Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:02 07.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Фиктивност на сделка и последствията  
Авторexpat (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 10:44



Туристическа фирма регистрирана по ДДС купува дървен материал (360 м3) и каменни тикли (400 м2) за реставрация на собствен обект. Платена е сума и е начислено ДДС, което подлежи на възстановяване. След 2 месеца поради определени причини фирмата продава дървения материал и тиклите, при което реализира печалба и начисленото ДДС е със 7000 повече от ДДС заплатено при покупката.
При ревизия данъчният орган решава, че първата сделка е фиктивна (няма доказателства за транспорт, пътен лист, и необходимо пространство за съхранение на материалите и т.н.) и не признава данъчен кредит (насрещната проверка показва, че фактурата е включена в дневниците на доставчика). Приспаднатото ДДС е включено за внасяне в сумата по акта.
Въпросите ми са следните:
- Ако сделката за покупка е фиктивна и не се признава ДДС, не би ли трябвало тогава и втората сделка по продажбата на материала да е фиктивна и да искам възстановяване на платеното ДДС по втората сделка?
- В Годишната данъчна декларация печалбата от тази сделка е декларирана и е внесен данък върху нея - може ли да се иска възстановяването му?



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: expat]  
Автор lansky (ИПСБ)
Публикувано28.02.05 10:58



Закона за ДДС третира само варианта на теб да не ти признаят ДДСто....

има един вариант за действие в твоя случай, но ще ми е интересно дали на някой от колегите адвокати му е ясно какво се прави



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: expat]  
Автор az13 (минаващ)
Публикувано28.02.05 12:18



Отговора и на двата въпроса е "не". Поне доколкото такава е практиката на данъчните. По-скоро топката се пренася при доставчика при първата сделка - ако е фиктивна за вас, то е фиктивна и за продавача, което значи, че начисленото от него ДДС би следвало да се коригира. Разберете се с него, и ще си получите ДДС-то чрез него. Вашият казус иска още малко нищене и мислене, но засега време нямам.



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: az13]  
Автор lansky (ИПСБ)
Публикувано28.02.05 12:38



и на база какво ще се коригира.... (при доставчика)



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: az13]  
Авторexpat (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 12:57



Сделката реално не е фиктивна. Но как може едно нещо да не е купено реално (според ДА), а да бъде продадено реално при това с печалба?
ПП Практиката на данъчните е нормално да е такава. Моя интерес обаче е друг - ОК допускам, че сделката е фиктивна и ще си получите ДДС-то което съм ползвал като кредит...., но след като според вас няма реално движение на стоки - значи тези стоки не биха участвали и в последващ стокооборот - тоест няма откъде да се появят за да ги продам и реализирам печалба.
ППП Плащането е по банков път и по ДДС сметка.



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: lansky]  
Авторaz13 (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 13:02



Казваш, че имаш отговор на въпроса.... пък не го споделяш.
Сега на изпит ли ще си играем?



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: expat]  
Авторaz13 (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 13:04



Добре, а не сте ли обжалвали въпросния ДРА? След като не е фиктивна наистина, би следвало да направите всичко възможно за да го докажете - има съд, където са допустими и други доказателства, освен представените по време на ревизия...



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: az13]  
Авторexpat (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 13:22



За мен ще е по-изгодно сделката да е фиктивна - печеля около 13000 лв, толкова Данъчната Администрация трябва да ми възстанови (разликата между ДДС на продажбите+ платения данък печалба - ДДС по покупката). След като според тях няма обект на сделката - не съществува - супер., това ме устройва, но искам да проверя дали мога да проявя претенции за платените от мен суми, по дължими от мен данъци в случай че обекта е реален и сделката е е фиктивна.



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: expat]  
Автор lansky (ИПСБ)
Публикувано28.02.05 13:46



пак ти повтарям - закона гледа само това как да ти се откаже данъчния кредит и грам не го интересуват продажбите ти......

чукни ми на мейла да ти дам две насоки.....



Тема Re: Фиктивност на сделка и последствиятанови [re: az13]  
Авторexpat (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 13:53



Бесен съм, защото бях изцяло коректен - дори си платих авансово данъка по тази сделка (като не свързана с основната дейност). Само се чудя след като не ми признават документа да придобиване, защо не ми изчислиха и данък печалба за внасяне върху цялата сума на продажбата - 87250.00 лв. (без ДДС) Все пак този материал ми е паднал от небето и всяка продажба от него си ми е чиста печалба. Как така ще плащам данък само върху 34800, че аз ощетявам държавата по този начин?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.