Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 27.06.24 
Взаимопомощ
   >> Право
*Кратък преглед

Тема Какъв е юридическия смисъл на "Подавам оставка"?нови  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано08.08.03 07:00



В Тълковния речник пише:

оставка Писмено или устно съобщение за напускане на дадена длъжност или пост.

В края на миналата година един юнак с гръм и трясък си подаде оставката. С още по-голям гръм и с още по-голям трясък НЕ му приеха оставката.

Ето го поредния р'оден български екшън. Пак е подадена оставка, ама, пак не се знае дали ще бъде приета.

Ясно и точно питам, пък - да ми отговаря който иска.

Каква е юридическата постановка на "подаване на оставка"? Моля ви да ми кажете съгласно кой закон, член, параграф, алинея се "подава оставка"?



Тема Re: Какъв е юридическия смисъл на "Подавам оставка"?нови [re: ASSASSlN]  
Автор indiana (MAX)
Публикувано08.08.03 10:03



Необходима е малко повече информация за правилен отговор.
Има ли договор (ако е полицай.......) Какъв е договора?



Тема Re: Какъв е юридическия смисъл на "Подавам оставка"?нови [re: indiana]  
АвторMCM (Нерегистриран)
Публикувано08.08.03 11:16



Като цяло оставката или е предложение за прекратяване на трудовото/служебното правоотношение по взаимно съгласие (тогава ще имаме и приемане на оставката), или е предизвестие за напускане.



Тема Не знам! [re: indiana]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано08.08.03 11:30



Ще питам Министъра на финансите Милен Велчев и ще ти се обадя.



Тема С три фирми съм си прекратявал трудовия договорнови [re: MCM]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано08.08.03 11:48



В първия случай подадох МОЛБА за прекратяване по взаимно съгласие.

Във втория подадох МОЛБА, а под нея написах в скоби ЗАЯВЛЕНИЕ.

Последния път надрасках едно изречение и го озаглавих ЗАЯВЛЕНИЕ. Изречението беше нещо такова:

Заявявам, че напускам дружеството в което работя и че нямам некакви претенции към Вас и се надявам и Вие да нямате претенции към мен.



--------

Та, значи в Случай 1 се молих, защото беше през комунистическо време и не можеше всеки да прави каквото си иска.

В Случай 2 имах разрешен платен отпуск в размер на 30 работни дни и петнадесет минути преди изтичане на работното време на последния ми присъствен ден връчих в деловодството моето писание. Хем се моля, хем заявявам. И "да" да ми пишат и "не" - все тая!

Покрай тия мои случки се ограмотих малко юридически. Ама, никъде не срещнах думата "оставка". Та затуй питам - да не би да има някаква промяна в трудовото ни законодателство или е настъпила промяна в тълкуванията на българските думи...



Тема Re: С три фирми съм си прекратявал трудовия договорнови [re: ASSASSlN]  
АвторMCM (Нерегистриран)
Публикувано08.08.03 13:14



Колкото до думата "оставка", няма промяна в законодателството. Още от "комунистическо" време в това отношение няма промяна.

А сега може ли всеки да си прави каквото си иска?



Тема Дааа, може!нови [re: MCM]  
Автор ASSASSlN (ветеран)
Публикувано08.08.03 16:22



Всеки може да прави каквото си иска в днешно време.

Стига да не пречи на никого.


----------

Ама, пак нещо нищо не разбирам. Явно съм много тъп.

Думата "оставка" имало ли я е някога в нашето законодателство? Има ли я сега?



Тема Re: Дааа, може!нови [re: ASSASSlN]  
Автор veskop (Оран Гутан)
Публикувано08.08.03 19:16



Разбира се че я има. Само за пример прочети Конституцията.
Например:
Чл. 72. (1) Пълномощията на народния представител се прекратяват предсрочно при:
1. подаване на оставка пред Народното събрание;
2. влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление, или когато изпълнението на наказанието лишаване от свобода не е отложено;
3. установяване на неизбираемост или несъвместимост;
4. смърт.
(2) В случаите на т. 1 и 2 решението се приема от Народното събрание, а в случаите на т. 3 - от Конституционния съд.

а така също

Чл. 97. (1) Пълномощията на президента и на вицепрезидента се прекратяват предсрочно при:
1. подаване на оставка пред Конституционния съд;
2. трайна невъзможност да изпълняват правомощията си поради тежко заболяване;
3. при условията на чл. 103;
4. смърт.
(2) В случаите на т. 1 и 2 пълномощията на президента и вицепрезидента се прекратяват с установяване от Конституционния съд на посочените в тях обстоятелства.
(3) В случаите на ал. 1 вицепрезидентът встъпва в длъжността президент до края на мандата.
(4) При невъзможност вицепрезидентът да встъпи в длъжност правомощията на президента се изпълняват от председателя на Народното събрание до избирането на президент и вицепрезидент. В този случай в двумесечен срок се произвеждат избори за президент и вицепрезидент.



Тема Re: Дааа, може!нови [re: veskop]  
АвторV (Нерегистриран)
Публикувано08.08.03 20:33



Интересно в самата конституция ,има ли текст,регламент,норма, която да урежда правната възможност за оставка, примерно на министър. Ако има уредба - тогава е добре : изпълняваме каквото пише там и всичко е ОК. Ако обаче няма уредба -тогава ?



Тема Re: Не знам!нови [re: ASSASSlN]  
Автор indiana (MAX)
Публикувано09.08.03 10:45



УБИЕЦ,
Не можах да разбера... искаш да напуснеш или си напуснал? Просто питаш каква е юридическата формулировка на "оставка"?
Кое от двете?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.