, което ми излезе, като поразрових нета, стигам до мисълта, че дестинатори са тези, в чиято полза е насочена дейността на юридическото лице. С други думи, дестинаторът няма да е орган. Което не му пречи да съчетава двете качества, разбира се.

В сто села и махали
ще направим сто бели.

Редактирано от Mиpa M на 04.08.05 15:58.



Тема Re: Още от Гугъла...нови [re: Mиpa M]  
Автор kyмaнич (ентусиаст)
Публикувано05.08.05 09:48



Дестинатор (от лат. «destino» — назначать, прикреплять) — в буквальном смысле означает лицо, постоянно пребывающее в благотворительной организации стационарного типа. В латинских благотворительных учреждениях ad pia causa, предназначенных для для содержания детей-сирот и детей бедных родителей (orphanotrophi), дестинаторы находились на попечении администрации, так что обязанности опекунов и попечителей дестинаторов orphanotrophi выполняли администраторы учреждений



Тема Re: Още от Гугъла...нови [re: kyмaнич]  
Автор Mиpa M (несериозна)
Публикувано05.08.05 10:15



Това беше първото, което прочетох. Бях пуснала "търсене само в български страници", ама български страници нееема.

И

Виж например № 17: "Любая организация служит определенному кругу лиц, именуемых дестинаторами. Этот круг зависит от тех целей..." Както и другите - че дестинатор било адресат.
В случая, който си цитирал, дестинатори са децата сираци, които живеят в дома.

Редактирано от Mиpa M на 05.08.05 10:31.



Тема Re: pomosht za izpitнови [re: kolejka]  
Автор internal ()
Публикувано05.08.05 11:18



Както ти казаха вече, дестинаторите са фактическите ползватели на имуществото на фондацията, т.е. тези лица, които се облагодетелстват от него. Определянето на техния кръг или поименното им изброяване става с учредителния акт. В него се посочва и какви материални облаги те ще получават - от рентите на капитала или от самия капитал.
По правната си същност дестинаторите наподобяват третите ползващи се лица, без обаче да се отъждествяват с тях. В българското законодателство техният статут не е нормативно определен, а правата им се закрепват в учредителния акт. Фондацията сама решава дали и при какви условия могат да се предоставят материални средства на дестинаторите. Допустимо е обаче, с оглед на засилената защита на дестинаторите, още в учредителния акт в тяхна полза да се предвиди право, подобно на уреденото в полза на третите ползващи се лица - правото по чл. 22 ЗЗД, което може да се защитава и по съдебен ред.
Въпросът точно какви органи са дестинаторите на юридическите лица с нестопанска цел е некоректно зададен. Защото оговорът е двузначен:
Съдържанието на дарствения акт - се свежда до многократни дарения в полза на неопределен и променлив брой дестинатори. Но този кръг може да бъде точно определен – дестинаторите и управителите да са тези, които определят състава на юридическото лице, т.е. лицата, които са го образували, влизат в състава му или пък насочват дейността му.

Успех



Тема Re: pomosht za izpit [re: internal]  
Авторkolejka (Нерегистриран)
Публикувано05.08.05 17:54



Благодаря ви ужасно много на всички, не разбирам откъде очакват втори курс да го знаем това като изобщо го няма в закона, преровихмного книги и нищо не намерих, мерси многооо:)))
Думата е "дестинатор" е отвратителна, не мислите ли?:)




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.