Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:14 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Проблем със завещаниенови  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано20.06.04 13:29



Искам първо да благодаря на вси4ки онези, които ще про4етат и може би отговорят на моя въпрос.
Аз съм български гражданин, живеещ извън пределите на страната. Преди няколко години написах и депозирах завещанието си в държавата, в която се намирам в момента, засягащо движимо и недвижимо имущество не само във въпросните две страни, но и в трета държава, както и физи4ески и иуриди4ески лица наследници в трите страни.
Проблемът ми възникна след един разговор в4ера с българин, който ме уведоми за съществуването на нов български закон, според който трябва да направя, за да е валидно, завещанието си в България. Вярно ли е това ?
Това е въпрос, който със сигурност ще обсъдя с адвоката ми, но в момента той е във ваканция, а искам да съм наясно дали наистина има спешен проблем и ако ми се слу4и нещо преди да съм предприела адекватни мерки, наследниците ми ще имат проблеми.
До каква степен трябва да се безпокоя ?

Предварително отново благодаря за вашето внимание и отговори.

Cupitor impossibilium


Тема Re: Проблем със завещаниенови [re: mellisa]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано21.06.04 14:23



Мисля, че няма такова изискване.
А законът си е старият, от 1949 г., с някои промени през десетилетията, естествено; но промените не засягат въпроса за местосъставянето (ох, че дума!).
Но за да е валидно за имущества в България, саморъчното завещание трябва да отговаря на изискванията на българския закон: да е написано изцяло на ръка от завещателя, да има дата и подписът да е най-накрая.
Това е само мнение. Нека да кажат и други.

Редактирано от Mиpa CM на 21.06.04 14:28.



Тема Re: Проблем със завещание [re: Mиpa CM]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано21.06.04 14:43



Благодаря за отговора.

Само за да опростя нещата, къде се намирам, къде е написано и депозирано завещанието, къде са материалните ценности, които са обект на завещанието или бъдещите наследници, не е от зна4ение ?

Но вашият отговор ме води до един нов въпрос - какво искате да кажете със "саморъ4но завещание" ? И дали в този слу4ай езикът, на който е написано е от зна4ение ?

Cupitor impossibilium


Тема Re: Проблем със завещаниенови [re: mellisa]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано21.06.04 15:13



Омотах нещо. Изтритият отговор не беше за тук.

Саморъчно завещание значи завещание, което завещателят го е написал сам, а не е съставено от нотариус. Езикът не е от значение. Като стажантка присъствах на дело, при което една баба си беше написала завещанието на арменски.
Материалните ценности трябва да са в България. Ако не са, за тях няма да важи българското право.
Пак казвам: Дано колегите да дадат поне още едно мнение.

Редактирано от Mиpa CM на 21.06.04 15:30.



Тема Re: Проблем със завещаниенови [re: Mиpa CM]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано21.06.04 15:47



И аз реших, 4е изтритият отговор не ме засяга много.

Завещанието ми не е саморъ4но, съставено е от нотариус и е депозирано при адвоката ми. За правото върху материалните ценности извън България съм наясно, това, което не ми е ясно ( но запо4на да се изяснява благодарение на вас) е дали българската страна ще признае въпросното завещание.
За да опростя съвсем нещата, проблема е, 4е не желая един ден завещанието да не бъде прието ( именно защото не е писано в България или друга правна при4ина ) и в този слу4ай вси4ко да попадне в ръцете на "легалните" ми според българския закон наследници, на 4аст които не желая нищо да оставя.

Стана ли по-ясно или съвсем се обърках?

Cupitor impossibilium


Тема Re: Проблем със завещаниенови [re: mellisa]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано21.06.04 16:00



Ако "легалните" са Ваши деца, родители или съпруг, значи имат запазена част, т.е. не можете да завещаете абсолютно всичко на друг.
Нотариално завещание, извършено от чужд нотариус в чужбина, не съм 100% сигурна дали би имало стойност в България. Нека друг от колегите да каже. Всъщност адвокатът Ви трябва да знае.



Тема Re: Проблем със завещаниенови [re: Mиpa CM]  
Автор mellisa (le solitaire)
Публикувано21.06.04 16:21



Не. Не става дума за деца, родители или съпруг, а за роднини, които при едно неприемано от българския закон завещание, т.е., несъществуващо, са официално мои наследници.
Но спирам до тук с въпросите, просто ще из4акам завърщането на адвоката ми в края на месаца, като ще се надявам да не ми се слу4и нищо в този перид от време.
Междувременно ще направя едно саморъ4но завещание, защото, доколкото разбрах, това би се приело.

Благодаря Ви много отново за отделеното време.

Cupitor impossibilium



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.