Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:01 28.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Запис на заповед !!!!!нови  
Автор maximoci (pepeliashka)
Публикувано16.01.05 11:46



Работя в заложна къща. И за да продължа да работя там,изискват да подпиша празна бланка на "Запис на заповед".
Интересува ме , правилно ли е това , и в случай на злоупотреба от страна на работодателя, възможно ли е да се оспорва ?
Ако не я подпиша ме "приканват" да напусна ...
Какво бихте ме посъветвали ? Законно ли е подписването на празна бланка?



Тема Re: Запис на заповед !!!!!нови [re: maximoci]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано16.01.05 12:58



В никакъв случай не подписвай. Какво значи празна, че утре могат да напишат в нея, че им дължиш 50 000 лв. И като се има предвид, че ЗЗ е извънсъдебно изпълнително основание, когато решат (след изтичане на падежа, а той може да е 3 месеца) да си извадят изпълнителен лист и да пристъпят към принудително изпълнение върху личното ти имущество.
Не е законно подписването на празна бланка, но веднъж положила подписа си под този документ, ще ти е трудно да го обориш в съдена зала, нещо повече може да се окаже невъзможно. Правото и справедливостта не винаги са еднакви неща. В крайна сметка, ако ще се заплашвате има Инспекция по труда.



Тема Re: Запис на заповед !!!!!нови [re: maximoci]  
АвторCъp (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 13:26



Напуснете, но не подписвайте!!!!! Работодателят Ви не е коректен.
Съветвам Ви: Не подписвайте и при първа възможност НАПУСНЕТЕ.



Тема О,о,о,....нови [re: maximoci]  
Автор abettorМодератор (добър)
Публикувано16.01.05 14:09



....подписвай спокойно. После могат да си попълнят произволна сума и да ти вземат всичко.
Как може да задаваш подобен въпрос?
По същата логика:
1. Си даваш кода на кредитната карта;
2. Ключа от апартамента;
3. Генерално пълномощно;
4. Подписваш бял празен лист;
5. Ставаш поръчител;
6. ..... и още много глупави неща.






Тема Re: Запис на заповед !!!!!нови [re: maximoci]  
Автор Бayдoлинo® ()
Публикувано16.01.05 19:36



Не са глупави тези работодатели!Правят те роб доживотно!Не лъжат само клиентите,а и служителите си!А после се чудим защо същите служители на чейнджбюра и заложни къщи се държат толкова арогантно!




Тема 7. - особено важнонови [re: abettor]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано16.01.05 20:24



предоставяш си жената, а после ма това дете не е мое - ми да не си я предоставял.

Bеer? Mоre?




Тема Re: 7. - особено важнонови [re: bira_more]  
АвторVilli (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 17:15



8. Погрешно тълкуване - до предоставяне на доказателства, жената не е нито предоставена, нито ползвана. Това да не ти е лек автомобил, че да се усетиш?



Тема Re: 7. - особено важнонови [re: Villi]  
Авторkiko (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 17:32



понеже питате,Стрейнджър ти отговори най-точно, не си вкарвай таралеж в ,,гащите'',незнам каква ти е заплатата сега, но може и да не ти стигне цял живот да изплащаш после иначе избора си е твой,то човек каквото си направи сам никой не може да му го направи.Пък и има една поговорка ,,ПРИЯТЕЛИ НЕ МЕ СЪВЕТВАЙТЕ АЗ МОГА И САМ ДА ГРЕША''



Тема Re: Запис на заповед !!!!! [re: maximoci]  
Автор Puhka (мечтателка)
Публикувано17.01.05 17:51



Не подписвай нищо, но и не им се тръшвай рязко.

Приемам проблема ти много лично, тъй като като бях бременна и си гледах снимката на твоето детенце с едно красиво чаршафче с одеалце. Май вие бяхте ? Така си мечтаех всичко да мине добре , а то мина, слава Богу, даже дечицата ни си приличат .

Сега по същество - не е разумно да се подписва такова нещо, горните колеги ясно са го обяснили.

Не те съветвам да устройваш скандали или нещо подобно, да имаш семейство и особено деца, които разчитат на теб е нещо различно от това да си свободен и независим..

Та, като дойдат пак с подобно предложение, в твой интерес е да разбереш защо се прави това и в зависимост от това да си планираш бъдещето в тази или друга фирма...

Вече на доста места се оптват да пробутват на хората подобни "невинни" предложения, явно е начин да даржат в зависимост служителите. Минават ми и по-страшни идеи, но не са за публично място - нещо в стила собствениците на бюрото така да си уреждат отношенията със свои съконтрагенти и пр.

Та, няма нищо лошо в това да попиташ с каква цел се прави това и защо ще се задължаваш за някаква сума _/ чиито размер дори ти е неизвестнен/ след като нищо не дължиш.

Може и в стил: " бе аз бих го подписала, ама с една адвокатка си бутаме заедно количките в парка и случайно и споменах и тя каза, че било изключено такова ад подписвам...а като ме попита какво съм взимала от чейнджа, че ще го гарантирам така със този запис на заповед и аз гледах учудено и нищо не се сетих да дължа...

Ако излезе наяве нещо заплетено - дистанцирай се от тях. Ако този запис на заповед е условието да останеш на работа, те ще си те изгонят, поне да не си си тръгнала сама и ненавременно, освен ако нямаш по-добро предложение зад гърба си.

А може и да е идея, прекопирана от някъде другаде, той шефът на бюрото надали е учил сериозно и може да е виждал само , че така се събират парите лесно и да го прави за да се защити от липси в касата и пр., но това си е негов проблем.

А инспекцията по труда и да дойде, съмнявам се да си намери доказателства за това какво са те карали да подписваш.

Имаш ли въобще трудов договор или на ръка ти плащат и водят по-малко хора от реално наетите?



Тема Re: Запис на заповед !!!!!нови [re: Puhka]  
Автор maximoci (pepeliashka)
Публикувано17.01.05 19:06



Нещата седят по следният начин: работя във фирма, която разполага с няколко на брой заложни къщи.... В една от тях изчезват 5000 лв.+ колегата..... Собствениците на фирмата не могат да намерят "колегата + парите" .... И понеже това им е 2-ри случай ! , за да решат проблема "ОТ РАЗ"!!! искат от всички колеги да подпишат ПРАЗНИ !!! " Запис на заповед"! В случай ,4е решиш да избягаш с парите .... да внесат в заповедта ответната сума за да си ги върнат .......Това е решението от тяхна страна,с което си решават проблема . Лошото в случая е ,че се създават предпоставки за злоупотреби..злоупотреби е меко казано !!! Просто незнам какво да правяА работата ми е нужна много.. но ако не подпиша ще ме .........От цялата фирма само 2-ма не сме подписали .....и съм на прага да си ходя от фирмата ..!!

П.С
Много се радвам на такива "мили" вклю4вания!!!Дай снимка и на твоето хлапе?
тук ина4е тати пише от моя ник...после се регистрира,ама нали ве4е има един постинг,та...;)

Редактирано от maximoci на 17.01.05 19:08.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.